15-oji akcija „Apsaugok mane“: Vilniuje įrengta ypač moderni perėja

Šiandien Vilniuje, Šeškinės mikrorajone, šalia Žygimanto Augusto pagrindinės mokyklos pradėjo veikti moderniausia pėsčiųjų perėja Lietuvoje. Joje pritaikytos Lietuvoje iki šiol nenaudotos saugumo technologijos, kurios įspės vairuotojus apie prie perėjos artėjančius pėsčiuosius bei dviratininkus. Pristatydama šią perėją didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ kartu su Vilniaus miesto savivaldybe ir Vilniaus apskrities vyriausiuoju policijos komisariatu paskelbė apie 15-tą kartą organizuojamos eismo saugumą akcijos „Apsaugok mane“ pradžią.

„Tik visi kartu, saugodami ir gerbdami vieni kitus, galime išvengti skaudžių nelaimių kelyje. Norėdami priminti vairuotojams važiuoti dėmesingai, ypač ties mokyklomis, prie jų esančias 99 pėsčiųjų perėjas pažymėjome „Apsaugok mane“ ženklu“, iš viso Vilniuje šiuo ženklu jau paženklintos 241 perėjos, tai yra beveik 700 trikampių“, – sakė Vilniaus meras Artūras Zuokas.

Ruošiantis rugsėjo 1-ajai, sostinėje taip pat įrengta 13 naujų pėsčiųjų perėjų, 10 saugumo salelių nereguliuojamose pėsčiųjų perėjose, 4 nauji greičio rodymo ženklai, 12 iškiliųjų pėsčiųjų perėjų, 47 pėsčiųjų perėjose naujai įrengti kelio ženklai, 31 pėsčiųjų perėjose šiuolaikišku kryptinis apšvietimas, 29 dirbtiniai greičio mažinimo kalneliai.

„Per 15 metų mūsų inicijuota „Apsaugok mane“ akcija tapo eismo saugumo iniciatyvų ikona. Tikiu, kad bent maža dalimi prisidėjome prie to, jog Lietuvoje nuo 2000-ųjų žuvusių ar sužalotų pėsčiųjų skaičius sumažėjo perpus. Tačiau kasmet vis dar nukenčia 1,2 tūkst. pėsčiųjų, apie ketvirtis jų – vaikai, todėl labai svarbu priminti vairuotojams ir pėstiesiems būti atsargiems, ypač rugsėjo mėnesį, prie mokyklų. Tradiciškai mokslo metų pirmąjį mėnesį „Lietuvos draudimas“ apdraus visus pėsčiuosius Lietuvos moksleivius nuo nelaimingų atsitikimų kelyje, šiemet dar didesne suma. Taip pat mūsų klientai, kurie atsisakė popierinių laiškų, prisidėjo prie moderniausios pėsčiųjų perėjos Lietuvoje įrengimo. Tikime, kad šiuolaikinės technologijos padidins moksleivių ir kitų pėsčiųjų saugumą ir šioje perėjoje padės išvengti tokių nelaimių, kokia įvyko prieš keletą metų, kai buvo partrenktas per šią perėją ėjęs keturiolikmetis moksleivis“, – sakė „Lietuvos draudimo“ generalinis direktorius Kęstutis Šerpytis.

Perėja informuos apie pėsčiuosius

Šeškinėje esanti perėja prie Žygimanto Augusto pagrindinės mokyklos rekonstruota iš pagrindų. Vilniaus miesto savivaldybė paklojo naują asfaltą, įrengė saugumo salelę, apliejo perėją danga, kuri sumažina automobilio slydimo kelią stabdant, pažymėjo perėją „Apsaugok mane“ ženklu, sutvarkė aplinką. „Lietuvos draudimas“ prie rekonstrukcijos prisidėjo nupirkdamas perėjai naujausią pėsčiųjų saugumo įrangą Lietuvoje, ši įranga nupirkta „Lietuvos draudimo“ klientų, besinaudojančių elektronine savitarnos sistema, atsisakius popierinių laiškų sutaupytomis lėšomis.

„Tai pirmoji perėja, kuri pati perspės vairuotojus apie prie jos besiartinančius pėsčiuosius ir dviratininkus. Jiems artėjant pradės ryškiai žybsėti geltonos spalvos įspėjamieji signalai, įmontuoti virš perėjos ženklo ir kelio dangoje. Taip pat automatiškai įsijungs papildomas apšvietimas, kuris apšvies šaligatvio dalį, kad vairuotojas geriau matytų pėsčiąjį ar dviratininką“, – pasakojo K. Šerpytis.

Prie perėjos artėjantys pėstieji užfiksuojami judesio davikliais, kurie radijo ryšio pagalba perduoda informaciją į valdymo blokus. Įspėjamieji signalai įjungiami akimirksniu abejomis kryptimis važiuojančių mašinų vairuotojams.

Ši sistema yra pritaikyta veikti sudėtingomis oro sąlygomis ir intensyvaus eismo gatvėse. Ji veikia naudodama saulės energiją ir be saulės šviesos gali savarankiškai funkcionuoti net 168 valandas, mat įspėjamuosiuose žibintuose įdiegta moderniausia LED technologija, kuri sunaudoja 3 kartus mažiau elektros energijos. Šį technologinį perėjos sprendimą pateikė ir įrengė įmonė „Biseris“.

Moksleiviams – brangesnis draudimas

Šalia finansinės paramos perėjai įrengti, „Lietuvos draudimas“ rugsėjo mėnesiui taip pat apdraudė visus šalies moksleivius nuo nelaimingų atsitikimų eismo įvykiuose, šiemet net 50 proc. didesne suma – 15 tūkst. litų. „Mes ne tik padidiname draudimo sumą, bet ir praplečiame draudimo galiojimą – kompensaciją išmokėsime bet kuriam Lietuvos moksleiviui, kuris nukentės būdamas pėsčiuoju eismo dalyviu bet kurioje Lietuvos vietoje, bet kuriuo paros metu, visą rugsėjo mėnesį. Ji bus išmokama net ir tuo atveju, jeigu pėsčiasis moksleivis į nelaimę pateks dėl savo kaltės ar neatsargumo. Tačiau visų pirma tikimės, kad skaudžių nelaimių išvengti pavyks“, – sakė „Lietuvos draudimo“ vadovas.

Moksleiviui nukentėjus eismo įvykyje, jo tėvai ar globėjai turėtų kreiptis į „Lietuvos draudimą“ telefonu 1828 ir pranešti apie įvykį. Bendrovė finansinę kompensaciją išmokės nedelsiant, gavusi informaciją iš gydymo įstaigos apie patirtus sužalojimus.

Pernai akcijos metu „Lietuvos draudimo“ skambučių centre buvo užregistruoti 5 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo pėstieji 9–16 metų vaikai. Šie moksleiviai patyrė kojų traumas, bet sėkmingai išgijo, jų tėvams ar globėjams didžiausia ne gyvybės draudimo bendrovė išmokėjo nuo kelių šimtų iki 3000 litų siekiančias kompensacijas. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, per 14 akcijos gyvavimo metų iš viso nukentėjo daugiau nei 60 moksleivių, kurių tėvams ar globėjams „Lietuvos draudimas“ jau išmokėjo daugiau nei 70 tūkstančių litų.

Budės policijos pareigūnai

Prasidedant naujiesiems mokslo metams, Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai ypatingą dėmesį skirs eismo saugumui užtikrinti, ypač prie mokyklų ir ikimokyklinio ugdymo įstaigų. Vairuotojus pareigūnai ragina būti itin atidiems gatvėse, ypač važiuojant pro mokyklas ar ikimokyklinio ugdymo įstaigas.

„Policija pasirengusi padaryti visa, kas tik jos galioje, kad mūsų vaikai nenukentėtų gatvėse bei keliuose. Tačiau vaikų saugumas labiausiai priklauso nuo pačių vairuotojų. Daugeliui jų būtina atsisakyti nedrausmingumo, abejingumo ir aplaidumo vairuojant įpročių“, – sakė Vilniaus apskrities policijos viršininkas Kęstutis Lančinskas.

„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė, du kartus iš eilės pelniusi „Geriausio darbdavio“ apdovanojimą, taip pat pripažinta geriausiu Vidurio ir Rytų Europos darbdaviu 2013 metais. „Lietuvos draudimo“ paslaugomis naudojasi beveik pusė milijono klientų.

www.www.auto-bild.lt