Birželio 4 dieną prasidės tarptautinis žurnalistų ralis „Lietuva 2010“

„Birželio 4 dieną Druskininkuose, Laisvės aikštėje, bus iškilmingai pakelta tradicinio tarptautinio žurnalistų ralio „Lietuva 2010”, kurį padedamas rėmėjų rengia Lietuvos žurnalistų autoklubas, vėliava. Šiemetinis ralis – jubiliejinis, jau penkioliktasis jų istorijoje, vykstantis nuo 1996-ųjų be pertraukų. Lietuvoje rengiami žurnalistų raliai stebėtinai  greitai įgijo populiarumą ir tarp kolegų iš kaimyninių šalių. Tad ne be pagrindo galime didžiuotis, kad toks ralis – vienintelis Baltijos šalyse ir vienas iš nedaugelio Centrinėje Europoje“, – ketvirtadienį surengtoje ralio spaudos konferencijoje kalbėjo Lietuvos žurnalistų autoklubo prezidentas Valdas Valiukevičius.

Per 15 metų keitėsi ralio pagrindinės bazės, renginio „sostinėmis“ skelbusios šalia Vilniaus esantį Rytų kempingą ir Anykščius, Trakus ir didžiausią mūsų šalies vasaros kurortą Palangą, Radviliškio rajone esantį jaukų Raudondvarį ir tuos pačius patraukliuosius Druskininkus. Nesikeitė tik renginio atmosfera, kai plunksną ar kameras su mikrofonais trumpam pamiršę kolegos trasoje tampa nuožmiais priešininkais, o vos užtrenkę automobilio dureles – puikiausiais bičiuliais ir nuoširdžiais pašnekovais.

Tokį vaizdą ir tokius įspūdžius iš Lietuvos kasmet išsiveža ir aprašo užsienio šalių žurnalistai, dalyvaujantys šiuose raliuose. O tai bene didžiausia renginio išliekamoji vertė.

Dominuoja šeimininkai

Nuo pat ralio pradžios buvo varžomasi tik absoliučioje įskaitoje, kurią visuomet laimėdavo varžybų šeimininkai, o svečiams geriausiu atveju atitekdavo prizinės vietos. Po kurio laiko šios praktikos buvo atsisakyta, o ralio laimėtojais nuspęsta laikyti keturių atskirų – iki 1,6 litro, iki 2,0 litro, per 2 litrus ir dyzelinius variklius turinčių automobilių klasių nugalėtojus.

Tada pergales ėmė skinti ir užsieniečiai, o pirmiesiems tokia laimė 2007 metais nusišypsojo nuolatiniams Lietuvoje vykstančių ralių dalyviams lenkams Jacekui Jureckiui su Arkadiušu Raszewskiu bei latviams  Uldžiui Chmielevskiui su Robertu Jansonu.

Antrąsias prizines vietas yra pelnę latviai Paulas Timrotsas ir Guntis Krivmsas, o trečiąsias – tas pats J. Jureckis su Kšyštofu Samborskiu, rusai Olegas Rastegajevas ir Piotras Bogačiovas bei dusyk ukrainietis Aleksejus Močianovas su Evaldu Čirba. Trečiąją vietą yra iškovojęs estų Toomo Vabamae ir Tarmo Rusenbergo ekipažas.

Nekarūnuotu žurnalistų ralių karaliumi derėtų laikyti LNK laidos „Ne vienas kelyje“ vedėją Dainių Leonavičių, net penkis kartus kopusį ant nugalėtojų pakylos aukščiausiojo laiptelio bei jam ant kulnų minančius „Keturių ratų“ redaktoriaus pavaduotoją Liną Butkų ir TV laidos „Autopilotas“ žurnalistą Renaldą Gabartą, laimėjusius po keturias pergales. 

Per dvi dienas – 150 km

Paprastai žurnalistų raliuose dalyvauja po 30-35 ekipažus, tačiau šiemet, kai ekonominės sąlygos tikrai nelengvos ne tik varžybų šeimininkams, masiškumo rekordų tikėtis ko gero neverta.

Tačiau birželio 4-5 dienomis Druskininkuose ir jų apylinkėse rengiamame XV-ajame tarptautiniame žurnalistų ralyje be mūsų šalies greičiausių plunksnos brolių ketina dalyvauti ir kolegos iš Lenkijos, Ukrainos, Latvijos, Estijos ir Rusijos.

„Atsižvelgiant į ekonomines aplinkybes šįsyk bendras trasos ilgis rekordiškai mažas – tik apie 150  kilometrų. Tačiau lenktynių dalyviams bus kur pademonstruoti savo meistriškumą, nes jų laukia 18 greičio ir specialųjų rungčių ruožų, kuriuos teks įveikti per dvi dienas“, – spaudos konferencijoje žadėjo varžybų vadovas Rimantas Volungevičius.

Nepranoktas žiūrimumo rekordas

Kadangi dauguma etapų rengiami miesto gatvėse, tikimasi sulaukti didelio žiūrovų būrio. Juolab, kad daugelis dar mena ko gero nepranoktą žiūrovų lankomumo rekordą prieš kelis metus Druskininkuose vykusiose „drag“ lenktynėse, kai pasak juokauti mėgstančių svečių, varžybas stebėjo ne tik visi kurorto gyventojai, bet ir tūkstantis kitas kurorto svečių.

Todėl renginio organizatoriai prašo tiek ralio dalyvių, tiek žiūrovų būti labai atsargiais. Ypač – per lenktynes miesto gatvėmis. Nepaisant to, kad renginys yra apdraustas patikimoje draudimo bendrovėje „Gjensidige“, ne tik jų simboliu tapęs naktinis sargas, bet ir organizatoriai stengsis maksimaliai apsaugoti žiūrovus ir aptverti daugumą trasų.

Žiūrovai labiausiai laukiami trijų etapų lenktynėse, kurioms – išskirtinis dėmesys. Tai iškart po varžybų atidarymo, birželio 4 dieną, vyksiančios lenktynės Druskininkų Mero taurei laimėti. Šių varžybų nugalėtojams taurę įteiks būti ralio globėju sutikęs meras Ričardas Malinauskas – gerai žinomas automobilių sporto meistras, laimėjęs daugybę pergalių šalies automobilių kroso čempionatuose ir svečio teisėmis dalyvavęs žurnalistų ralyje.

Birželio 5 d. prie Druskonio ežero bus surengtas ralio automobiliu tituluojamo „Toyota“ lenktynių etapas, iš kitų rungčių išsiskirsiantis dideliais greičiais.

Lenktynių finalinis akordas – renginio generalinio rėmėjo „Continental“ taurės lenktynės, vyksiančios birželio 5 dieną, 17 valandą, toje pačioje Laisvės aikštėje.

Laukia ir gausybė atrakcijų

„Jubiliejinis, XV-asis tarptautinis žurnalistų ralis „Lietuva 2010“ – tai ne vien dviejų dienų beatodairiškos lenktynės, – tvirtina jas rengiančio Lietuvos automobilių klubo prezidentas V. Valiukevičius, į šį postą vėl išrinktas po šešerių metų pertraukos. – Visų trijų etapų metu žiūrovai galės mėgautis ne tik greitu ir gražiu žurnalistų važiavimu, dailiais automobiliais ar juos vairuojančiomis daugybe televizijos ekranuose matomų žvaigždžių“.

Žiūrovai ir patys galės išbandyti (žinoma, ne lenktynių trasoje) ralio automobiliu tituluojamo „Toyota“ naujausius hibridinius automobilius, įsitikinti, ko jie yra verti.

Vieno iš ralio rėmėjų – „Euroglass“ – automobilių stiklų specialistai lenktynių metu nemokamai taisys įtrūkusius automobilių stiklus, o žiūrovai galės iš arti stebėti, kaip kvalifikuoti specialistai greitai ir profesionaliai tai atlieka.

Dar viena netikėta intriga – pirmą kartą rengiamas „Continental“ taurės stalo futbolo čempionatas. Kodėl „Continental“, aiškinti ilgai nederėtų.

„Vokietijos padangų gamintojai rėmė prieš ketverius metus Vokietijoje vykusį pasaulio futbolo čempionatą, o šiemet remia ir analogišką turnyrą Pietų Afrikoje. Todėl ralio generalinis rėmėjas „Continental“ neatsiejamas ne tik nuo automobilių sporto, bet ir futbolo“, – sakė „Continental“ atstovas Baltijos šalims Donatas Barcys. 

Nors didžiuoju futbolu Druskininkuose nekvepės, tačiau lenktynių metu, birželio 5 dieną, 17 valandą Laisvės aikštėje bus surengtas ir šis stalo futbolo čempionatas, kuriame dėl vertingų „Continental“ prizų kausis žiūrovai. Šie prizai atiteks net dešimčiai geriausiųjų žaidėjų.

www.auto-bild.lt

Info: Lietuvos žurnalistų autoklubas