Automobilio nuoma – kokios yra mano teisės Europoje?

Išpopuliarėjus žemų sąnaudų skrydžių bendrovėms, į kitą šalį galima nuskristi vos už keliasdešimt litų. Vienas įdomiausių būdų viską pamatyti yra savarankiška kelionė automobiliu, tačiau nereikia iš anksto džiaugtis gavus ypatingai pigų automobilio nuomos pasiūlymą, kadangi džiaugsmą dėl sutaupytų pinigų gali apkartinti neįdėmiai perskaityta automobilio nuomos sutartis, o patirtos išlaidos gali gerokai viršyti planuotą biudžetą.

Europos vartotojų centrų tinklas (toliau – ECC-Net) pastebi, kad vartotojų skundų, susijusių su automobilių nuoma, skaičius nuolatos auga. 2011 m. iš visų ECC-Net gautų vartotojų skundų 3,27 % sudarė skundai dėl automobilių nuomos paslaugų, 2012 m. 3,39 % , o 2013 m. 4,42 %. Dažniausiai vartotojai skundėsi dėl lūkesčių nepateisinusios paslaugos bei mokėjimo/kainos netikslumų (negrąžinto užstato, padidėjusios kainos už suteiktas paslaugas ir pan.)[1].

Europos vartotojų centras Lietuvoje nuo 2012 m. iki šios dienos gavo 50 skundų ir 130 informacinių paklausimų dėl problemų, susijusių su automobilių nuoma, kai Lietuvos Respublikos pilietis išsinuomojo automobilį kitoje Europos Sąjungos šalyje narėje bei Norvegijoje ar Islandijoje, arba kai šių šalių piliečiai automobilį išsinuomojo Lietuvoje[2].

Europos vartotojų centro patarimai nuomojantis automobilį Europoje

Prieš išsinuomojant

Pažiūrėkite, iš ko susideda automobilio nuomos kaina: ypač atkreipkite dėmesį į oro uosto ir kitus vietinius mokesčius, galiojantį draudimą.

Visada pasitikslinkite dėl papildomų mokesčių, kurių gali atsirasti nuomos periodu.

Pasitikslinkite kuro (degalų) politiką.

Pažiūrėkite atšaukimo sąlygas.

Pažiūrėkite, ar yra kokių apribojimų (pvz., leistinas kilometražas ar šalys, į kurias leidžiama įvažiuoti).

Pasiimant automobilį

Turėkite užsakymo patvirtinimą.

Patikrinkite ar pasirašomos sutarties sąlygos sutampa su užsakymo sąlygomis; išsaugokite visų pasirašytų dokumentų kopijas.

Susipažinkite su draudimo sąlygomis.

Automobilio trūkumus užfiksuokite nuomos sutartyje.

Išsaugokite visus dokumentus (jų kopijas) – jie gali būti įrodymas!

Nuomos periodu (laikotarpiu)

Jeigu automobilis sugenda, paskambinkite nuomos kompanijai ir vadovaukitės jų nurodymais (instrukcijomis).

Avarijos atveju, pasižymėkite vardus, pavardes ir adresus visų įvykio dalyvių. Jeigu kas nors yra sužeistas ar kyla ginčas dėl to, kas kaltas, skambinkite policijai. Nedelsiant susisiekite su nuomos kompanija.

Grąžinant automobilį

Pasistenkite grąžinti automobilį nuomos kompanijos darbo laiku, kad būtumėte kartu, kai darbuotojai apžiūrės automobilį.

Nuomos kompanijos darbuotojas specialiame akte turėtų pažymėti automobilio būklę, kurį kartu turėtumėte pasirašyti. Išsaugokite kopiją.

Jeigu tenka automobilį grąžinti ne darbo valandomis, pastatykite nurodytoje vietoje. Vertėtų nufotografuoti automobilį, kad turėtumėte įrodymų, kad grąžintas geros būklės.

Europos vartotojų centras Lietuvoje

Primename, kad Europos vartotojų centrų tinklas (ECC-Net) sudarytas iš 28 ES valstybių ir Norvegijos bei Islandijos. Tinklas yra dalinai finansuojamas Europos Komisijos Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinio direktorato (DG SANCO) ir kiekvienos valstybės narės.Europos vartotojų centras padeda Lietuvoje reziduojantiems vartotojams, jei jie įsigijo nekokybišką prekę ar paslaugą kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje bei Norvegijoje ar Islandijoje, ir kitose ES valstybėse narėse bei Norvegijoje ar Islandijoje reziduojantiems  vartotojams, įsigijusiems nekokybišką prekę ar paslaugą Lietuvoje. Europos vartotojų centras Lietuvoje: info@ecc.lt, tel. (8-5)265 0368, www.ecc.lt.

[1] Europos vartotojų centrų statistiniai duomenys.

[2] Europos vartotojų centro Lietuvoje statistiniai duomenys.

www.www.auto-bild.lt