Naudoto automobilio pirkimas: ką reikėtų žinoti?

Europos rinka piliečiams ir verslui atveria daug galimybių, tačiau tinkamai jomis pasinaudoti kartais pristinga žinių ir patyrimo. Naudoto automobilio pirkimas ne tik eiliniam vartotojui, bet ir patyrusiam automobilių žinovui gali tapti rimtu išbandymu.

Internete galima rasti daug praktinių patarimų iš techninės pusės, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis naudotą automobilį. Mes pateiksime keletą praktinių patarimų iš teisinės pusės, ką reikėtų žinoti perkant naudotą automobilį.

Profesionalus verslas arba privatus pardavimas

Pirmiausia, prieš perkant automobilį būtinai pasidomėkite pardavėjo patikimumu. Įmonės statusą galite patikrinkite registruose. Jeigu perkate iš fizinio asmens reikėtų paprašyti asmens parduodančio automobilį pateikti asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus, užsirašyti pardavėjo duomenis, kad kilus nesklandumams ar atsiradus pretenzijoms žinotumėte ir galėtumėte nurodyti automobilio pardavėjo duomenis.

Svarbu žinoti, kad teisės aktai, kuriais ginami vartotojai, netaikomi įsigyjant automobilį iš privačių asmenų, todėl perkant automobilį iš privataus asmens reikėtų būti itin atidiems. Taip pat, teisės aktais ginantys vartotojus nebus taikomi, jei pirkimas bus įformintas juridinių asmenų vardu (tiek pirkėjas, tiek pardavėjas veikia juridinių asmenų vardu).

Automobilio patikrinimas

Naudotas automobilis vis dėlto yra ne naujas automobilis, todėl ir naudotų automobilių kokybės standartai yra mažesni nei naujų. Teisės aktais pripažįstama, kad naudotas automobilis gali turėti defektų. Nepasitikėkite aklai pardavėjo skelbime nurodyta automobilio būkle, nepatingėkite patikrinti jį savo pasirinktame (arba oficialiame gamintojo) autoservise.

Pirkimo – pardavimo sutartis

Primygtinai reikalaukite, kad automobilio pirkimo-pardavimo sutartis būtų sudaroma raštu. Reikėtų sutartyje aptarti ir automobilio techninę būklę. Tuo atveju, jeigu po naudoto automobilio įsigijimo pradeda ryškėti jo trūkumai, kurie nebuvo aptarti derybų ir/arba pirkimo-pardavimo metu ir kurie nebuvo akivaizdūs, arba kurių nebuvimas pardavėjo buvo užslėptas ir vėliau sąlygojo neplanuotas išlaidas remontui, turėsite teisę reikalauti pardavėjo jas padengti.

Niekada nepasirašykite sutarties Jums nesuprantama kalba arba jeigu nesuprantate kurios nors frazės. Taip pat nesileiskite įtikinami sutartyje nurodyti gerokai mažesnę kainą nei mokėjote iš tikrųjų. Kadangi tokiu atveju, net ir žinant pardavėjo duomenis, iš jo bus sunku atgauti didesnę pinigų sumą nei nurodyta sutartyje, kadangi pirkimo-pardavimo sutartis yra sandorį patvirtinantis dokumentas, kurį pasirašo abi šalys ir atsako už jame įrašytų duomenų teisingumą.

Įrodymų išsaugojimas

Renkantis automobilį pagal skelbimą atitinkamame automobilių skelbimo portale, siūlytina išsisaugoti automobilio pardavimo skelbimą (ne tik svetainės nuorodą, bet vaizdo kopiją  “Print Screen”), kuriame yra išsamus automobilio aprašymas su stambių defektų (jei tokių yra) nurodymu. Jei skelbime aiškiai nebuvo nurodyti svarbūs automobilio defektai, galėsite įrodinėti, kad su pardavėju buvote sutarę dėl techniškai tvarkingo automobilio pirkimo-pardavimo. Taip pat išsaugokite susirašinėjimą su pardavėju, nes tai gali būti įrodymas, kokios būklės automobilį buvo tartasi pirkti. Nepamirškite išsaugoti savo automobilio pirkimo-pardavimo sutarties egzemplioriaus, pinigų priėmimo-perdavimo kvitą ar bet kokį kitą dokumentą, patvirtinantį, kad pardavėjas gavo pinigus už parduodamą automobilį, jeigu atsiskaitymas vyko grynaisiais.

Garantijos

Remiantis Europos Parlamento ir Tarybos direktyva 1999/44/EB dėl vartojimo prekių pardavimo ir susijusių garantijų tam tikrų aspektų, pardavėjas yra atsakingas vartotojui už bet kokį neatitikimą, esantį prekes pateikimo metu, kai neatitikimas išaiškėja per dvejus metus nuo prekės pateikimo. Už neatitikimą, atsiradusį dėl gamintojo ar ankstesniojo pardavėjo toje pačioje sutarčių grandinėje ar bet kokio tarpininko veikimo ar neveikimo, vartotojui yra atsakingas galutinis pardavėjas, kuris turi teisę imtis teisės gynimo priemonių atsakingo asmens ar asmenų sutarčių grandinėje atžvilgiu. Jeigu neįrodyta kitaip, bet koks neatitikimas, išaiškėjęs per šešis mėnesius nuo prekės pateikimo, laikomas egzistavusiu pateikimo metu, nebent ši prielaida nesuderinama su prekės pobūdžiu arba su neatitikimo pobūdžiu.

Europos vartotojų centras

Primename, kad būkite atidūs ir rūpestingi pirkdami naudotą automobilį. Jeigu pirkote iš Europos Sąjungos valstybėje narėje arba Islandijoje ar Norvegijoje registruoto pardavėjo, ir manote, kad Jūsų kaip vartotojo teisės pažeidžiamos, tai galite kreiptis nemokamos pagalbos į Europos vartotojų centrą.

Europos vartotojų centras padeda Lietuvoje reziduojantiems vartotojams, jei jie įsigijo nekokybišką prekę ar paslaugą kitoje Europos Sąjungos valstybėje narėje bei Norvegijoje ar Islandijoje, ir kitose ES valstybėse narėse bei Norvegijoje ar Islandijoje reziduojantiems  vartotojams, įsigijusiems nekokybišką prekę ar paslaugą Lietuvoje. Europos vartotojų centras Lietuvoje: info@ecc.lt, tel. (8-5)265 0368, www.ecc.lt.