VMI vykdomas projektas „Ratai“ įgauna pagreitį

Tikrinamose įmonėse apskaitomos pajamos padidėja kelis kartus, įdarbinami anksčiau niekur nedirbę „laisvieji agentai“.

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau — VMI) informuoja, jog šiemet vykdomas projektas „Ratai“, skirtas užtikrinti, kad pajamos, gaunamos iš verslo, susijusio su prekyba naudotais automobiliais, būtų apskaitytos ir visi mokesčiai nuo gautų pajamų būtų sumokėti. VMI, bendradarbiaudama su kitomis institucijomis — Muitinės departamentu, policijos komisariatais, Valstybės sienos apsaugos tarnyba — nustato ne vieną asmenį, kuris, pasirodo, ne vieneri metai verčiasi naudotų automobilių prekyba, tačiau yra neregistravęs veiklos ir nedirba jokioje naudotus automobilius parduodančioje įmonėje.

„Vienas iš projekto tikslų — „laisvųjų agentų“, perpardavinėjančių iš užsienio parvežtus naudotus automobilius, nustatymas. Ne paslaptis, kad jie parduoda nemažą dalį į Lietuvą parvežtų automobilių, tačiau nesumoka nė lito mokesčių“,— pasakoja Tauragės AVMI viršininkė Laimutė Mačernienė, teigdama, kad tokių „laisvųjų agentų“, pakliuvusių į VMI rėtį, sąrašas kasdien ilgėja — šiuo metu vien Tauragės apskrityje identifikuota ir į „juodąjį sąrašą“ įtraukta per 150 veiklos neregistravusių, tačiau galimai šešėliniu automobilių perpardavinėjimo verslu užsiimančių asmenų. Kaip teigia L. Mačernienė, patekusieji į sąrašą neturėtų ramiai miegoti — jiems teks įrodyti, kad „valgant močiutės užaugintas bulves ir mamos iš pensijos nuperkamas kruopas“, ištikrųjų įmanoma oficialiai niekur nedirbant pastatyti namą, įsigyti prabangų automobilį ir keletą kartų per metus nuskristi į užsienį.

Gegužės-birželio mėnesiais trijose šalies apskrityse — Marijampolės, Tauragės ir Utenos — VMI darbuotojai lankėsi automobilių pardavimo aikštelėse, fiksavo parduodamus automobilius, domėjosi, kas nuomoja aikštelėse prekybinius plotus. Lankantis vienoje iš aikštelių, įmonės buhalterė netikėtai „prisiminė“, kad ne visi automobiliai yra apskaityti ir ne visos pajamos, gautos už parduotus automobilius atsispindi buhalterinėje apskaitoje. Per porą savaičių įmonės mėnesio pajamos šoktelėjo dvigubai — iki 1,42 mln. litų. Negana to, įmonėje buvo įdarbinta ir 13 „laisvųjų agentų“. Darbuotojų skaičiaus didėjimas pastebimas ir įmonėse, kurios nors ir neregistravusios prekybos naudotais automobiliais veiklos, tačiau ją vykdo. Tokiose įmonėse per tris šių metų mėnesius įdarbinta 81 darbuotoju daugiau. „Toks įmonės ekonominių rodiklių teigiamas pokytis diktuoja išvadas, kad ne vienoje iš naudotais automobiliais prekiaujančių įmonių slepiamos gaunamos pajamos. Nuostabą kelia ir tai, kad ilgą laiką veikiančiose įmonėse ne vienerius metus mėnesinis darbo užmokestis nesiekia ir kelių šimtų litų. „Taupiausi“ šiuo atveju suvalkiečiai — Marijampolės apskrityje daugiausiai įmonių, kurių vidutinis darbo užmokestis, lyginant su kitomis tą pačią veiklą kituose regionuose vykdančiomis įmonėmis, mažiausias“,— pasakoja Tauragės AVMI viršininkė.

Projektas „Ratai“ — vienas iš 7 šiemet VMI vykdomų projektų. Be jo dar vykdomi nauji — „Skaidri gamyba“, „Atsakinga statyba“, „Nuostolinga įmonė“, „Šou be šešėlių“, bei tęsiami 2013 metais vykdyti projektai „Būstas be mokesčių“ ir „Baltieji chalatai“.

VMI primena, kad apie pastebėtus mokestinius pažeidimus pranešti galima Mokesčių informacijos centro pasitikėjimo telefonu 1882, naudojantis programėle išmaniesiems telefonams „Pranešk“, užpildžius anketą interneto svetainėje www.vmi.lt arba apsilankius mokesčių inspekcijoje.

www.www.auto-bild.lt