Ką verta žinoti apie variklio alyvos keitimą?

Net jei alyvą keičiate autoservise, šiek tiek žinių šiuo klausimu nepakenks. Bent tam, kad jūsų neapgautų gobšūs mechanikai.

Kiekvienas variklis turi būti tepamas. Ir kuo naujesnė yra variklio konstrukcija, tuo didesnę reikšmę turi alyvos kokybė. Nauji, labai apkrauti varikliai  nepripažįsta jokių kompromisų. O gerai parinkta ir reguliariai keičiama senesnių variklių alyva gali gerokai pailginti jų gyvenimą.

Kaip dažnai reikia keisti alyvą? 

Anksčiau viskas buvo paprasta – pakakdavo tik laikytis automobilių gamintojų rekomendacijų, nurodytų naudojimo instrukcijose. Šiandien gamintojai varžosi, kurio terminas tarp techninių aptarnavimų yra ilgesnis, ir reklamuojasi pagal principą: mūsų automobilis geresnis, nes keisti variklio alyvą reikia rečiau. Tačiau 30 000– 35 000 km intervalas tarp alyvos keitimo iš tikrųjų galimas tik tuomet, jei variklio būklė ideali ir jis eksploatuojamas labai švelniomis sąlygomis.

Jei automobiliu važinėjama tik trumpais atstumais arba jis naudojamas šiurkščiai ir intensyviai, alyvos keitimo intervalą reikia trumpinti, kartais net
perpus! Mechanikai pataria keitimo dažnumą didinti proporcingai automobilio amžiui ir ridai. Tai, ką sutaupysite keisdami alyvą, vėliau teks sumokėti už turbokompresoriaus keitimą ar variklio remontą.

Kokią alyvą rinktis?

Jeigu alyvos parinkimo klausimą patikėsite mechanikui, jis beveik visada įsiūlys jums tą, iš kurios gaus didžiausią pelną, arba tą, kurią pardavinėti yra įsipareigojęs alyvos tiekėjui pagal sutartį. Deja, tikrai ne ši alyva bus geriausia jūsų automobiliui ir kišenei! Kaip ją parinkti savarankiškai? Paprasčiausia pasinaudoti paieška, kurią galima rasti beveik visų alyvos gamintojų tinklalapiuose. Ieškant alyvos, tereikia nurodyti automobilio modelį, versiją, pagaminimo metus ir ridą – programa nurodys visus galimus variantus. Aišku, galima pasirinkti alyvą savarankiškai, remiantis klampos indeksu (pvz., 5W-30) ir kokybės klase (pagal API ar ACEA standartus).

Ar svarbi yra alyvos markė? 

Paprastai automobilių gamintojai naudojimo instrukcijoje nurodo rekomenduojamos alyvos markę. Tačiau griežtai laikytis šių rekomendacijų nereikia – tai tik rinkodaros triukas! Atsitinka taip, kad vienam automobilio modeliui, atsižvelgiant į konkrečią rinką, patariama naudoti skirtingų markių alyvas arba rekomendacijos keičiasi, pasibaigus susitarimams tarp koncernų. Taigi produkto markė nėra svarbi, o svarbūs tik alyvos parametrai. Automobilių gamintojų normos Ant alyvos pakuočių dažnai pateikiama informacija apie tai, kad produktas atitinka konkretaus automobilio gamintojo nustatytą standartą. Jei jūsų variklio reikalavimai specifiniai (pvz., dyzelinis variklis su siurbliais- purkštukais), turėtumėte atkreipti į juos dėmesį. Tačiau jei ant pakuotės nurodyti, pvz., „Volkswagen“ ar „Mercedes“ standartai, tai dar nereiškia, kad ši alyva idealiai tiks kiekvienam šios markės automobiliui – reikia pasidomėti naudojimo instrukcijoje, ar ant pakuotės nurodyti standartai taikomi konkretaus automobilio varikliui.

Filtro kokybė taip pat svarbi!

Keiskite alyvą visada tik kartu su filtru! Be to, šio elemento kokybė tokia pat svarbi, kaip ir pačios alyvos parametrai. Čia neverta taupyti, tuo labiau kad išlaidos nėra didelės.

Praktiniai patarimai

  • Prieš keičiant alyvą, variklis turi būti įšilęs. Tai užtikrins, kad kartu su sena alyva iš jo lengviau pasišalins viduje susikaupę nešvarumai.
  • Keisdami alyvą, nepamirškite pakeisti alyvos išleidimo kamščio tarpinės (jei tokia yra). Pro seną tarpinę alyva gali nutekėti.
  • Negalima spręsti apie alyvos sąnaudas iš jos išvaizdos. Pvz., sintetinė alyva benzininiame variklyje su dujomis net po labai didelės ridos gali būti auksinės spalvos, nors jos apsauginės savybės jau labai silpnos. O štai ką tik į dyzelinį variklį įpilta alyva jau po kelių dešimčių kilometrų gali būti  pajuodavusi ir tai visiškai normalu.
  • Būkite atsargūs: nesąžiningi mechanikai kartais tik imituoja alyvos keitimą – išvalo filtro korpusą ir prikabina naują etiketę su kito keitimo data.
  • Pereiti nuo sintetinės variklio alyvos prie mineralinės tik todėl, kad automobilio rida didelė – klaidingas sprendimas. Paprastai toks pakeitimas mažina variklio patvarumą.

ABL, 2014 m. Nr.7