Pasiūlė koreguoti automobilio konfiskavimo iš neblaivių vairuotojų principus

LR Seime svarstomas įstatymo projektas, kuris pakoreguos transporto priemonių konfiskavimo iš jų savininkų tvarką. Numatoma, kad teisės pažeidėjams nepriklausančią transporto priemonę bus galima konfiskuoti tik tuo atveju, jeigu jos savininkas, perduodamas automobilį, „žinojo, arba turėjo ir galėjo žinoti“, jog vairuotojas jį naudos pažeidimui padaryti.

Iki šiol transporto priemonės galėjo būti konfiskuojamos nepriklausomai nuo to, žinojo jos savininkas apie gresiantį vairuotojo pažeidimą, ar ne.

„Dabartinė įstatymo redakcija turi trūkumų, nes vietoje to, kad nubaustų išgėrusį vairuotoją, ji perkelia atsakomybę ant automobilio savininko, kuris dažnu atveju gali būti visiškai nesusijęs su kaltininku. Pavyzdžiui, jeigu vairuotojas važiuoja išgėręs ar padaro kitą nusikaltimą išsinuomotu automobiliu, valstybė konfiskuoja šį bendrovės automobilį, o vairuotojui pritaikoma įprasta bauda. Tokiu būdu įstatymo efektas prasilenkia su numatyta jo paskirtimi – nubaudžiama nesusijusi trečioji šalis, o ne tramdomas piktybinis pažeidėjas, – aiškino Lietuvos autoverslininkų asociacijos prezidentė Asta Bagdonavičienė. – Naujoji redakcija turėtų pakeisti esamą situaciją ir išskaidyti atsakomybę, kad už pažeidimą būtų nubaudžiamas tik nusižengęs vairuotojas, o ne sąžiningas ir teisėtas transporto priemonės savininkas. Šis pakeitimas liečia tiek juridinius, tiek fizinius asmenis“.

Tiesa, pasak A. Bagdonavičienės, autoverslininkų asociacija siekia patikslinti šį naująjį siūlomą projektą.

„Siūlomame įstatymo projekte numatoma, kad automobilis iš nuomos bendrovės gali būti konfiskuojamas, jeigu ji „žinojo, arba turėjo ir galėjo žinoti“, jog asmuo padarys pažeidimą. Norime užbėgti už akių galimoms teisinėms interpretacijoms ir terminą palikti tik žodį „žinojo“. Iš tiesų, automobilių nuomos bendrovių veikla yra specifinė rūšis ir jos praktiškai neturi priemonių užtikrinti, kad transporto priemonę besinuomojantis vairuotojas nepadarys pažeidimo. Vienintelis būdas, kaip galėtų nuomos bendrovė tą suvaldyti – automobilį nuomoti kartu fiziškai įsodinant ir savo darbuotoją. Tačiau tai pažeistų automobilių nuomos paslaugos esmę. Todėl prašome Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pakoreguoti įstatymo projektą“, – aiškina A. Bagdonavičienė.

Anot jos, toks siūlomas pakeitimas nėra naujiena – jis įgyvendintas kaimyninėse šalyse, pavyzdžiui, Latvijoje, Lenkijoje, taip pat JAV.

www.auto-bild.lt