Taupiai važiuoti gali kievienas!

Išmokti taupyti degalus nėra taip sunku, kaip tai atrodo iš pirmo žvilgsnio. Tam nereikia nei jokių ilgamečių studijų universitetuose ar akademijose, tiesiog reikia išmokti keleto paprastų tiesų ir principų. Štai keletas paprastų patarimų, kurie iškart padės jums važiuoti taupiai jau šiandien.

Degalų kainos nesulaikomai kyla. O gyvenimo tempas ir toliau diktuoja poreikį važiuoti – tiek daug, taip dažnai ir tokiais dideliais atstumais, apie kokius mūsų proseneliai net nesapnavo. Taigi važiuojame. Ir ne arkliu ar dviračiu, o dažniausiai motorine transporto priemone, kuri degindama benziną arba dyzeliną, kartu degina ir mūsų pinigus. Taip pat išmeta į aplinką daugybę kenksmingų medžiagų, tarp jų globaliu klimato atšilimu gąsdinantį anglies dioksidą CO2.

Suprantama, toli gražu ne kiekvienas mūsų gali sau leisti įsigyti naują, įspūdingų technologinių žaisliukų ir gudrių sistemų prikimštą automobilį, kuris jau pats savaime yra mažiau rajus ir, kaip sakoma, tausojantis aplinką. Net jei jis kainuoja „tik“ pusšimtį tūkstančių litų. Ką jau kalbėti apie elektrinius ir elektros-hibridinius automobilius, kurių kaina paprastai būna gerokai persiritusi per šimtą tūkstančių, o galimybės nuvažiuoti taupiai ilgesnį atstumą ir reikiamu metu įkrauti baterijas per elektros lizdą dar gana ribotos.

Bet ar mažesnė aplinkos tarša ir degalų ekonomija įmanoma vairuojant tik naują automobilį? Ką galime daryti mes, vairuojantys įprastas mašinas?Atsakymas labai paprastas: nuolat lavinti vairavimo įgūdžius ir ugdyti ekonomiško vairavimo įpročius.

Paprastos tiesos, kurios padeda taupyti ir važiuoti saugiau

Yra trys esminiai nuo paties vairuotojo veiksmų arba, atvirkščiai – neveikimo, priklausantys dalykai, kurie lemia automobilio degalų sąnaudų kiekį:

■ Aplinka – kokia yra reljefo, klimato bei oro sąlygų įtaka ir kaip ją teisingai išnaudoti?
■ Automobilis – kaip mes jį prižiūrime ir kaip eksploatuojame?
■ Vairuotojas – kokie yra mūsų vairavimo įpročiai ir veiksmai kelyje?

Dažniausiai apie tai negalvojame tol, kol susiklosčius nepalankioms aplinkybėms kas nors atsitinka. O juk tai – mūsų neišnaudotas rezervas, leisiantis sutaupyti ne tik pinigų, bet ir sveikatos. Todėl pažvelkite į šiuos patarimus tarsi iš naujo mokytumėtės vairuoti – gal tai paskatins keisti požiūrį ir įpročius?

Aplinka. Kaip turėtume elgtis įvairiomis oro sąlygomis?

Pagrindinė taisyklė – jei gali, venk vairuoti blogomis oro sąlygomis. Lietaus vanduo, ledas ar sniegas stiprina pasipriešinimą riedėjimui ir smarkiai padidina degalų sąnaudas. Jei vis dėlto važiuoti būtina:

■ Lyjant lietui, kelyje saugokis provėžų – važiuok kuo sausesne asfalto vieta.
■ Nešildyk variklio – jį užvesk tada, kai jau būsi pasiruošęs kelionei ir vienodu tempu neskubant važiuok.
■ Šaltuoju metų laiku nepamiršk nuvalyti sniegą ne tik nuo automobilio stogo ir langų, bet ir tą, kuris susikaupęs prie ratų arkų.
■ Karštą vasaros dieną būk atidesnis – vairuotojų budrumas šilumoje sumažėja, o dėl to gali tekti staigiai manevruoti.
■ Karštuoju metų laiku automobilį stenkis statyti pavėsyje, o prieš važiuodamas atidaryk langus, kad salonas greičiau atvėstų ir mažiau darbo liktų oro kondicionieriui.
■ Išnaudok reljefą: nuokalnėje riedėk, įkalnėje naudok sukauptą inercinę energiją.

Automobilis. Jo techninė būklė ir naudojimosi principai.

Techniškai netvarkingas arba neprižiūrėtas automobilis reiškia tik viena – anksčiau ar vėliau teks išsitraukti piniginę. Ir kuo ilgiau bus delsiama pašalinti net ir smulkius gedimus, tuo daugiau teks mokėti. Klausimas tik kur ir kada: remonto dirbtuvėse ar dažniau užsukant į degalinę?

■ Reguliariai lankykis autoservise ir pasibaigus garantiniam laikotarpiui. Būtina nuolat tikrinti, ar tinkamai veikia visos pagrindinės automobilio sistemos.
■ Neignoruok prietaisų skydelyje degančių perspėjimo ženklų.
■ Tikrink automobilio padangų slėgį ir būklę. Nenaudok sezono neatitinkančių ir pasenusių padangų.
■ Tikrink variklio alyvos lygį.

Važiuojant automobiliu taip pat reikia žinoti bent keletą svarbiausių principų, kurių nesilaikymas kelionės degalų sąnaudas gali gerokai padidinti:

■ Išimk visus nenaudojamus daiktus iš automobilio – tai bereikalingas svoris.
■ Jei nereikia vežti bagažo, nuimk nuo automobilio stogo bagažinės laikiklius.
■ Nesugadink automobilio aerodinamikos nevykusiu tiuningu.
■ Rinkis siauresnes padangas – kuo jos platesnės, tuo pasipriešinimas riedėjimui didesnis.
■ Užmiesčio keliuose uždaryk langus bei stoglangį. Važiuojant didesniu greičiu, ekonomiškiau naudoti oro kondicionierių, nei atsidaryti langus.
■ Išjunk nebūtinus elektros prietaisus.
■ Statydamas automobilį iškart tai padaryk taip, kad išvažiuojant nereikėtų manevruoti – kol variklis nesušilęs iki darbinės temperatūros, jo tarša ir degalų sąnaudos didesnės.

Vairuotojas. Vairavimo įpročiai, kuriuos galima išsiugdyti.

Įsipylę į automobilio baką degalų, su tuo pačiu jų kiekiu galime pasielgti skirtingai. Juos galime greitai sudeginti, paspausdami užmiestyje arba be saiko manevruodami ir nardydami tarp eilių mieste. O galime nuvažiuoti daug daugiau kilometrų. Tereikia kasdien važiuojant laikytis šių principų:

■ Kelyje galvok tik apie vairavimą ir elkis ramiai.
■ Į netinkamus kitų eismo dalyvių veiksmus neatsakyk tuo pačiu. Nusiteik į tai nereaguoti.
■ Kelionę susiplanuok iš anksto, ypač važiuodamas nepažįstamu maršrutu.
■ Naudokis automobilio kompiuterio teikiama informacija – atrask savo automobilio ekonomiškiausią greitį, kuriuo važiuojant netrukdysi kitiems eismo dalyviams.
■ Mažiau akceleruok ir stabdyk, kuo ilgiau išlaikyk ekonomišką greitį.
■ Nedelsk perjungti pavaras. Kur galima, stenkis važiuoti aukštesne pavara.
■ Venk didelio greičio – tai didžiausias ekonomiško vairavimo priešas.
■ Išjunk variklį, jei sustojai ir neketini tuoj pat važiuoti toliau.
■ Maršrutą susiplanuok, vengdamas trumpų kelionių.
■ Tikėk – tu tikrai gali sutaupyti net iki 15-20 proc. degalų per metus!

„AutoBild Lietuva“ 2011, Nr. 12