Lietuvos kelių policijos tarnybos kalėdiniai reidai – visoje šalyje vairuoja ir girti, ir apsirūkę

Lietuvos kelių policijos tarnyba (toliau – LKPT) per šventes, gruodžio 24-28 dienomis, visoje šalyje vykdė saugaus eismo kontrolę. Gausios Specialios paskirties skyriaus pajėgos Kūčių vakarą vyko į Telšių apskritį, pirmąją Kalėdų dieną – į Panevėžio, antrąją Kalėdų dieną kontroliavo Vilniaus apskrities vairuotojus.

Pagrindinis dėmesys skirtas labiausiai eismo saugumą įtakojantiems Kelių eismo taisyklių (toliau – KET) pažeidimams – vairavimui apsvaigus nuo alkoholio ir narkotinių medžiagų, žmonių saugiam pervežimui, vairavimui neturint tam teisės, pėsčiųjų daromiems pažeidimams. LKPT pareigūnai siekė užtikrinti, kad žiemos šventės šalies keliuose būtų saugios.

Šventinio savaitgalio „laimikis“ – gausus neblaivių, neturinčių ir praradusių teisę vairuoti bei KET ignoruojančių eismo dalyvių būrys, girti dviratininkai ir net mėgėjai parūkyti „žolytę“.

Per ilgąjį šventinį savaitgalį LKPT pareigūnai patikrino apie 1 500 transporto priemonių, nustatė per 150 KET pažeidimų. Nepaisant to, kad apie vykdomus reidus visuomenė buvo plačiai informuojama iš anksto, nustatyta, kad KET reikalavimus tradiciškai pažeidžia kas dešimtas vairuotojas. Tarp nustatytų pažeidimų – penki asmenys, kurie vairavo automobilius neturėdami tam teisės, vienas iš šių asmenų vairavo neblaivus.

Pirmąją Kalėdų dieną Panevėžio apskrityje pareigūnai sustabdė įtartinai važiavusį automobilį „Audi 80“, kuriame važiavo linksma kompanija. Automobilyje buvo prikrauta alaus butelių. Paaiškėjo, kad automobilio vairuotojas – neturintis teisės, šiuo metu vairuoti besimokantis 28 metų vyras, po švenčių ketinęs laikyti vairavimo egzaminą. Vairuotojui nustatytas 1,22 promilės girtumas. Vairavimo egzaminas bus atidėtas mažiausiai 1 metams. Šiam asmeniui teismas gali skirti tūkstantinę baudą arba administracinį areštą, o automobilis bus konfiskuotas.

Kūčių vakarą patruliuojant Telšiuose, LKPT pareigūnų dėmesį patraukė „BMW X5“ su išskirtiniu valstybiniu numeriu. Vairuotojui atidarius langą iš automobilio pasklido „saldus“ dūmų kvapas. Atidžiau patikrinus automobilį, pareigūnai aptiko įtartiną dėžutę su neaiškios kilmės augaline medžiaga, greičiausiai, kanapių ir marichuanos smulkinimo įtaisą. Medicinos įstaigoje nustatyta, kad automobilio vairuotojas ir trys keleiviai rūkė „žolę“. Visi „BMW“ važiavę asmenys pristatyti į policijos komisariatą. Dėl galimos nusikalstamos veikos pradėtas ikiteisminis tyrimas.

Nors savaitgalio eismas krašto keliais dėl apledėjusių ir apsnigtų kelių buvo apsunkintas, tačiau net tai nesulaikė mėgstančių taurelę vairuotojų nuo vairavimo. Per savaitgalio reidus išaiškinti 6 neblaivūs vairuotojai. Galbūt, atsitiktinumas, bet LKPT patruliavimo apskrityse metu neįvyko nė vieno eismo įvykio, nusinešusio žmogaus gyvybę.

Nepaisant paspaudusio šaltuko, keliais važiavo ir dviratininkai, tačiau net 5 iš jų prieš kelionę buvo pasišildę alkoholiniais gėrimais. Tokiems taurelės ir dviračio mėgėjams gresia iki 100 eurų baudos.

Ne tik alkoholio vartojimas buvo nemalonumų kai kuriems vairuotojams priežastis. Kelyje „Via Baltika“ pareigūnams įkliuvo abejones keliantis automobilis „Audi A4“ – gudrusis vairuotojas tempė neregistruotą techniškai netvarkingą priekabą, prie kurios pritvirtino nuo „Audi“ nusuktą valstybinio numerio ženklą. Vairuotojas nepateikė nei vairuotojo pažymėjimo, nei automobilio, nei krovinio dokumentų. Kaimyninės šalies gyventojas nesugebėjo paaiškinti, iš kur automobilio priekaboje prikrauti ūkio daiktai, žoliapjovė ir keturratis. Tai teks išsiaiškinti policijos komisariato pareigūnams.

Policininkams kliuvo ne tik įtartinas krovinys, bet ir nesaugus žmonių pervežimas. Panevėžio apskrityje sustabdytas mažasis krovininis automobilis „MB Viano“, kuriuo išvežiojamos prekės į degalinių tinklą. Kalėdinį vakarą vežtas kitoks krovinys – kroviniams skirtoje vietoje ant čiužinuko važiavo dvi jaunos moterys. Važiuoti taksi, matyt, butų buvę pigiau – vairuotojui paskirta 15 eurų bauda.

Pirmąjį Kalėdų vakarą specialios policinės priemonės metu kelias valandas buvo stebimas eismas Panevėžyje. Pasigrožėti Kalėdų eglute traukę panevėžiečiai buvo nusiteikę šventiškai, džiaugėsi, kad Kalėdas pasitinka saugiai, prižiūrimi policijos tarnybos pareigūnų. LKPT pareigūnai bendravo su eismo dalyviais, dalino atšvaitus. Tačiau ne visi vairuotojai buvo pavyzdingi – dažniausiai pasitaikė abejingų reikalavimams segtis saugos diržus, kalbėtis mobiliaisiais telefonais vairuojant. Pasitaikė dokumentus pamiršusių vairuotojų, o  viena tokia vairuotoja, žinoma visuomenės ponia, ne tik nesivežė vairuotojo pažymėjimo, bet ir vairavo neblaivi. Prabangų „BMW“ vairavusiai dainininkei nustatytas lengvas girtumo laipsnis.

Kontroliuojant Vilniaus apskrities vairuotojus, LKPT pareigūnai nustatė per 30 KET pažeidimų. Tarp jų buvo ir neblaivūs, ir teisės vairuoti neturintys asmenys. Nustatyta nemažai vairuotojų, besinaudojančių mobiliaisiais telefonais, vairavusių neapdraustus  arba neįregistruotus automobilius.

Nors apie vykdomus reidus LKPT nuolat informuoja vairuotojus, tačiau tai nesulaiko nuo pažeidimų.

Per šį šventinį savaitgalį šalies keliuose eismo įvykių metu žuvo beveik trečdaliu mažiau žmonių nei per tą patį laikotarpį 2013 metais.

LKPT informuoja, kad specialios policinės priemonės visuose šalies keliuose bus vykdomos nuolat, taip pat per naujametines šventes ir po jų.

Lietuvos kelių policijos tarnybos informacija