Nevažiuojančių automobilių savininkai pasinaudojo galimybe išvengti baudų

Pasibaigus daugiau kaip mėnesį visoje Lietuvoje vykusiai akcijai „Daugiau erdvės kiemuose“ Gamintojų ir Importuotojų Asociacija (GIA) džiaugiasi, kad žmonių sąmoningumas didėja ir kasmet vis daugiau senų, nebevažiuojančių automobilių sutvarkoma taip, kaip pridera – neužteršiant gamtos pavojingais skysčiais ar plastiko nuolaužomis.

GIA akcijos metu sulaukė kelių šimtų pranešimų apie senus, nebenaudojamus automobilius iš visos Lietuvos, taip pat buvo žmonių, kurie kreipėsi tiesiai į policiją. Aktyviausi buvo Vilniaus ir Kauno rajonų gyventojai, nuo jų nedaug atsiliko Panevėžio bei Klaipėdos rajonuose gyvenantys žmonės.

30 proc. pranešimų sulaukta iš tų žmonių, kurie norėjo tinkamai sutvarkyti savo automobilį, likę 70 proc. pranešimų gauti apie tai, kad nenaudojamas automobilis kieme trukdo eismui ar teršia aplinką. Gauta informacija perduota policijai ar atliekų tvarkytojams.

Po akcijos tapo akivaizdu, kad žmonės pamažu įsisąmonina būtinybę tausoti savo aplinką, o kartu ir tvarkyti savo turtą taip, kaip pridera“, – pasakoja GIA direktorius Alfredas Skinulis. Jis taip pat primena, kad Administracinių teisės pažeidimų kodeksas numato, jog už atliekų tvarkymo taisyklių nevykdymą senų, nebevažiuojančių automobilių savininkams gali būti skirta nuo trijų iki šešių tūkstančių litų dydžio bauda.

Akcija, kuri buvo vykdoma kartu su Vilniaus eksploatuoti netinkamų transporto priemonių tvarkytojų asociacija bei akcijos partneriais Lietuvos savivaldybių asociacija bei Policijos departamentu prie VRM, buvo skirta informuoti visuomenę apie būtinybę tinkamai tvarkyti nebenaudojamus automobilius. Pagal teisės aktų reikalavimus, seni, nenaudojami automobiliai Lietuvoje turi būtų saugiai ir nekenkiant aplinkai išardyti, susidariusios atliekos perdirbamos, o tinkamos naudoti dalys naudojamos pakartotinai.

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, vien pernai į Lietuvą buvo įvežta daugiau kaip 216 tūkst. lengvųjų automobilių, tuo tarpu baigta eksploatuoti ir tinkamai sutvarkyta tik 34 tūkst. automobilių. Aplinkos apsaugos specialistai spėja, kad daugybė senų, nebenaudojamų automobilių pakliūva nelegaliems, licencijų neturintiems automobilių supirkėjams, kurie perka automobilius, juos išardo, vertingas dalis ir superkamas atliekas parduoda, o detales, kurių negali pelningai parduoti, tiesiog išmeta į pamiškėse, pakelės ar sudegina tam nepritaikytose vietose. Taip nelegalūs ardytojai teršia aplinką, nemoka mokesčių, nusižengia teisės aktų reikalavimas ir užkerta kelią atliekas sutvarkyti iki galo, perdirbant visas įmanomas dalis arba panaudojant jas dar kartą.

Kaip žinoma, naudojimui netinkamas, nevažiuojantis automobilis yra taršos šaltinis: iš jo į dirvožemį gali ištekėti aplinkai žalą darantys skysčiai (kuro, alyvos likučiai, įvairios rūgštys), išdaužyti automobilio stiklai ne tik teršia aplinką, bet ir gali sužeisti greta žaidžiančius vaikus. Plastikas, guma ar kitos automobilyje esančios medžiagos, pakliuvę į aplinką, ilgai nesuyra, o netinkamai deginamos dar ir užteršia orą.