Kurią bendrovę rinktis

Per pastaruosius metus gerokai pasikeitė privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įmokos. Vienos bendrovės – pigino, kitos – brangino, trečios – ir pigino, ir brangino, o viena – beveik nekeitė kainų. Pinigus ir laiką  taupančiam vairuotojui mes patarsime, kur pigiausia drausti automobilį.

Praėjusių metų gegužės pradžioje (ABL Nr. 10, 2010 m.) atlikus tyrimą paaiškėjo, kad pigiausiai šių eilučių autorių tuomet būtų apdraudusi “BTA draudimas” bendrovė (225 Lt), o brangiausiai – “PZU Lietuva” (292 Lt).  Kainos skirtumas (67 Lt) iš kojų neišvers, tačiau geriau, kad pinigai liktų kišenėje, o ne iš jos iškeliautų.

Prabėgus beveik metams, mes nusprendėme pakartoti šį tyrimą ir išsiaiškinti, kur šiuo metu labiausiai apsimoka drausti automobilį. Šįkart, kaip ir pernai, draudimo bendrovėms išsiuntėme tokį laišką: “Prašome apskaičiuoti  privalomojo civilinės atsakomybės draudimo įmoką tam pačiam asmeniui dešimtyje didžiausių Lietuvos miestų. Mašiną nori apsidrausti 34-ejų metų vyras, kurio vairavimo stažas – vienuolika metų. Apdrausti reikia Toyota Avensis automobilį su benzininiu 1.8/129 AG (95 kW) varikliu”. Tam, kad  draudimo bendrovės galėtų kuo tiksliau apskaičiuoti metinę draudimo įmoką, taip pat nurodėme apsidrausti norinčio vyro asmens kodą, automobilio valstybinį numerį ir registracijos adresą. Kaip jau turbūt supratote, draudikams suteikėme visą reikalingą informaciją, kuri nebuvo laužta iš piršto.

Draudimo kaina skiriasi net 100 Lt

Gauti draudimo bendrovių duomenys gana skirtingi. Pavyzdžiui,  prieš metus labiausiai draudimą piginusi “BTA draudimas” bendrovė šiemet jį pabrangino. Tą patį padarė ir “If” bendrovė. Pirmoji draudimo kainą labiausiai  pakėlė Vilniuje (37 Lt), o antroji Panevėžyje (97 Lt). Įdomu ir tai, kad “If” įmonė Aukštaitijos sostinėje gyvenantį asmenį draustų lygiai tokia pačia suma kaip ir vairuotoją iš Vilniaus. Matyt, panevėžiečiai vairuotojai pridaro  daug avarijų.

Daugumai vai ruotojų aktualiausia informacija apie tai, kuri bendrovė pigino paslaugas. Atsakome: tai darė “Ergo Lietuva” ir “Lietuvos draudimas”. Pirmoji labiausiai kainą nuleido Šiauliuose (52 Lt), o antroji – Kaune ir  Marijampolėje (po 17 Lt). Taip pat dvi bendrovės kainą ir pakėlė, ir pamažino. Taip elgėsi “PZU Lietuva” ir “Seesam Lietuva”. Pirmoji 16 Lt atpigino Tauragėje, tačiau 18 Lt padidino Klaipėdoje. Antroji net 58 Lt įmoką  sumažino Vilniuje, bet 12 Lt ją pakėlė Utenoje, Telšiuose ir Tauragėje. Įdomu ir tai, kad privalomojo civilinės atsakomybės draudimo kainos beveik nekeitė “Gjensidige Baltic” – keliuose Lietuvos miestuose ji keitėsi vos 1–5  Lt.

Apibendrindami turime pasakyti, kad pigiausiai šių eilučių autorių apdraustų “Seesam Lietuva” (už 222 Lt), o brangiausiai – “If” (323 Lt). Skirtumas išties nemažas – net 101 Lt. Todėl siūlome nepatingėti ir apskambinti visas  draudimas bendroves ir pasidomėti dėl kainos. Mat sutaupyti galima tikrai nemenką sumą pinigų. O jei jums tai atima per daug laiko, kreipkitės į draudimo brokerį. Jis šį darbą padarys už jus ir patieks draudimo bendrovių siūlomas kainas. Jums beliks tik išsirinkti.

Didmiesčių vairuotojai už draudimą moka daugiau

Taip pat labai svarbu pasidomėti, ką papildomai gaunate už sumokė tus pinigus. Pavyzdžiui, “If” bendrovė nemokamai iš įvykio vietos nutemps jūsų apgadintą automobilį net ir tuo atveju, jei būsite eismo įvykio kaltininkas.  Tikrai viliojantis pasiūlymas – ypač po avarijos metu patirto streso. O štai “Gjensidige Baltic” užtikrina, kad jų bendrovėje apsidraudus kasko draudimu, privalomasis civilinės atsakomybės draudimas kainuos net 20 proc.  pigiau. Svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kad priklausomai nuo miesto, kuriame gyvena automobilį besidraudžiantis asmuo, gerokai skiriasi įmoka. Pavyzdžiui, “Ergo Lietuva” duomenimis, Vilniuje įvykstančios avarijos yra 10  proc. nuostolingesnės, nei padaromos Kaune ar Klaipėdoje. O jei palygintume Lietuvos sostinę su mažesniais šalies miestais (Alytumi, Marijampole, Utena, Telšiais ar Taurage), tai anot bendrovės ekspertų, pamatytume, kad  čia per eismo įvykius patirti nuostoliai būna net 25 proc. mažesni nei Vilniuje. Todėl nenuostabu, kad didesniuose šalies miestuose gyvenantys vairuotojai turi daugiau mokėti už draudimą.

“Privalomojo vairuotojų draudimo kainos šiemet išliko panašios kaip ir pernai, tačiau dar labiau padidėjo kainų žirklės tarp drausmingų ir nedrausmingų vairuotojų draudimo įmokos. Pavyzdžiui, 10 metų neturėjęs įvykių  vairuotojas gali sutaupyti iki 47 procentų”, – pabrėžia “PZU Lietuva” produktų ir rizikos valdymo departamento direktorius Edvardas Skupas. Akivaizdu, kad vis dėlto labiausiai sutaupyti pinigų gali drausmingi vairuotojai.  Todėl derėtų ne tik teisingai pasirinkti draudimo bendrovę, bet ir nesukelti eismo įvykių.

Visas straipsnis su palyginamąja lentele (PDF; 350 KB)

„AutoBild Lietuva“ 2011 Nr.8

Mindaugas Malinauskas