Tyrimas: per dvylika metų Lietuvos vairuotojai sukėlė pusę milijono avarijų

Ne gyvybės draudimo bendrovės BTA dvylikos metų tyrimo duomenimis, nuo 2002 m. Lietuvos vairuotojai tapo beveik pusės milijono (442 tūkst.) eismo įvykių kaltininkais. Trečdalį šių vairuotojų sudaro moterys, atitinkamai, du trečdalius – vyrai. Per minėtą laikotarpį eismo įvykių kaltininkais tapo daugiau nei penktadalis Lietuvos vairuotojų, iš jų – po vieną įvykį padarė 17,5 proc., po du – 3,8 proc., o tų, kurie pateko į dar daugiau eismo įvykių, skaičius yra mažesnis nei 1 proc.

Didžioji dalis vyrų ir moterų per dvylika metų sukėlė ne daugiau kaip vieną eismo įvykį, įvykių kaltininkų vyrų registruota 55 tūkstančiai, moterų įvykių kaltininkių – 22 tūkstančiai.

“BTA atliktas tyrimas rodo, kad vyrai avarijų kaltininkais tampa pastebimai dažniau nei moterys. Tačiau vertėtų atkreipti dėmesį ir į tai, kad Lietuvoje vairuojančių vyrų yra kur kas daugiau nei moterų, atitinkamai – apsidraudusiųjų taip pat. Esminis skirtumas tarp skirtingų lyčių vairuotojų avarijų yra eismo įvykio žalos dydis bei padariniai. Vyrai dažniau mėgsta „pasirodyti“ keliuose. Jie dažniau viršija greitį, neretai net 30-50 km/h, atlieka rizikingus, pavojingus manevrus, vairuoja išgėrę, mažiau paiso eismo ženklų. Tokie prasižengimai labiau būdingi jaunesniems vairuotojams. Dėl tokio elgesio avarijos pasėkmės būna skaudžios, o žala – didžiulė. Moterys, tuo tarpu, laikosi saugaus greičio, bet dažniau padaro neapdairių klaidų dėl išsiblaškymo, nepakankamo susikaupimo. Dėl jų įvykusios avarijos yra smulkesnės. Bet, žinoma, ir moterys kartais gali “nustebinti”,- teigia ne gyvybės draudimo bendrovės BTA Ekspertizės skyriaus vadovas Andrius Žiukelis.

Vairuotojas per dieną tapo keturių eismo įvykių kaltininku

Kaip teigia specialistas, per dvylika metų po dvi avarijas padarė penkis kartus mažiau vairuotojų nei po vieną avariją. Tačiau buvo ir tokių vairuotojų, kurie per minėtą laikotarpį sugebėjo sukelti ir daugiau nei penkis eismo įvykius, tokių buvo 215-a. Iš šių pavojingiausiųjų moterų – tik penktadalis.

BTA specialistas pamena įvykį, kai prieš keletą metų vienas klientas per dieną tapo keturių eismo įvykių kaltininku. Nors jie buvo smulkūs, tačiau sekė vienas po kito: pirmiausiai vyriškis įvažiavo į kliūtį, tada nubraukė automobilio šoną, tuomet sekė kita nesėkmė, ir po jos dar viena. Pareigingas klientas kiekvieną kartą po įvykio atvykdavo į bendrovės žalų skyrių ir pranešdavo apie įvykį. „Po ketvirto karto žmogus rimtai susirūpino, nutarė, kad jam labai bloga diena ir paprašė, kad leistume mašiną palikti prie žalų registravimo biuro, o iki namų jis grįš taksi“, – pasakoja A. Žiukelis.

Nagrinėjant BTA tyrimo duomenis, galima teigti, per dvylika metų kas penktas vyresnis nei 30 metų vairuotojas yra padaręs bent po vieną eismo įvykį. To paties vairuotojo sukeliamų įvykių dažnumas pradeda augti po 45 m., ir auga iki vairuotojui sukanka 55-eri. Remiantis statistika, matyti, kad vyresni vairuotojai po įvykių dažnai prisibijo vairuoti ir automobilį iškeičia į viešąjį transportą ar taksi, o keliuose lieka tie, kurie nepatyrė rimtų avarijų.

Specialistas atkreipia dėmesį, kad avaringiausiais laikomi 18-25 vairuotojai dažniausiai sukelia tik po vieną eismo įvykį, tačiau jo pasėkmės neretai būna itin skaudžios, o žala didžiulė. Vis tik nutikusi nelaimė ką tik teises gavusiam žmogui dažnai būna rimta pamoka, po kurios jis važinėja labai atsakingai. Po antrą įvykį vairuotojai dažniausiai padaro jau būdami vyresni nei 25 m.

Bendrovės duomenimis, moterys daugiausiai avarijų padarė vairuodamos sedanus, o vyrai – kupė automobilius. Taip pat pastebėta, kad 83 proc. eismo įvykių sukėlė automobilių mechanine pavara vairuotojai.

„BTA Insurance Company“ SE filialas pernai pasirašė virš 186 mln. litų įmokų, o tai yra 17 proc. daugiau nei 2012 m. Bendrovės draudimo portfelyje daugiausiai augo kasko draudimo rūšis (56 proc.), antroje vietoje – bendrosios civilinės atsakomybės draudimas (45,5 proc.), trečioje – nelaimingų atsitikimų draudimas (37,6 proc.). Ne gyvybės draudimo bendrovė pernai klientams Lietuvoje atlygino 89,83 mln. litų, o šiuo metu kas valandą išmoka daugiau kaip 34 tūkstančius litų draudimo išmokų, kas 3 minutes užregistruoja po naują įvykį, per mėnesį pradeda 3100 naujų bylų. BTA filialas Lietuvoje klientų laukia naujai pastatytame A klasės energetinio efektyvumo biurų pastate „Grand Office“, kuris yra šalia Vilniaus miesto vakarinio aplinkkelio, Viršuliškių skg. 34.

www.www.auto-bild.lt