Kviečia tradicinis ralis „Aukštaitija 2009“

ralis1

Lietuvos automobilių ralio čempionatas artėjas link finišo tiesiosios. Jau šį penktadienį, rugpjūčio 21 dieną, vyks tradicinis ralis „Aukštaitija 2009“. Tai bus ketvirtasis atvirojo Lietuvos automobilių ralio čempionato etapas, be to, varžybos įtrauktos ir į Lietuvos B lygos čempionatą. Žinant, kad dėl ekonominio sunkmečio gali neįvykti paskutinis šių metų pirmenybių etapas – ralis „Kauno ruduo“ – varžybos Aukštaitijos keliais gali beveik iki galo sudėlioti šių metų čempionato rezultatų rikiuotę, tai bus priešpaskutinis pirmenybių etapas. Po „Aukštaitijos ralio“ liks tik varžybos „Aplink Lietuvą“, tad visi artėjančio „Aukštaitijos“ ralio dalyviai nekantriai laukia starto ir galimybės kovoti dėl labai brangių čempionato įskaitos taškų. „Aukštaitijos“ ralį rengia automobilių sporto klubas AJAGS, kuriam padeda Ignalinos, Zarasų ir Visagino rajonų savivaldybės.

Nelengvas išbandymas tamsa

Vaizdingose Ignalinos, Zarasų ir Visagino apylinkėse vyksiančiose lenktynėse sportininkus egzaminuos ne tik maksimalios koncentracijos ir meistriškumo reikalaujantys žvyro keliai. Šių metų ralis vadinamas naktiniu, nes jo nugalėtojai paaiškės jau po vidurnakčio, o antroji lenktynių dalis vyks jau sutemus. Nemažai jaunesnės kartos sportininkų iš viso beveik neturi važiavimo tamsoje patirties, o ir vyresnieji pastaraisiais metais tenkindavosi vos vienu kitu greičio ruožu, vykdavusiu prieblandoje.

„Geriausi Lietuvos ralio meistrai ne sykį minėjo, kad panaudoti brangius papildomus žibintus, kurie naudojami tik naktiniuose greičio ruožuose, beveik neturi galimybių. Tokiam formatui – kai dalis varžybų vyksta šviesoje, o finišuojama naktį, pritarė ir latviai, kurie paskutinėmis dienomis labai intensyviai domisi varžybomis ir turėtų papildyti dalyvių būrį. Tikrai tikimės, kad lenktynės leis atsiskleisti tikrajam ekipažų meistriškumui, nes ypač naktį aktuali tampa šturmano kompetencija bei ekipažo tarpusavio supratimas“, – spaudos konferencijoje ralio išvakarėse kalbėjo AJAGS klubo vadovas Jonas Balčiūnas.

Šių metų „Aukštaitijos“ ralyje tamsoje ekipažams reikės įveikti 65 km (po du kartus 10 ir 22 km ilgio greičio ruožus). Beje, naktinius greičio ruožus važiuos tik pagrindinės įskaitos dalyviai: B lygos čempionate dalyvaujantys sportininkai savo kovą baigs po 5 pirmųjų greičio ruožų (du kartus bus važiuojamos 18 ir 9 km atkarpos bei 1 km ruožas Visagino miesto gatvėmis).

„Miestelėnai su malonumu laukdavo žieminių ralių. Ir nors šiemet lenktynėse Visagine persikėlė į vasarą, tai susidomėjimo varžybomis tikrai nesumažins. Mūsų miestas visuomet laukia tokių renginių ir manome, kad visi sportininkai bei varžybų svečiai bus maloniai nustebinti šilto šeimininkų palaikymo“, – minėjo Visagino miesto meras Vytautas Račkauskas.

Ralyje paraiškas dalyvauti jau pateikė per 30 ekipažų, startuosiančių atvirojo čempionato įskaitoje, bei 18 B lygos atstovų ekipažų. Varžybose pamatysime sportininkus iš Latvijos, Rusijos bei Baltarusijos.

Lenktynės vaizdingame regione

Regione, kurį mėgsta poilsiautojai, nestinga nuostabios gamtos. Ežerus supantys keliai ir keliukai yra išties greiti ir iš sportininkų reikalaus maksimalios koncentracijos. Be abejo, ir tamsa taps papildomu meistriškumo įrodymo faktoriumi. „Šiose apylinkėse yra labai daug kelių ir keliukų, kuriuose galima rengti varžybas. Dalį jų palikome rezervui – galbūt pavyks į šį regioną grįžti ir su žiemos lenktynėmis. O šį kartą sportininkai turės galimybę varžytis ir visai naujose trasose, ir nuo žieminių lenktynių pažįstamuose, tačiau kiek kitaip „susuktuose“ ruožuose“, – pasakojo J. Balčiūnas.

Be azartiškų žvyrinių greičio ruožų sportininkai tradiciškai užsuks į Visaginą. Tik jeigu žiemos raliuose slalomo etapas miesto gatvėmis jau būdavo neįskaitinis, tai šį sykį ralio dalyvių lauks normalus ir labai greitas ruožas. Beveik 1 km trasa miesto gatvėmis turėtų labai patikti miestelėnams, kurie automobilių sporto varžybas išties mėgsta.
Būtent Visagine ralis ir finišuos – čia po vidurnakčio turėtume pamatyti visus grįžtančius sėkmingai distanciją įveikusius ekipažus, čia pat bus surengtas ir nugalėtojų bei prizininkų apdovanojimas.

Ypatingas dėmesys – saugumui ir bendradarbiavimui

Kadangi šių metų ralio nugalėtojai paaiškės jau tamsoje, organizatoriai ypatingą dėmesį skiria lenktynininkų ir žiūrovų saugumui. AJAGS klubas kreipiasi į visus lenktynių gerbėjus, kurie atvyks stebėti varžybas, būti atidiems ir rūpestingiems. Tamsoje orientuotis yra sunkiau, o milžinišku greičiu skriejantys lenktyniniai automobiliai keliasdešimt metrų įveikia labai greitai.

„Ir šiam raliui, ir visoms varžyboms stengiamės skirti ypatingą saugos struktūrų dėmesį. Be to, bandome kalbėtis su atitinkamomis institucijomis, kad būtų rasta bendra kalba su, pavyzdžiui, kelininkais – federacijos vadovybė lengviau randa kalbą su valstybinėmis struktūromis, tik reikia žinoti organizatorių planus ir lūkesčius. Mes tikrai pasistengsime padaryti viską, kad ir federacija prisidėtų prie automobilių sporto populiarinimo“, – spaudos konferencijoje teigė Lietuvos automobilių sporto federacijos prezidentas Gintaras Furmanavičius.

Šventė visam regionui

Nors didžioji dalis lenktynių vyks tamsiu paros metu, Visagino, Zarasų ir Ignalinos regiono žmonės nekantriai laukia varžybų. Finišo Visagine lauksiantiems miestelėnams ir varžybų gerbėjams bus siūloma linksmintis ir TEObuso ekranuose stebėti tiesiogines transliacijas iš varžybų vietos.

AJAGS klubas visuomet daug dėmesio skiria ir pramoginei varžybų pusei – kad ralis taptų švente ne vien dalyviams, bet ir miestui, į kurį atkeliauja. Todėl ir šiemet Zarasuose, Ignalinoje ir Visagine veiks lauko kavinės, vyks koncertai, atrakcionai, kad azartiškų varžybų finišo laukimas neprailgtų ir greičiausius sportininkus vėlyvą vakarą pasitiktų gausus gerbėjų būrys.

Ralio „Aukštaitija“ nugalėtojai:

2002 m. 1 .R.Mackevičius/G.Asakavičius; 2. M.Mezaks /A.Ronis ; 3. R.Lipeikis / R.Vaitkevičius

2003 m. 1. R.Lipeikis/R.Vaitkevičius; 2. A.Strumskis/L.Skardžiukas; 3. E.Čirba/A.Pivoras

2004 m. 1. I.Vasaraudzis/V.Spredzis; 2. E.Čirba/A.Pivoras; 3. V.Lebedevs/M.Deklaus

2005 m. 1. M.Murakas/A.Ojamae; 2. P.Saluri/I.Lepp; 3. R.Lipeikis/I.Lipeikytė

2006 m. 1. M.Murakas/A.Ojamae; 2. R.Lipeikis/R.Vaitkevičius; 3. V.Švedas/Ž.Sakalauskas

2007 m. 1. M.Neikšans/M.Jekabsons; 2. M.Bučinš/R.Francis; 3. R.Lipeikis/R.Vaitkevičius

2008 m. 1. V.Švedas/Ž.Sakalauskas; 2. E.Čirba/A.Pivoras; 3. M.Bučinš/R.Francis