Atšvaitai gali išgelbėti gyvybę

Eismo įvykiai, kuriuose sužalojami ar žūsta pėstieji, pradėjo kelti išties didelį nerimą policijos pareigūnams. Gausiai dalijami atšvaitai, sustiprinta vairuotojų ir pėsčiųjų kontrolė tamsiuoju paros metu, keliamas žmonių sąmoningumas įvairių akcijų ir susitikimų metu rodo, kad ne viskas – policijos rankose. Eismo dalyvių, ypač pėsčiųjų, savisaugos stoka – kaip niekad aktuali problema.

Dažniausiai pėsčiuosius, dviratininkus transporto priemonės partrenkia ir sužaloja (kartais – mirtinai) neapšviestuose kelio ruožuose, kai jie eina per važiuojamąją kelio dalį, važiuojamąja dalimi ar netikėtai į ją įeina (įbėga). Pasitaiko atvejų, kai pėsčiuosius, gulinčius važiuojamojoje dalyje, transporto priemonės pervažiuoja. Dėl tokių eismo įvykių dažnai kalti būna patys pėstieji, neturintys jokių šviesą atspindinčių elementų, dėvintys tamsius drabužius, prieš, įžengdami į važiuojamąją dalį, neįvertinantys atstumo iki artėjančios transporto priemonės.

Esant prastam orui ir tamsiam paros metui, svarbu ne tik turėti atšvaitą, bet ir tinkamai jį prisitvirtinti. Jis turi būti prisegtas dešinėje drabužių pusėje, automobilio žibintų aukštyje, kad jį matytų iš priekio atvažiuojantys transporto priemonių vairuotojai. Juostinis atšvaitas dedamas ant dešinės rankos, ties alkūne, o ant dešinės kojos – žemiau kelio. Ant rankinės ar kuprinės atšvaitai segami iš dešinės pusės.

Atšvaitą ant vaikų drabužių reikia pritvirtinti suaugusio žmogaus kelių lygyje. Šioje vietoje prikabintas atšvaitas labiausiai atspindės autotransporto šviesas ir siųs įspėjamąjį signalą automobilio vairuotojui. Prisegti ar prisiūti prie vaiko drabužių arba prikabinti, pavyzdžiui, prie kuprinės, atšvaitai „apšviečia“ vaiką 130-140 m atstumu nuo automobilio. Turintį atšvaitą vaiką vairuotojas, įjungęs trumpąsias šviesas, pastebės iš 140 metrų, o, įjungęs ilgąsias, – net iš 400 metrų atstumo.

Šių metų spalio 1-19 dienomis mūsų šalyje policijos pareigūnai vykdys sustiprintą pėsčiųjų, dviračių vairuotojų, vadeliotojų kontrolę. Dar kartą norima atkreipti šių eismo dalyvių dėmesį į saugumą kelyje, atšvaitų ar kitų šviesą atspindinčių elementų naudojimo svarbą tamsiuoju paros metu. Policijos pareigūnai, vykdydami eismo priežiūrą, nesitaikstys su eismo dalyvių daromais šiurkščiais Kelių eismo taisyklių pažeidimais, t. y. už netinkamą elgesį kelyje bus taikomos ne tik prevencinio, bet ir administracinio poveikio priemonės. Visi, būdami eismo dalyviai, turime suprasti, kad svarbiausias dalykas kelyje kiekvieno atsakomybė už savo ir kitų saugumą.

Marijampolės aps. VPK informacija ir nuotr.