Ar lietuviai žino Kelių eismo taisykles?


Kelių eismo taisyklių (KET) egzaminą išlaikę vairuotojai jas tuoj pat pamiršta. Net 70 proc. vairuotojų teigė, kad kartais tenka kelyje patirti situacijų, kai jie nežino, kokia Kelių eismo taisykle reikia vadovautis.

60 proc. vairuotojų abejoja, ar dabar jiems pavyktų išlaikyti teorinį KET egzaminą, rodo liepos mėnesį atlikta lankomiausio transporto skelbimų portalo Autoplius.lt apklausa.

Viktoras Daukšas, Autoplius.lt plėtros vadovas, sako, kad reguliariai tobulinamas KET egzaminas vis tiek neskatina vairuotojų domėtis įvairiais taisyklių pakitimais.

„Išlaikę KET egzaminą, vairuotojai retai seka taisyklių pakitimus. Apklausa rodo, kad tik kas penktas vairuotojas reguliariai peržiūri taisykles, bent kas antras pasidomi pakeitimais, apie kuriuos rašo žiniasklaida. Daugelis vairuotojų vis dar mano, kad pakanka išlaikyti KET egzaminą ir paskui nereikia vargintis bei domėtis taisyklių pokyčiais“, – teigia V. Daukšas.

Dabar išlaikyti KET egzaminą – sunkiau?

Dėl nuolatinių pasikeitimų ir papildymų KET egzaminą dabar išlaikyti kur kas sunkiau nei ankstesniais metais – taip mano 56 proc. apklausos dalyvių. Vien tik praėjusiais metais Kelių eismo taisyklių pakeitimai įvesti tris kartus.

Valstybės įmonės „Regitra“ duomenimis, pernai pradedančiojo vairuotojo pažymėjimai buvo išduoti 38,9 tūkst., 2011 m. – 43,3 tūkst. lietuvių. Teorinį KET egzaminą iš pirmo karto išlaikė apie 70 proc. lietuvių.

Keturi iš penkių apklausos dalyvių teigia, kad KET egzaminą išlaikė prieš trejus metus ar dar anksčiau. Pasak V. Daukšo, prieš kelerius metus ar dar anksčiau pakakdavo Kelių eismo taisykles išmokti kone atmintinai.

„Tuo naudodavosi vairuotojai. Dabar tik atmintinai išmokti – nebepakanka. Norint atsakyti į daugelį klausimų, reikia logiškai mąstyti, tinkamai pritaikyti Kelių eismo taisyklių žinias. Klausimai ir atsakymai formuluojami taip, kad būsimasis vairuotojas atsakymą pateiktų pats“, – teigia V. Daukšas.

Tik kas ketvirtas puikiai žino taisykles

Septyni iš dešimties apklausos dalyvių paminėjo, kad kartais tenka kelyje patirti situacijų, kai jie nežino, kokia Kelių eismo taisykle reikia vadovautis. Tik kas ketvirtas patvirtino, kad puikiai žino taisykles.

„Išlaikę KET egzaminą žmonės, ypač rečiau vairuojantys, pamažu pamiršta Kelių eismo taisykles. Dėl šios priežasties keliuose netrūksta avaringų situacijų, o neretai tai sukelia ir avarijas. Į taisykles nereikėtų numoti ranka, nes tik jų laikydamiesi galime ugdyti vairavimo kultūrą šalyje“, – atkreipia dėmesį V. Daukšas.

Nemaža dalis vairuotojų KET žinias pasitikrina spręsdami portale Autoplius.lt pateikiamus KET testus. Pastebima, kad dažniausiai vairuotojai klysta, atsakydami į klausimą „Kokia vilktimi draudžiama vilkti motorinę transporto priemonę su sugedusiais pagrindiniais stabdžiais“. Į šį klausimą, kurio teisingas atsakymas – lanksčia vilktimi, portale klaidingai atsakė beveik trečdalis (32 proc.) KET testo dalyvių.