Daugėja neapsidraudusių vairuotojų

Water lilies

Recesijos pakirstai Lietuvos automobilių rinkai sparčiai traukiantis, daugėja vairuotojų, bandančių išsisukti nuo privalomojo transporto priemonių vairuotojų civilinės atsakomybės (TPVCA) draudimo. Lietuvos Respublikos Draudimo priežiūros komisijos (DPK) ir ne gyvybės draudimo bendrovės „Seesam Lietuva“ duomenimis, sudaromų TPVCA draudimo sutarčių per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje sumažėjo 136,3 tūkst., tuo tarpu transporto priemonių skaičius keliuose sumažėjo 40,8 tūkst.

„Neabejotinai didžioji dalis TPVCA draudimo sutarčių nesudarančių vairuotojų nebevažinėja taupumo sumetimais, tačiau toks didelis atotrūkis duoda tvirtą pagrindą teigti, kad daugėja ir sukčiaujančių vairuotojų,“ – tvirtina „Seesam Lietuva“ žalų departamento vadovas Nerijus Jegerskas.

„Nors vidutinė įmokų suma dėl nuožmios konkurencijos yra kritusi maždaug 8 proc., ji vis dar yra palyginti nemaža krizės prispaustiems gyventojams. Galima manyti, kad nemažą dalį nesidraudžiančiųjų sudaro jaunesni nei 25 metų vairuotojai: jiems draudimo tarifai yra didesni, be to, jaunystė leidžia tikėtis, kad nebūsi „pagautas“, – sakė N. Jegerskas.

Jis pažymėjo, kad draudimo sutarčių nesudarantys vairuotojai sau „užsitraukia ant pečių“ didelę riziką, nes būdami įvykio kaltininkais ir neturėdami privalomojo draudimo, jie tampa atsakingi ne tik už sudaužyto automobilio ar kito turto atstatymą.

„Jeigu per nelaimingą atsitikimą nukenčia asmenys, tai kaltininkams, nepasirūpinusiems draudimu, gali tekti atlyginti nukentėjusiems jų gydymosi ne ligoninėse išlaidas (vaistai, papildai, galimas transportavimas ir pan.), ligonių kasoms už nukentėjusių asmenų gydymą, operacijas ir pan., Sodrai už išmokėtas nukentėjusiems asmenims nedarbingumo išmokas, nukentėjusiam asmeniui – negautas pajamas (skirtumą tarp Sodros išmokų ir atlyginimo), žūties atveju – vaikų išlaikymą iki 18 metų ir moralinę žalą. O jei įvykis įvyko užsienyje, tai išlaidos gali būti kelis kartus didesnės nei Lietuvoje, jos gali siekti šimtus tūkstančių litų. Žalą tuo tarpu atlygins Lietuvos Respublikos transporto priemonių draudikų biuras, kuris po to išieškos žalai atlyginti išmokėtą sumą iš kaltininko „, – pažymėjo „Seesam Lietuva“ atstovas.

N. Jegerskas pabrėžė, kad galima ir tokia situacija, kai per nelaimingą atsitikimą, sukeltą neapsidraudusiojo, nukenčia kartu buvę pastarojo artimieji.

„Šiuo atveju viskas apsisuks ratu – finansiškai nukentės visa šeima: Draudikų biuras kompensuos įvairias su nukentėjusiųjų artimųjų gydymu susijusias išlaidas, kurias po to išieškos iš avariją sukėlusio kaltininko“, – pasakojo N. Jegerskas.

Lietuvos TPVCA draudimo rinka per šešis pirmuosius 2009 m. mėnesius smuko 17,5 proc.