Mirtinas nuovargis

Besigalynėjantys su nuovargiu vairuotojai dažniau atsidarinėja langus ir pasigarsina muziką. Nustatyta, kad tai – pirmieji pavojaus signalai prieš užmiegant prie vairo. Vis dėlto šviežias oras ir garsiai kalbantis radijas retai padeda išlaikyti budrumą ilgesniam laikui.**

Beveik 20 proc. visų eismo įvykių atsitinka dėl prie vairo užmigusių vairuotojų kaltės. Apsnūdusių vairuotojų sukeltos avarijos dažniau pasibaigia mirtimi nei sukeltosios kitų priežasčių. Labiausiai prie vairo linkę užmigti vyriškos lyties vairuotojai iki 30 metųjie sudaro didžiausią rizikos grupę.***

Dėl nuovargio prarandamas budrumas, pailgėja reakcijos trukmė. Pavargęs vairuotojas negali tinkamai įvertinti situacijos kelyje – eismo bei kitų aplinkybių, jis susikoncentruoja tik į patį vairavimo veiksmą”, – perspėja „Renault“ vairavimo mokyklos direktorius. Mieguistas vairuotojas taip pat gali klaidingai suvokti kitų vairuotojų siunčiamus signalus ir į juos atsakyti neadekvačiai.

Nuovargio ir mieguistumo priežastys neapsiriboja vien miego trūkumu: prie vairo praleistas laikas, stresas ir net paros metas taip pat turi įtakos dėmesingumui. Dauguma apsnūdusių vairuotojų sukeliamų eismo įvykių įvyksta labai anksti ryte ir iškart po vidurdienio, todėl būtina įvertinti biologinio laikrodžio įtaką organizmui. Patartina neplanuoti tolimų kelionių naktį – nuo vidurnakčio iki 6 valandos ryto paprastai miegame, todėl sėsti už vairo tuo metu – rizikinga.

Jei vairuodami pradedate jausti mieguistumą, derėtų sustoti saugioje vietoje ir pailsėti. Padeda ir stipri kava – jos tonizuojantis poveikis jaučiamas maždaug po penkiolikos minučių. Vis dėlto „Renault“ vairavimo mokyklos instruktoriai primena: „Kofeinas padeda tik trumpam laikui. Veiksmingiausia priemonė nugalėti nuovargį yra miegas.“ Taip pat įspėja: „Nepradėkite ilgos kelionės, jei jaučiatės mieguisti prieš pat išvažiavimą. Jei vis dėlto vairuoti būtina, geriausia planuoti kelionę taip, kad galėtumėte daryti trumpas pertraukėles kas dvi valandas.”

Atsiminkite, kad reikia sustoti ir pailsėti, jei pastebite bent vieną iš šių signalų: pradedate žiovauti (tai gali būti pirmasis nuovargio simptomas); nebeatsimenate, kaip priartėjote prie priekyje važiuojančio automobilio; negalite prisiminti paskutiniųjų kelių kelionės minučių, t.y. vietų ar kelio ženklų, kuriuos pravažiavote; pradedate dažniau mirksėti; negalite susikoncentruoti į kelią arba nepastebėdami priartėjote prie eismo juostą žyminčios linijos.

** www.think.direct.gov.uk

*** www.dft.gov.uk