Trauma po eismo įvykio

Stresas, prakaituojančios rankos, padažnėjęs širdies plakimas, dirglumas ar net panikos priepuoliai – tai simptomai, kurie gali pasireikšti žmonėms, bijantiems vairuoti automobilį. Tokia baimė gali būti eismo įvykio sukeltos traumos padarinys.

Nenorint sukelti sau papildomo streso vėl pradedant vairuoti po eismo įvykio, būtų protinga elgtis atsargiai. Pirmieji važiavimai turėtų būti trumpi, gerai pažįstamu, eismo dalyvių neperpildytu ir lengvu maršrutu. „Stengdamiesi, kad mūsų vairavimas būtų nuo mažiau įtemptas, neturėtume pamiršti ir kitų eismo dalyvių. Jei, pavyzdžiui, eismo įvykis įvyko persirikiuojant į kitą eismo juostą ir dabar baisu atlikti šį manevrą, nereikėtų blokuoti eismo“, – sako „Renault“ vairavimo mokyklos direktorius Zbigniew Weseli. Vienas iš būdų, padedančių kovoti su po eismo įvykio atsiradusia baime vairuoti automobilį – artimo, patikimo žmogaus buvimas jame. „Šalia turėtų būti toks žmogus, kuris neblaškytų ir nesukeltų papildomo nerimo“, – pataria „Renault“ vairavimo mokyklos instruktoriai.

Iš pradžių gali pasirodyti, jog grįžti už vairo yra paprasta, tačiau baimė arba diskomforto jausmas paprastai atsiranda situacijose, primenančiose patirtą eismo įvykį, pavyzdžiui, važiuojant tiltu, greitkeliu, per rūką arba pamačius vairuotoją, keliantį pavojų, panašų į tą, kuris tapo ankstesnio eismo įvykio priežastimi. Kai nerimas ima trukdyti vairuoti, reikėtų sustoti saugioje vietoje ir nusiraminti. Nerimą gali numalšinti gilus kvėpavimas diafragma arba trumpas pasivaikščiojimas.

Daugiau pasitikėjimo savimi sėdant už vairo gali suteikti papildomos vairavimo pamokos. „Tokių pamokų metu instruktoriaus prižiūrimas vairuotojas gali vėl įprasti vairuoti automobilį“, – teigia „Renault“ vairavimo mokyklos instruktoriai. – „Negalime pašalinti visų eismo įvykius sukeliančių veiksnių, tačiau turime ugdyti savo vairavimo meistriškumą. Taip pat turime imtis visų saugumo priemonių (prisisegti saugos diržus, tinkamai gabenti bagažą salone ar tinkamai sureguliuoti galvos atlošus), kurie eismo įvykio atveju galėtų padėti sumažinti sužalojimų riziką“, – prideda „Renault“ vairavimo mokyklos instruktoriai.

Ekstremaliais atvejais, jei jaučiate paralyžiuojančią baimę vairuoti automobilį ir negalite jos įveikti, geriau nerizikuoti. Tada patariame atidėti sprendimą vairuoti ir kreiptis pagalbos į terapeutą“, – sako „Renault“ vairavimo mokyklos instruktoriai.

2010 m. Lietuvoje buvo užfiksuoti 3 625 eismo įvykiai, juose sužeisti 4 328 žmonės.* Eismo įvykis gali neigiamai paveikti ne tik jo dalyvius, bet ir liudininkus.