Visą rugsėjį – moksleivių saugumo keliuose akcija „Apsaugok mane“

 

Prasidedant naujiems mokslo metams Lietuvoje 16-tus metus iš eilės rengiama moksleivių saugumo keliuose iniciatyva „Apsaugok mane“. Jos organizatoriai – didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“, Vilniaus miesto savivaldybė ir Vilniaus apskrities vyriausiasis policijos komisariatas – šiemet sieks atkreipti vairuotojų ir kitų eismo dalyvių dėmesį, kad vaikai eismą mato kitaip, tad vairuotojai turi būti dvigubai atsargesni – už save ir už pėstįjį vaiką. Didelį dėmesį akcijos organizatoriai skirs ir vaikų švietimui – „Lietuvos draudimas“ ne tik nemokamai apdraus visus moksleivius,  bet ir padovanos visoms Vilniaus pradinėms klasėms moksleiviams pritaikytas kelių eismo taisyklių knygeles bei surengs saugaus eismo pamokas maždaug 2 tūkstančiams pradinukų.

„Savivaldybės darbuotojai šiemet labai pasistengė, kad visi – ne tik mažieji eismo dalyviai,  sostinės sankryžose jaustųsi saugūs, o perėjose – labiau matomi. Tikiu, kad kartu su socialiai atsakingu verslu, pareigūnais, tėvais galėsime pasiekti, kad tragiškų atsitikimų Vilniaus keliuose skaičius būtų lygus nuliui. Neseniai pristatėme naujovę, kuri leis sumažinti kamščius ir eismo įvykių skaičių mieste – geltonas sankryžas. O Vilniaus viešuoju transportu vaikai galės važiuoti ne tik saugiau, bet ir pigiau – spaudos platinimo vietose jau pasirodė  Pradinuko bilietas“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.

Ruošiantis suintensyvėjusiam eismui rugsėjį, sostinės savivaldybė „Apsaugok mane“ ženklu paženklino daugiau nei 240 prie mokyklų esančių pėsčiųjų perėjų (prie jų nupiešti 677 akcijos ženklo trikampiai), taip pat suformavo 23 iškiliąsias pėsčiųjų perėjas, 17-oje vietų įrengė kryptinį perėjos apšvietimą, 11-oje perėjų – greičių mažinimo kalnelius, 9-iose – saugumo saleles. Prieš rugsėjo 1-ąją taip pat įrengti 132 geltoni skydai pėsčiųjų perėjose, 32 geltoni mirksintys žibintai, 171 įspėjamasis stulpelis bei du greičio rodymo ženklai. Artėjant tamsiajam metų periodui, Vilniaus m. savivaldybė sostinės moksleiviams taip pat išdalins 3 tūkst. atšvaitų.

Tradiciškai „Lietuvos draudimas“ nemokamai apdraudė visus Lietuvos moksleivius: jiems draudimo apsauga galios visą rugsėjo mėnesį, visą parą, visoje Lietuvos teritorijoje, jei apdraustasis patektų į eismo įvykį keliaudamas pėsčiomis ar važiuodamas dviračiu. Draudimo suma vienam vaikui šiemet sieks 5 tūkst. eurų – 14 proc. daugiau nei praėjusiais metais.

„Prieš 16 metų „Lietuvos draudimas“ su savivaldybe paskatino susirūpinti po atostogų į gatves ir mokyklas grįžtančių vaikų saugumu ir vairuoti atidžiau. Mes kasmet apdraudžiame visos Lietuvos vaikus, tačiau didžiausias mūsų noras – kad to draudimo neprireiktų, ir kad avarijose nenukentėtų nei vienas vaikas. Nors keliuose sužeidžiama mažiau vaikų nei prieš dešimtmetį, tačiau rugsėjo-gruodžio mėnesiai išlieka patys pavojingiausi – net 50 proc. 4-19 metų amžiaus pėsčiųjų sužeidžiama per šiuos keturis mėnesius. Tiesa, beveik kas trečia nelaimė įvyksta dėl pačių vaikų kaltės, todėl šiemet „Apsaugok mane“ ne tik ragina vairuotojus būti atidesniems, bet ir skiria dėmesio vaikų edukacijai apie saugų elgesį kelyje“, – sakė „Lietuvos draudimo“ generalinis direktorius Kęstutis Šerpytis. Jis pridūrė, kad atsitikus eismo įvykiui, moksleivių tėvai ar globėjai turėtų pranešti „Lietuvos draudimui“ telefonu 1828 ir jiems bus išmokėta kompensacija.

„Lietuvos draudimas“ skaičiuoja, kad per 15 akcijos metų pranešta apie 64 nukentėjusius moksleivius, o bendra jų tėvams ar globėjams išmokėtų kompensacijų suma siekia beveik 30 tūkst. eurų. Nuo 2010 metų, kai moksleivius „Lietuvos draudimas“ draudžia visą rugsėjo mėnesį ir visose gatvėse, ne tik perėjose, akcijos „Apsaugok mane“ eismo įvykiuose kaip pėstieji ar dviratininkai nukentėjo 38 bendrojo ugdymo mokyklų moksleiviai, iš kurių keturi žuvo. Dažniausiai pasitaikę moksleivių sužalojimai rugsėjo eismo įvykiuose: blauzdos kaulų lūžimai, galvos smegenų sukrėtimas, paviršinių minkštųjų audinių sužalojimai. Vidutinis nukentėjusiųjų amžius – 13 metų. Šiuo laikotarpiu beveik dvigubai dažniau nukentėjo mergaitės – jų sužalota 24, tuo tarpu berniukų – 14. Trečdalis vaikų nukentėjo būtent pėsčiųjų perėjose.

 

Policija stiprins kontrolę

Lietuvos kelių policijos tarnybos duomenys liudija palaipsniui gerėjančią situaciją keliuose. Jie rodo, kad per pastarąjį dešimtmetį eismo įvykių rugsėjo mėnesį, kuomet nukentėjo pėstieji vaikai, sumažėjo daugiau nei du kartus (nuo 58 2005 m, iki 18 2014 m.), o pėsčiųjų vaikų juose sužeista triskart mažiau.

„Kaip ir kasmet rugsėjo pirmąsias savaites ypatingas Vilniaus apskrities policijos dėmesys bus skirtas saugaus eismo priežiūrai. Sustiprinsime eismo kontrolę prie vaikų mokymo ir ugdymo įstaigų, šalia jų ir keliuose, vedančiuose į minėtas įstaigas, esančias pavojingas, intensyviu pėsčiųjų eismu pasižyminčias pėsčiųjų perėjas. Tačiau vien tik policijos kontrolės nepakanka, būtina, kad jaunieji eismo dalyviai įgytų žinių kaip elgtis eismo aplinkoje“, – sakė Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato viršininkas Kęstutis Lančinskas.

 

Kiekvienai Vilniaus pradinukų klasei – dovana

Siekdami apsaugoti vaikus, akcijos organizatoriai šiemet ne tik primins suaugusiesiems būti budriems, bet ir skirs didelį dėmesį moksleivių edukacijai, jų gebėjimui saugotis patiems –  žinoti pagrindines kelių eismo taisykles, išmokti, kaip saugiai keliauti pėsčiomis, dviračiu, visuomeniniu transportu ar automobiliu. „Lietuvos draudimas“ finansavo ir kiekvienai Vilniaus savivaldybės bei valstybinės bendrojo ugdymo mokyklų pradinei klasei padovanos knygą „Kelių eismo taisyklės vaikams“. Iš viso bus padovanota daugiau nei 1 tūkst. šių knygų. Iki spalio pabaigos policijos atstovai ves saugaus eismo pamokas norinčių Vilniaus mokyklų pradinių klasių mokiniams. Taip saugaus elgesio kelyje pagrindai papildomai bus suteikti daugiau nei 2 tūkst. pradinukų.

„Tokios pamokos labai reikalingos, nes vaikams, ypač mažiausiems, trūksta žinių, kaip saugiai elgtis kelyje – tėvai saugaus vaiko eismo aplinkoje ugdymui skiria per mažai dėmesio. Todėl dažniausiai vaikai kelyje nukenčia eidami ar bėgdami per gatvę nenustatytoje vietoje, eidami per gatvę degant draudžiamam šviesoforo signalui, netikėtai įėję į gatvės važiuojamąją dalį iš už matomumą ribojančių objektų, neleistinose vietose arba nesilaikant Kelių eismo taisyklių (nedėvintys šalmų) vairuodami dviračius. Eismo įvykiuose nukenčia vaikai ir dėl netinkamo suaugusiųjų elgesio, t.y. Kelių eismo taisyklių nepaisymo, eismo kultūros ir supratimo, kokios vaiko elgsenos gatvėje galima tikėtis, stokos. Eismo traumas patiria neatsakingai automobilių, keturračių, dviračių vairuotojų vežami vaikai-keleiviai, vairuotojai ne visada praleidžia per pėsčiųjų perėjas einančius vaikus pėsčiuosius, partrenkia vaikus automobilių stovėjimo aikštelėse, kiemuose arba „Gyvenamosios zonos“ teritorijose. Todėl susitikimų su vaikais tikslas ne tik supažindinti su Kelių eismo taisyklėmis, kaip atsakingai ir drausmingai elgtis kelyje, bet pamokyti įžvelgti gatvėse tykančius pavojus ir patarti kaip jų išvengti“ – akcentavo saugaus eismo pamokas moksleiviams vesianti Kelių policijos valdybos Administracinės veiklos skyriaus vyr. specialistė Aistė Dijokaitė.

 

Vaikams automobilis – nebaisus, suaugusieji mano kitaip

Tai, kad vaikų edukacija saugaus eismo klausimais reikalinga, atskleidė ir „Lietuvos draudimo“ atlikta 5-10 m. amžiaus vaikų apklausa. Ji parodė, kad vaikai logiškai supranta, kad kelyje yra pavojų, bet tiki, kad yra saugūs. Be to, jie mato eismą kitaip nei suaugusieji. Pavyzdžiui, daugumai vaikų automobilis yra panašus į mažą mielą šuniuką, o suaugusieji mano, kad vaikams automobilis atrodo didelis kaip dramblys ir grėsmingas. Toks skirtumas rodo, kad suaugusieji mano, jog vaikas saugosis kelyje, nes jam baisu, tačiau iš tiesų vaikai nemato jokios grėsmės ir per daug nesibaimina artėjančio automobilio.

Atlikta apklausa taip pat atskleidė, kad mažesnieji – 5 m. amžiaus vaikai – dažniau galvoja, kad perėja visuomet yra saugi, mat tai vieta skirta pereiti gatvę. Taip pat pastebima tendencija, kad 5-8 m. amžiaus vaikai dažniau galvoja, jog greitai važiuojantis automobilis gali iškart sustoti prieš perėją. Svarbu ir tai, kad bene visokio amžiaus vaikai vienodai suvokia, kad jie gatvėje vairuotojams gali nesimatyti, bet vis tiek tiki, kad automobilis sustos bet kokiu atveju vaikui einant per gatvę – taip teigia kas antras vaikas.

„Lietuvos draudimo“ vykdyta vaikų apklausa liudija ir svarbų suaugusiųjų vaidmenį – 38 proc. vaikų visiškai pasitiki suaugusiaisiais ir seka jų pavyzdžiu gatvėje. Tai ypač pasakytina apie jauniausius – 5 metų respondentus.

Akcija „Apsaugok mane“ buvo pradėta 2000 m. Vilniuje. Ją pradėjo Vilniaus miesto savivaldybė ir didžiausia šalies draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“. 2001 m. ši iniciatyva buvo išplėsta į dar du šalies didmiesčius – Kauną ir Klaipėdą, vėliau prie akcijos prisijungė didžioji dalis Lietuvos savivaldybių. Nuo 2010 m. „Lietuvos draudimas“ kasmet nemokamai apdraudžia visus pėsčiuosius moksleivius šalies keliuose ir gatvėse visą rugsėjo mėnesį.

www.auto-bild.lt