Audi h‑tron quattro vandenilinis konceptas

Audi h-tron quattro concept

Audi htron quattro konceptas – SUV klasės elektromobilis su vandeniline jėgaine. Vandenilio bako užpildymas trunka maždaug 4 min., o su viena jo įkrova ir visiškai įkrautu eigos akumuliatoriumi galima nuvažiuoti iki 600 km. Be to šiame koncepte demonstruojamos esminės autonominio vairavimo galimybės, kurias Audi bendrovė tikisi įdiegti į 2017 m. pasirodysiantį naujausios kartos Audi A8 aukščiausios klasės limuziną.

Audi h‑tron quattro – šių metų Detroito autosalone debiutuojantis SUV klasės konceptas, visiškai perėmęs savo pirmtako – 2015 m Frankfurto autosalone debiutavusio  Audi e‑tron quattro koncepcinio elektromobilio konstrukciją, kurią Audi inžinieriai papildė vandeniline jėgaine. Pažymėtina, kad vandenilinė jėgainė savo esme yra ne variklis, o akumuliatorius, kuriame elektrocheminiu būdu skaidant vandenilį susidaro elektros energija, kuria ir maitinamas dviejų elektros variklių tandemas.

Naujasis Audi h‑tron quattro, kaip ir Frankfurto autosalone pristatytas Audi e‑tron quattro konceptas, sukurtas naudojant naują, elektromobiliams skirtą MLB evo platformą, todėl pasižymi aukštu unifikacijos laipsniu. Pavyzdžiui, abu šie modeliai turi vienodas grindis, leidžiančias optimaliai išdėstyti eigos akumuliatorius, kas ypač svarbu šiuolaikiniams elektromobiliams.

Audi h‑tron quattro konstrukcijoje atsiskleidžia didžiulis Audi ir Volkswagen specialistų pastarųjų metų įdirbis vandenilinio transporto kūrimo srityje. Masiškai taikomi lengvi lydiniai mažina bendrą automobilio svorį ir gerina važiavimo savybes bei energinį efektyvumą. Po salonu ir bagažine įrengtos trys vandenilio talpyklos, pagamintos iš keleto sluoksnių ypač atsparios plastmasės. Užpildžius jas vandeniliu, galima įveikti iki 600 km kelią.

Įsibėgėjimo akumuliatorius

Iš tiesų Audi h‑tron quattro koncepto konstrukcijoje yra net du eigos akumuliatoriai: jau minėtos 100 kW galios vandenilinės jėgainės veikimą papildo kompaktiškas, tik 60 kg sveriantis ličio jonų akumuliatorius, galintis generuoti dar iki 100 kW elektros galią. Šis papildomas srovės šaltinis didina vandenilinės jėgainės aptarnaujamos elektros sistemos patikimumą bei naudojamas automobilio įsibėgėjimo metu, nes vandenilinė jėgainė kol kas dar nėra tokia elastinga. Be to, į šį akumuliatorių sugrįžta stabdymo metu regeneruojama elektra.

Koncepte yra ir dar vienas, dar egzotiškesnis srovės šaltinis – ant stogo sumontuotos saulės baterijos. Audi inžinieriai tikina, kad jis gali per metus sugeneruoti iki 320 W elektros energijos, t.y., įgalinti per metus papildomai nuvažiuoti iki 1000 km.

Pagrindiniai eigos akumuliatorių kuriamos elektros naudotojai – dviejų darniai veikiančių elektros variklių tandemas. Priekinėje ašyje sumontuotas 90 kW galios elektros variklis. Galinius ratus suka galinėje ašyje sumontuotas 140 kW galios variklis. Šis tandemas išvysto iki 550 bendrą sukimo momentą, leidžiantį 100 km/val. greitį pasiekti per 7 sek. Maksimalus ribotuvų leidžiamas greitis siekia 200 km/val.

Audi h-tron quattro concept

Vandenilis – tik iš atsinaujinančių energijos šaltinių

Važiuojantis vandenilinis automobilis visiškai neteršia aplinkos. Tačiau to negalima pasakyti apie patį vandenilio dujų gamybos procesą. Tik iš atsinaujinančių šaltinių gaminamas vandenilis visiškai neteršia gamtos. Kitu atveju tai tik brangus, sudėtingai gaminamas ir pakankamai taršus naftos pakaitalas.

Šiuo metu bent jau Vokietijoje ekologišką vandenilį gamina tik vienoje vietoje – Vertlės mieste neseniai pastatytoje, Audi bendrovei priklausančioje sintetinių suspaustų dujų gamykloje. Minėtos dujos tiekiamos į šalia esančią degalinę, kurioje jomis galima pildyti visus suspaustomis dujomis varomus automobilius, įskaitant Audi A3 g‑tron ir A4 g‑tron, o perteklius išleidžiamas į bendruosius Vokietijos dujotiekius.

zFAS valdiklis – autonominių automobilių ateitis

Audi h-tron quattro koncepto konstrukcijoje yra keletas svarbių autonominio vairavimo ir automatinio parkavimo elementų, kuriuos Audi bendrovė tikisi įdiegti jau 2017 m pasirodysiančiame masinės gamybos flagmane – Audi A8 aukščiausios klasės limuzine.  Vienas iš jų – pernai anonsuotas ir šių metų pradžioje baigtas kurti Centrinis pagalbininkų valdiklis (zFAS).

Audi gamintojai įsitikinę, jog visus šiuolaikinius vairavimo pagalbininkus turi valdyti būtent toks Centrinis pagalbininkų valdiklis (zFAS), ateityje tapsiantis autonomiškai vairuojamo automobilio (t.y. automobilio be vairuotojo) „elektroninėmis smegenimis”.

www.auto-bild.lt