Nuomoti labai brangu

nuomoti

Išsinuomoti Golf klasės automobilį vienai dienai Lietuvoje vidutiniškai kainuoja apie 150 Lt. Už tokius pinigus taksi galima nuvažiuoti iš Vilniaus į Kauną.

Visai neseniai vienam geram mano bičiuliui reikėjo iš Klaipėdos parsivaryti naują automobilį. O tam, kad parsivarytų, pirmiausia, suprantama, būtina nukakti iki uostamiesčio. Galimi kelionės į Klaipėdą variantai buvo trys. Pirmasis: pirmyn važiuoti dviese vienu automobiliu, o atgal grįžti kiekvienam atskirai. Antrasis: sėsti į autobusą arba traukinį. Trečiasis: išsinuomoti automobilį.

Mano bičiulis pasirinko trečiąjį variantą, kuris šiais visuotinės motorizacijos laikais jam pasirodė pats priimtiniausias. Tiesiog sėdi į išnuomotą automobilį, nuvyksti iki reikiamos vietos, atiduodi raktelius, pasiimi savo mašiną ir grįžti namo. Viskas patogu, greita ir paprasta. “Auto Bild Lietuva” atliko tyrimą, kokios įmonės ir už kiek nuomoja automobilius Lietuvoje.

Kainos ir automobilių pasiūla

Brangiausiai – apie 200 litų – už kompaktinio automobilio nuomą Lietuvoje prašo tarptautiniams transporto nuomos tinklams atstovaujančios kompanijos: “Avis”, “Hertz”, “Sixt”, “Budget” ir “Europcar”. Tiesa, minėtos įmonės nuomoja tik naujus ir apdraustus automobilius. Yra firmų, kurios už 100–120 litų nuomoja naudotas 5–8 metų mašinas. Tačiau yra ir tokių įmonių, kuriose naudotą automobilį galima išsinuomoti tik už 50–70 Lt.

Nuomojamų automobilių pasiūla įvairi: pradedant mažąja Opel Corsa ir baigiant pačių įvairiausių modelių mikroautobusais, sportiniais automobiliais bei brangiais visureigiais.

Pavyzdžiui, įgaliotasis “Toyota” atstovas bendrovė “Tokvila” naujа Land Cruiser džipą parai siųlo išsinuomoti už 200 Lt. Beje, nemažai oficialių automobilių atstovybių, be prekybos naujomis mašinomis, verčiasi ir jų nuoma. Jau minėtoji “Tokvila” savo serviso klientams, kol jų automobilis remontuojamas, už 90 litų parai siūlo Toyota Auris modelį. Klientams “iš gatvės” tokia nuoma kainuoja brangiau. Be to, atstovybės savo lojaliems klientams siūlo ir ilgesnį nuomos laikotarpį. Pavyzdžiui, mėnesiui išsinuomoti Auris kainuoja 1190 Lt (paros kaina tokiu atveju siekia tik 40 Lt).

Nuolaidos ne visiems

Tarptautinės kompanijos privatiems asmenims nuolaidų dažniausiai netaiko. Bet jei jūs dirbate, tarkime, “Coca Cola” kompanijoje, bet kurioje pasaulio šalyje mašinos nuoma vienoje tokią paslaugą teikiančių firmų bus perpus pigesnė, nei skelbia kainoraštis. Mat tarptautinės nuomos firmos su daugeliu įmonių yra sudariusios tiesiogines bendradarbiavimo sutartis. O privatūs klientai turi galimybę nusipirkti vienos ar kitos firmos lojalumo kortelę, kurios taip pat suteikia nuolaidų.

Jei mašina nuomojama ilgesniam laikotarpiui, kaina už parą tolygiai krinta 20–30 proc. Taip pat dažnai kartu su automobiliu galima ižsinuomoti stogo bagažinę (30–50 Lt per parą), jei atostogaujate, GPS navigaciją (10–20 Lt) ar vaikišką kėdutę (20–30 Lt). Daugelis teikia ir automobilio pristatymo į jūsų nurodytą vietą paslaugą (30–50 Lt). Galima nuomotis mašiną ir su vairuotoju.

Sąlygų – šimtai

Pagrindinės nuomos sąlygos beveik visose firmose yra dvi: 1) turėti galiojantį vairuotojo pažymėjimą ir 2) kreditinė (ne debetinę) banko kortelę. Dauguma nuomotojų vairuotojams taiko tam tikrus apribojimus. Pavyzdžiui, “Avis” kompanijoje vairuotojai iki 21 metų gali išsinuomoti tik mažos ar kompaktinės klasės mašiną. Vidutinės klasės automobilį gali nuomotis tik vyresni nei 21 metų vairuotojai, turintys dvejų metų vairavimo stažą. O štai džipą ar mikroautobusą – tik vyresni nei 23 metų asmenys. Kai kuriose firmose džipą galima išsinuomoti tik nuo 30 metų. (…)

Už trūkstamus degalus – dvigubai

Dauguma nuomos firmų automobilį išnuomoja su pilnu baku degalų. Grąžinant mašiną jis taip pat turi būti pilnas. Jei atiduodant nuomotą automobilį degalų yra mažiau, už kiekvieną trūkstamą litrą reikia sumokėti dvigubą ar dar didesnę jų kainą. Kai kurios kompanijos ima mokestį už automobilio grąžinimą kitame mieste.

Pavyzdžiui, išsinuomojus mašiną Vilniuje “Sixt” bendrovėje ir ją grąžinus Rygoje, papildomai teks mokėti 380 Lt, o Taline – 690 Lt. Žodžiu, automobilio nuoma – nepigus malonumas, todėl ši paslauga Lietuvoje nėra labai populiari. Žmonės dažniausiai nuomojasi mikroautobusus vykdami į progines išvykas, vadinamuosius kemperius ar tempiamus namelius, skirtus atostogauti, limuzinus vestuvėms. Tuo tarpu lengvuosius automobilius dažniausiai nuomojasi į mūsų šalį atvykstantys užsieniečiai.

Jonas Okmanas