„Citroen“ elektrifikavo dyzelinį variklį

ivairenybes_hibridas

Puikus sumanymas ar visiško fiasko rizika? 2011-aisiais rinkoje turėtų pasirodyti pirmieji hibridiniai automobiliai, varomi dyzeliniu varikliu.

Prie automobilių, varomų benzininiu ir elektriniu varikliu, jau spėjome priprasti. Dabar tokio tipo hibridinės transporto priemonės pradeda naują erа – benzininis variklis keičiamas dyzeliniu. Prancūzai iš “PSA Citroen Peugeot” koncerno neabejotinai yra pirmi – tokio tipo sistemos neturi net japonai. Tik kyla klausimas, kokios naudos duos toks sprendimas? Ar pirkėjai norės už tai mokėti dar daugiau pinigų? Juk jau šiuo metu hibridiniai automobiliai nėra iš pigiųjų…

Hibridinis Hypnos varomas abiem ašimis

Projekto vadovas Denis Ciapa užsiima visai kitkuo. Netoli Paryžiaus esančioje bandomojoje trasoje jis išjudina koncepcinį Hypnos, kad įkrautų gale esančias baterijas. Futuristinio stiliaus salone ant krištolinio gaubto įsižiebia skaičiai – 80 km/h. Greičio matuoklis apšviestas raudonai, vadinasi, 200 “arklių” dyzelis dirba be gale esančio 50 “arklių” elektrinio variklio pagalbos.

Sportinio stiliaus 4,9 m ilgio krosoveryje sumontuotas dyzelinis motoras dirba labai garsiai. Ar taip skamba ateitis? Tai, sakytume, greičiau šalutinis koncepcinio modelio, kuris neskirtas kasdien važinėti, o tik kaip eksponatas dalyvauti įvairiuose automobilių renginiuose, poveikis. “Jame nėra jokių garso izoliacijos medžiagų”, – sako D.Ciapa, kurio veide švyti nuginkluojanti šypsena. Juk Hypnos, pristatytas praėjusių metų Paryžiaus automobilių parodoje, niekada nebus gaminamas serijiniu būdu, o štai jame esantis dyzelinis hibridinis variklis – taip.

Nors tokio sprendimo pasirinkimas, palyginti su benzininiais hibridais, kainuos brangiau, prancūzai nori jį montuoti į dvi mašinas: Peugeot 3008 ir Citroen DS5. Jei kalbėtum apie vidutinės klasės automobilius, kol kas jokia tikslesnė informacija nežinoma.

Dyzelio hibridas gerokai brangesnis

Hibridinis dyzelinis DS5 yra 4,42 metro ilgio. Jo formos panašios į vienatūrio. Šio modelio “vinis” turėtų būti išskirtinio dizaino salonas, kurio esmė – atskiros sėdynės gale vietoje vienos ir, žinoma, variklis. Nikelio metalo hidrido (Ni-MH) baterijos užima tiek vietos, kiek trys batų dėžutės. Jų tūris elektriniu režimu leidžia nuvažiuoti 3 km ne didesniu kaip 50 km/h greičiu. Toks automobilis turėtų vidutiniškai sunaudoti 4,5 l dyzelino 100 km kelio (jo CO2 būtų 120 g/km).

Važiuojant “Svarovsky” gamybos spidometras kartais dega žaliai – vadinasi, įjungtas būtent elektrinis važiavimo režimas. Technine kalba tai reiškia, kad įjungta tik galinė 1800 kg sveriančios transporto priemonės pavara. Taigi koncepcinis dyzelinis Hypnos važiuoja, jo hibridinė sistema, be abejo, veikia. Tik kyla klausimas, ar pirkėjai susigundys įsigyti mašiną, kuri dėl dyzelinės širdutės po variklio dangčiu bus apie 4 tūkst. brangesnė nei benzininis hibridas? Kiek kilometrų reiks nuvažiuoti, kad tas skirtumas atsipirktų? Jau netrukus “PSA Citroen Peugeot” koncernas atsakys į visus šiuos klausimus.

Loreta Žilinskaitė