Naujas „Audi“ biodujų gamybos procesas ir nauji partneriai

Audi A4 Avant g-tron

Pirmadienį (2016.02.29) Vokietijos Heseno žemės Alendorfo mieste iškilmingai atidarytas naujas eksperimentinis biologinės gazifikacijos reaktorius, kuriame iki šiol pramoniniu mastu netaikytais metodais bus gaminamas sintetinis metanas, Vokietijoje žinomas Audi e-gas komerciniu pavadinimu.

Gamybą vystys nauja bendra įmonė, kurią įsteigė Audi sintetinių degalų mokslinio tyrimo ir gamybos padalinys ir stambus Vokietijos pramonės koncernas Viessmann Group.

Iškilmingame atidaryme dalyvavo Audi degalų kūrimo ir gamybos padalinio vadovas Raineris Mangoldas, Heseno žemės premjeras Folkeris Bufjė ir Viessmann Group generalinis direktorius bei vienas iš savininkų prof. Martinas Vysmanas.

Viessmann Group koncernas į partnerius pasirinktas kaip turintis didžiulę įvairių biodujų gamybos patirtį, lengvai pritaikomas chemijos pramonės gamybines bazes visoje Vokietijoje ir gausų mokslinių bendradarbių būrį, bet kada ateisiančių į pagalbą kilus nenumatytoms problemoms.

Audi jau turi vieną sintetinio metano (Audi e-gas) gamyklą Vokietijos  Žemutinės Saksonijos žemės Vertlės mieste. Čia dirbtinės dujos gaminamos grynai cheminiu būdu, tad yra visiškai sintetinės.  Gamybą sudaro 2 etapai – elektrolizė ir metanizacija. Elektrolizės metu vanduo naudojant iš atsinaujinančių šaltinių gautą elektros energiją (šalia Vertlės gamyklos stovi didelis vėjo jėgainių parkas) skaidomas į vandenilį ir deguonį.  Antrajame etape, taip pat naudojant atsinaujinančių šaltinių elektros energiją, vykdoma metanizacijos reakcija, kurios metu vandenilis aukštoje temperatūroje ir slėgyje jungiamas su anglies dioksidu.

Alendorfo gamykloje  elektrolizė taip pat atliekama naudojant atsinaujinančių šaltinių elektros energiją.  Tačiau metanizacijos fazė atliekama ne cheminiu, o biologiniu būdu – laboratorijose sukurti specialūs mikroorganizmai į savo ląsteles įsiurbia specialiame skystyje ištirpusių vandenilio ir anglies dioksido molekules ir išskiria biologinį metaną.  Taigi, šie mikroorganizmai vandenilį ir anglies dioksidą naudoja savo biologinių funkcijų atlikimui.  Gamtoje tokių mikroorganizmų daug ir jie gerai ištyrinėti, tačiau šiame gamybos procese naudojami laboratoriniu būdu veisiami mikroorganizmai pasižymi ypač aukštu metanizacijos koeficientu, suteikiančiu gamybos procesui aukštą efektyvumą.

Šio naujo Audi e-gas dirbtinių dujų gamybos proceso privalumas tas, kad jam atlikti reikia daug mažesnio slėgio bei temperatūros, todėl taupiau naudojami net ir atsinaujinančių šaltinių energetiniai resursai.

Šalia Vertlės ir Alendorfo gamyklų yra specializuotos degalinės, kuriose pagamintomis dujomis pildomi įprastas suspaustas dujas naudojantys automobiliai.  Atsiradus poreikiui, šiose degalinėse gali būti pildomi ir vandeniliniai automobiliai.

Neparduotas vairuotojams sintetinių dujų perteklius išleidžiamas į bendruosius Vokietijos dujotiekius.

www.auto-bild.lt