Lenktynininkas Vaidotas Žala išbandė šturmano kėdę

R.BaubinasPrieš pat Kalėdas vykęs paskutinis Baltarusijos ralio čempionato etapas Vaidotui Žalai tapo rimtu išbandymu. Jis dalyvavo šiose lenktynėse šturmano kėdėje šalia Ričardo Baubino. Ričardas siekė išlaikyti trečią vietą Baltarusijos ralio čempionato bendroje įskaitoje, tuo tarpu Vaidotui tai buvo didelis iššūkis.

„Man tai buvo sportinis eksperimentas. Norėjau perprasti šturmano profesijos specifiką, nes nuo šio žmogaus labai smarkiai priklauso galutinis rezultatas. Po ralio supratau, kad tai toli gražu nėra lengva,“ – sakė po „Breslavo“ ralio grįžęs V. Žala.

Ekipažas Baltarusijos čempionate lenktyniavo priekiniais ratais varomu „Honda Civic“ automobiliu ir pasirodė puikiai – lietuviai liko antri tarp dviem ratais varomų automobilių. Tai Ričardui leido užsitikrinti Baltarusijos čempiono tarp dviem ratais varomų automobilių titulą. Be to, Ričardas bendroje čempionato įskaitoje liko trečias.

„Pasėdėjęs šturmano kėdėje ėmiau dar labiau gerbti šią profesiją. Iš esmės šturmanui reikalingi ne ką prastesni refleksai ir reakcija negu pilotui. Greitose atkarpose, net važiuojant dviem ratais varomu automobiliu, beveik neįmanoma pakelti akių nuo stenogramos, nes dėl didžiulio greičio kyla pavojus pavėluoti pateikiant vairuotojui informaciją. Viską reikia daryti pasitelkus šeštą pojūtį. Teisingai sekti greitas vietas reikia daug patirties ir puikaus stenogramos supratimo,“ – pasakojo V. Žala.

Nors Vaidotas pirmą kartą ragavo šturmano duonos, tačiau greitai rado bendrą kalbą su Ričardu Baubinu. Šturmano darbo specifika tampriai susijusi su vairuotoju, todėl jau nuo pirmųjų testų abu sportininkai puikiai sutarė. Tiesa, Vaidotas pripažino, kad pirmuose greičio ruožuose buvo nejauku sėdėti šalia vairuotojo ir nekontroliuoti situacijos. Ypač turint omenyje, kad Ričardas yra aštrų ir agresyvų vairavimo stilių mėgstantis sportininkas.

„Pirmajame greičio ruože buvo nejauku, viduryje net stipriau prisiveržiau diržus,“ – juokauja Vaidotas Žala.

Didžiausias išbandymas Vaidotui tapo stenogramos skaitymas. Mat Ričardas naudoja rusų kalbą, kurios Vaidotas tiesiog nemoka. Pradžioje buvo nelengva ir teko gerokai paprakaituoti, tačiau įpusėjus raliui su šturmano darbu Vaidotas jau tvarkėsi gerai.

„Sėdėdamas piloto  vietoje galvojau, kad šturmano darbas vienas vargas, tačiau pats pasėdėjęs greta vairuotojo pajutau, kad šturmanas gauna nė kiek ne mažiau emocijų. Be to, jo pečius užgula gerokai didesnė atsakomybės našta. Vėluojant ar pateikus neteisingą informaciją gali smarkiai nukentėti sportinis rezultatas, o blogiausiu atveju gali tekti išbandyti ir saugos lankų tvirtumą. Atsakomybės pojūtis yra daug sunkesnis negu sėdint vairuotojo kėdėje. Teko gerokai pasistengti, kad pirmuose greičio ruožuose nugalėčiau jaudulį ir stresą bei įgyčiau vidinės ramybės ir pasitikėjimo savimi,“ – sakė V. Žala.

Dalyvavimas Baltarusijos ralyje šturmano pareigose tikrai nereiškia, kad Vaidotas keičia profesiją. Jis ir toliau ruošiasi lenktyniauti – nauja technika jau ruošiama pirmajam Lietuvos ralio čempionato etapui, o šturmano vietą šalia Vaidoto ateinantį sezoną užims jo brolis Žygimantas Žala, su kuriuo buvo laimėtas paskutinysis praėjusių metų ralio čempionato etapas Druskininkuose.

Organizatorių nuotr.

www.auto-bild.lt