Įspėjimas vairuotojams: kur didžiausia rizika būti „pabučiuotiems“

Eksperimentas kelyje
Kas antras vairuotojas Lietuvoje yra sukėlęs smulkų autoįvykį, kurio metu padarė žalos kitam automobiliui. Dažniausiai kito vairuotojo transporto priemonė apgadinama ne kelyje, o statantis automobilį, atskleidė draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic“ užsakytas visuomenės nuomonės tyrimas.

Stovėjimo aikštelės rizikingiausios

Du trečdaliai respondentų pripažino žalos kitam automobiliui padarę statantis automobilį stovėjimo aikštelėje, prekybos centro aikštelėje ar daugiabučio kieme, tik trečdalis – kelyje. Tyrimas parodė, jog rizikingiausia vieta – stovėjimo aikštelė, joje autoįvykį pripažino sukėlęs kas trečias vairuotojas. Dažniausiai teigiamai atsakė vyresni nei 56 metų amžiaus vairuotojai. Antroje vietoje liko studentai – kitą automobilį tokiu būdu apgadino kiek mažiau nei trečdalis apklaustųjų. Atsargiausi aikštelėse 26–35 metų amžiaus vairuotojai, teigiamai į klausimą atsakė mažiau nei ketvirtadalis apklaustųjų.

„Gjensidige Baltic“ Lietuvos filialo Transporto žalos sureguliavimo skyriaus vadovo Agniaus Gučiaus teigimu, taip yra todėl, kad jaunuoliai dar neįgudę ir prasčiau jaučia automobilio gabaritus, o vyresnio amžiaus vairuotojai nebėra tokie atidūs, lėčiau reaguoja ir vertina situaciją.

Tyrimo duomenimis, kas ketvirtas smulkus autoįvykis padaromas prekybos centrų aikštelėse, o daugiabučių kiemuose įvyksta apie 11 proc. visų smulkių autoįvykių. „Gjensidige Baltic“ atstovas nurodo priežastis, dėl kurių dažniausiai įvyksta smulkūs autoįvykiai tiek kiemuose, tiek viešose stovėjimo aikštelėse: „Visos aikštelės projektuojamos taip, kad talpintų kuo daugiau automobilių. Be to, aikštelės, o ypatingai daugiabučių, ne visada yra pakankamai apšviestos. Neapskaičiuoti atstumo ir apgadinti šalia stovintį automobilį jose – labai paprasta.“

Prekybos centrų aikštelės pavojingiausios namų šeimininkėms

Trečdalis moterų vairuotojų teigė, kad kitą automobilį apgadino prekybos centrų aikštelėse. Tyrimas parodė, kad ypač dažnai tai nutiko namų šeimininkėms – net pusė jų atsakė padariusios žalos kitai transporto priemonei atvažiavusios apsipirkti.

„Šią tendenciją atspindi ir mūsų vidiniai duomenys – užfiksavome, kad smulkius autoįvykius prekybos centrų aikštelėse išties dažniau sukelia dailiosios lyties atstovės. Tačiau vertėtų įvertinti faktą, kad prekybos centrų lankytojomis dažniausiai yra namų ūkiu besirūpinančios moterys. Taigi, jokiu būdu negalima teigti, kad moterys stovėjimo aikštelėse vairuoja prasčiau nei vyrai“, – kalba „Gjensidige Baltic“ atstovas.

Gatvėse pirmauja vyrai

Kiek mažiau nei trečdalis visų smulkių autoįvykių padaroma gatvėje. Dažniausiai šį atsakymą minėjo vairuotojai vyrai. Tyrimo duomenimis, didžiausia tikimybė, kad žalą kelyje sukels 46–55 metų amžiaus vyrai. „Vyrai, ypač tie, kurie drąsiai jaučiasi už vairo kur kas labiau linkę užlindinėti, rikiuotis nerodydami posūkio. Moterys – priešingai – sraute būna itin atidžios. Norint išvengti autoįvykių, vyrams svarbu išlikti budriems bei patiems vairuoti kultūringai, vengti įžūlumo. Moterims – neprarasti atidumo parkuojantis, ypač vakarais, kai matomumas nėra geras, o dėmesys susilpnėjęs.“

Vasario mėnesį atliktoje apklausoje dalyvavo 1002 18–75 metų amžiaus Lietuvos gyventojai. Apklausą draudimo bendrovės „Gjensidige Baltic“ užsakymu atliko visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „Spinter tyrimai“.

Apie „Gjensidige Baltic“

Norvegijos kapitalo draudimo bendrovė „Gjensidige Baltic“ priklauso „Gjensidige“ finansinei grupei, kuri valdo trečdalį Norvegijos ne gyvybės draudimo rinkos ir veikia Danijoje, Švedijoje, Latvijoje, Estijoje bei Lietuvoje. Norvegijoje „Gjensidige“ grupė taip pat teikia bankininkystės, investicijų, pensijų fondų valdymo ir kitas finansines paslaugas.

„Lietuvos draudimo“ nuotr.

www.auto-bild.lt