2014-aisiais draudimo kainos Lietuvoje pasiekė dugną

Viena iš svarbiausių šių metų draudimo rinkos žinių – rinka traukiasi, t.y. 2014 m. fiksuojamas bendras draudikų gaunamų pajamų kritimas. Iki šių metų gegužės mėnesio draudimo rinka pagal pasirašytas įmokas dar laikėsi stabiliai, tačiau po gegužės visi draudikai fiksuoja kritimą.

„Rinkos pajamų kritimas didžiąja dalimi nulemtas itin sustiprėjusio kainos spaudimo – draudimo bendrovės šiemet ėmė tarpusavyje konkuruoti mažinamomis įmokų kainomis. Metų pabaigoje tampa akivaizdu, kad tokiu būdu smuktelėjo visa rinka, o kainų mažėjimui vietos jau nebeliko. Naujus metus draudimo įmonės turės pradėti su planais, kaip išlipti iš nuostolius nešančio kainų žaidimo, todėl akivaizdu, kad Lietuvoje draudimo kainos turės būti koreguojamos į didesnę pusę“, – mano „PZU Lietuva“ generalinis direktorius Marius Jundulas.

„Sutarčių skaičiaus augimą planavome pagal bendrąjį BVP augimo mastą – būtent tokia tendencija šiemet ir išsilaikė. Tačiau elgesys dėl įmokų mažinimo padarė rinkos dalyviams meškos paslaugą – kainų mažinimas atsigręžė prieš visus žaidėjus. Ši tendencija ypač ryški privalomojo civilinės atsakomybės draudimo ir kasko draudimo segmentuose“, – teigė M. Jundulas.

Kaip pavyzdį jis pateikė šių metų spalio mėnesį, kuomet verslo automobilių privalomasis draudimas įmokomis krito apie 16 proc., nors sutarčių skaičius augo 4 proc.Vien nuo metų pradžios kasko draudimo rinka pagal įmokas nukrito apie 1.4 proc. o sutartimis – priešingai -paaugo 9%.

Vien nuo metų pradžios kasko draudimo rinka pagal įmokas nukrito apie 1.4 proc. o sutartimis – priešingai -paaugo 9%.

Be to, jis pridūrė, kad vidutinė automobilių įvykių žala auga, taigi draudikų patiriami nuostoliai metai iš metų didėja. Tai neišvengiamai turėtų lemti draudimo kainų korekcijas.

Būsto draudimas linkęs augti

Apžvelgdamas kitas draudimo rūšis „PZU Lietuva“ vadovas pasidžiaugė, kad būsto draudimo rinkoje situacija yra kur kas geresnė – ši draudimo rūšis nuosekliai auga. Tiesa, šiemet rinkoje, be pagrindinių būsto draudimo lyderių, atsirado ir kitų ambicingų rinkos dalyvių, kurie ėmėsi dalinti jau atriektą būsto rinkos dalį.

Jundulas sakosi būsto draudimo rinkoje matąs dar daug erdvės augimui – būsto draudimas yra vis dar neišsemta rinkos galimybė. Daug potencialo apdrausti platesniu draudimu yra tarp seniau sudarytų būsto draudimų sutarčių, imant paskolas ir draudžiant turtą banko naudai. M.Jundulo manymu, šias senąsias sutartis turintys gyventojai galėtų susirūpinti draudimo kokybe ir pasirinkti daugiau rizikų apimančias sąlygas.

„Šiandien būsto draudimas iš esmės pasikeitė – žmogui siūloma ne tik draudimo išmoka, bet konkreti pagalba, likviduojant įvykio padarinius. Jeigu išdaužtas buto stiklas, žmogui kuo skubiau reikia naujo stiklo, nes namuose reikia gyventi. Būtent pagalbą, o ne tik išmoką šiandien vis daugiau klientų įtraukia į draudimo sutartis“, – aiškino „PZU Lietuva“ vadovas.

Jis pabrėžė, kad šiemet ypač išryškėjo besikeičiančių klientų poreikių tendencija – žmonėms reikia konkrečios pagalbos ir paslaugų, o ne draudimo išmokų pinigais.

„Tai lemia ir mūsų sparčiai plėtojamą verslo sritį – skubios pagalbos ir asistavimo sritį, kuomet draudimo bendrovė pasirūpina, kad žmogui būtų kuo skubiai suremontuotas automobilis ar nukentėjęs butas. Tam bus pasitelkiamos ir technologijos – mobiliosios aplikacijos, žalų administravimas internetu, ir žmogiškieji resursai – žalas reguliuojame ir savaitgaliais, kad nukentėjusiam žmogui nereikėtų laukti“, – pasakojo M. Jundulas.

Kartu jis pabrėžė ir greitų išmokų augimą. Per du metus beveik triskart padaugėjo klientų, kurie, patyrę nedidelių automobilio apgadinimų, pasirenka išmoką gauti pokalbio su ekspertu metu, be automobilio apžiūros. Tokiu būdu taupomas tiek žmonių laikas, tiek bendrovės resursai.

„Klientai supranta ir naudojasi šia smulkių žalų administravimo tvarką. Draudikai savo ruožtu pamatė, kad sukčiavimo atvejų pasitaiko labai nedaug, todėl visa žalų išmokėjimo sistema kuriama laikantis nuostatos, kad žmonės stengiasi kuo greičiau ir paprasčiau susiremontuoti nedidelius automobilių pažeidimus. Mūsų apklausos rodo, kad klientai greitų žalų tvarka yra labai patenkinti“, – pasakojo M. Jundulas.

Sveikatos draudimo galimybės dar neišsemtos

Kalbėdamas apie sveikatos draudimo rinką „PZU Lietuva“ vadovas atkreipė dėmesį, kad į sveikatos draudimo paslaugų klientų ratą ateina vis daugiau vidutinių ir smulkių įmonių.

Šiemet sveikatos draudimo rinka augo apie 14 proc.

„Jei prieš keletą metų atrodė, kad sveikatos draudimas yra stambaus verslo galimybė pasirūpinti savo darbuotojais, šiandien matome vis didėjantį mažesnių įmonių interesą šiam produktui. Darbdaviai, nepriklausimai nuo įmonės dydžio, pajuto sveikatos draudimo teikiamą vertę žmonėms, be to, įvertino finansinius tokio draudimo privalumus. Sveikatos draudimą darbdaviai pasitelkia kaip vieną iš efektyvių priemonių personalui motyvuoti“, –  teigia „PZU Lietuva“ vadovas.

Jis atkreipė dėmesį į nedarbo mažėjimo tendenciją, kuri rodo, kad darbdaviai turės vis labiau dėti pastangas darbuotojams išsaugoti.

M.Jundulas šiame draudimo verslo sektoriuje mato didelį augimo potencialą.

Ateityje – kainų spaudimo pabaiga

Žvelgdamas į 2015-uosius, M.Jundulas teigė matąs kainų spaudimo pabaigą. Tiesa, per pirmuosius metų mėnesius draudikai vargu ar sudės kainų ginklus, tačiau antrąjį ketvirtį rinka ims ieškoti būdų užsidirbti.

„Draudimo rinkoje nėra aukso gyslų. Mūsų šalyje visi draudimo rinkos dalyviai turi būti pelningi pirmiausia iš tiesioginės draudimo veiklos, kad užtikrintų paslaugų pasirinkimą ir kokybę. Investicinė veikla negali būti priemonė nuostoliams suvaldyti“, – mano M. Jundulas.

Pasak jo, draudimo verslas Lietuvoje turėtų grįžti į sveikesnes rinkos vėžes – augant BVP, turėtų atitinkamai augti ir draudimo rinka.

Įvertindamas euro įvedimą „PZU Lietuva“ vadovas tikisi, kad naujai įvedama ES valiuta padidins Lietuvos ekonomikos stabilumą ir užtikrins augimą. Tai teigiamai atsilieps visam Lietuvos verslui, tame tarpe ir draudimo rinkai.

www.auto-bild.lt