5 dalykai, kuriuos vairuotojai daro rizikuodami būti nubausti

zenklinimas

Daugiau nei devyni iš 10-ties vairuotojų prisipažįsta bent kartais sąmoningi pažeidžiantys kelių eismo taisykles (KET), o kas dešimtas taip elgiasi labai dažnai ar netgi kiekvienąkart važiuodamas. Vairuotojai teigia, kad dažniausiai nepaiso greičio reikalavimų, rodo didžiausios šalies ne gyvybės draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas“ atlikta vairuotojų apklausa.

Internetu į bendrovės klausimus atsakė beveik 3,2 tūkst. šalies vairuotojų. Gauti rezultatai liudija, kad dažniausiai KET pažeidimus sąmoningai daro jaunesni vairuotojai, vyrai, iki 35 m. amžiaus. Tuo tarpu vyresnieji taip kelyje elgiasi rečiau, kaip nurodo patys – tik kartais ar labai retai.

„Šie tyrimo duomenys iš principo atspindi vairuotojų rizikingumą, kurį nustato draudimo bendrovės. Mūsų statistika taip pat rodo, kad asmenys nuo 35 metų pradeda vairuoti žymiai saugiau – jie jau būna sukaupę vertingos vairavimo praktikos, geriau įvertina pavojus, neturi polinkio perdėtai rizikuoti. Tuo pačiu, jie dar pasižymi puikia reakcija“, – aiškina „Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo vadovas Andrius Gimbickas.

Niekada tyčia KET nenusižengiantys tvirtina apie 10 proc. šalies vairuotojų. Proporciškai tokių daugiausia tarp dvejų metų stažo neturinčių vairuotojų – ne ketvirtadalis jų tvirtina niekada nepažeidžiantys KET reikalavimų. Taisyklių kelyje laužyti nelinkę ir 76 metų bei vyresni vairuotojai.

„Lietuvos draudimo“ atliktas tyrimas taip pat atskleidė 5 KET pažeidimus, kuriuos vairuotojai dažniausiai daro suprasdami, kad nusižengia galiojančiai tvarkai:

  1. Viršija leistiną maksimalų greitį. Tą prisipažįsta darą 74 proc. vairuotojų.
  2. Važiuoja per geltoną šviesoforo signalą, nors galėjo spėti ramiai sustabdyti automobilį. Šį veiksmą, suprasdami, kad elgiasi rizikingai, praktikuoja kas trečias vairuotojas.
  3. Neleistinoje vietoje lenkia lėčiau važiuojančią transporto priemonę. Toks elgesys nesvetimas 25 proc. šalies vairuotojų. Pastebima, kad šį pažeidimą prie vairo vyrai daro dusyk dažniau nei moterys.
  4. Kerta ištisinę liniją. Šį manevrą kelyje tenka atlikti 22 proc. vairuotojų
  5. Nerodo posūkio signalo prieš sukdami. Į reikalavimą iš anksto prieš sukant parodyti posūkį pro pirštus retkarčiais pažiūri kas šeštas šalies vairuotojas.

„Įdomu pastebėti, kad šiais veiksmais vairuotojai ne tik rizikuoja būti nubausti, bet ir sukelia pyktį kitiems vairuotojams. Mūsų ankstesnis tyrimas parodė, kad vairuotojus itin erzina, kai kiti eismo dalyviai neparodo posūkio signalo, ypač – prieš sukdami į kairę, taip pat kai vairuotojai bando „įtilpti“ į sankryžą jau užsidegus geltonam šviesoforo signalui ir taip užblokuoja eismą kitiems automobiliams“, – sako A. Gimbickas.

„Lietuvos draudimo“ apklausa buvo vykdoma š.m. rugsėjo-spalio mėnesiais kartu su bendrovės inicijuotu nacionaliniu Kelių eismo taisyklių egzaminu, kuriuo siekiama skatinti eismo dalyvius prisiminti KET reikalavimus ir jų laikytis.

„Lietuvos draudimas“ yra didžiausia šalies ne gyvybės draudimo bendrovė. Jos paslaugomis naudojasi beveik pusė milijono klientų, kuriems per metus bendrovė atlygina 60 milijonų eurų nuostolių. „Lietuvos draudimas“ tris kartus iš eilės pelnė „Geriausio darbdavio“ apdovanojimą, taip pat pripažintas geriausiu Vidurio ir Rytų Europos darbdaviu 2013 metais.

www.auto-bild.lt