Policija perspėja – atšvaitas tamsiuoju paros metu yra būtinas ir privalomas

Ilgėjant tamsiajam paros metui tampa labai svarbu turėti ir taisyklingai dėvėti atšvaitus ar drabužius su šviesą atspindinčiais elementais.

Kasmetinė praktika rodo, kad ne visi eismo dalyviai supranta atšvaitų svarbą ir jų neturint kylančius pavojus. Vilniaus kelių policijos pareigūnai imasi visų įmanomų priemonių skatindami saugotis gatvėse bei keliuose, tačiau visos pastangos liks bevaisės jei jų nepalaikys patys eismo dalyviai.

Jau 20 savaičių Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kelių policijos pareigūnai nuolat vykdo specialias policines priemones, skirtas atšvaitų dėvėjimo kontrolei. Iki šiol buvo pirmiausiai siekiama ne tiek bausti, kiek perspėti – kiekvienas apskrities kelių policijos ekipažas yra aprūpintas atšvaitais, dalinamais jų neturintiems. Tokia praktika bus taikoma ir ateityje, tačiau, kartu su atšvaitu, pažeidėjai jau neišvengiamai gaus ir administracinę nuobaudą už KET pažeidimą.

Praėjusią savaitę, po Vilniaus policijos „Saugaus eismo klasėje“ vykusios pamokėlės, vaikai atšvaitus dalino į administracinių bylų nagrinėjimą ar kitais reikalais į policiją atvykusiems asmenims.

Policija primena:
Su atšvaitu (žibintu) einantį ar dviračiu (vežimu) važiuojantį žmogų, vairuotojas gali pastebėti iš maždaug penkis kartus didesnio atstumo nei be atšvaito. To pakanka, kad vairuotojas sulėtintų važiavimo greitį ir saugiai prasilenktų su pėsčiuoju (dviratininku, vadeliotoju), esant būtinumui – sustotų.

Kaip naudoti atšvaitą?
Atšvaitą prie drabužių reikėtų pritvirtinti taip, kad jis būtų matomas iš visų pusių.
Pakabinamą atšvaitą, pervertą virvele, segtuku prisegame prie drabužių (pvz., kišenės), dešinėje pusėje, kad jis švytuotų žmogaus kelių aukštyje.
Atšvaitą-juostelę lengvai uždedame ant drabužių rankovės (truputį aukščiau rankos riešo) ar kojos blauzdos srityje.
Atšvaito paviršiaus plotas turi būti pakankamai didelis (apie 16 cm2), kad transporto priemonės žibintų šviesos galėtų jį apšviesti.

Tai svarbu:
Jei turite tik vieną atšvaitą, jį pritvirtinkite (prisisekite) prie drabužių dešinėje pusėje.
Tamsoje ar esant blogam matomumui, palyginti su šviesiuoju paros metu, pėsčiajam, dviratininkui, vadeliotojui galimybė patekti į eismo įvykį padidėja keletą kartų. Be to, nelaimės atveju pasekmės būna daug skaudesnės.

KELIŲ EISMO TAISYKLĖS (Žin., 2003, Nr. 7-263; 2008, Nr. 88-3530) p r i m e n a:
Vairuotojams:
Tamsiu paros metu kelyje, išskyrus stovėti skirtas vietas, priverstinai sustoję motorinės transporto priemonės vairuotojas, išlipdamas iš motorinės transporto priemonės, privalo vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prisisegęs prie drabužių atšvaitą.

Pėstiesiems:
Pėstieji privalo eiti šaligatviais arba pėsčiųjų takais dešine puse, o ten, kur jų nėra, – kelkraščiu. Jeigu šaligatvio, pėsčiųjų tako, kelkraščio nėra arba jais eiti negalima, leidžiama eiti viena eile važiuojamosios dalies pakraščiu.
Kelkraščiu arba važiuojamosios dalies pakraščiu einantys pėstieji turi eiti prieš transporto priemonių važiavimo kryptį.
Pėstieji, einantys neapšviestu kelkraščiu arba važiuojamosios dalie kraštu tamsios paros metu arba esant blogam matomumui, privalo neštis šviečiantį žibintą arba vilkėti ryškiaspalvę liemenę su šviesą atspindinčiais elementais arba būti prie drabužių prisisegę kitiems eismo dalyviams matomoje vietoje atšvaitą. Traukiamas (stumiamas) platesnis nei 1 m vežimėlis turi būti su atšvaitais: kairėje vežimėlio pusėje iš priekio – baltu, o iš galo – raudonu.

Atkreiptinas dėmesys:
Pėstieji, pažeidę šiuos Kelių eismo taisyklių reikalavimus, atsako administracine tvarka (Administracinių teisės pažeidimų kodekso 131 str. 1 d.), – jiems gali būti paskirta 80-140 Lt bauda (ATPK nuo 2011-01-01).

Vilniaus aps. VPK informacija