Istorinius pasienio kelius užtvindys automobilizmo klasika  

583

Po mėnesio, birželio 4-ąją, Lazdijų miesto Nepriklausomybės aikštėje bus duotas startas tradiciniam is­to­ri­nių automobilių ir motociklų raliui, kurį jau kelinti metai be pertraukų rengia VšĮ „Saugus ratas“.

Šįkart jo maršrutai drieksis labai vaizdingais, istoriniais Lazdijų pasienio keliais, šalia kurių kažkada rymojo spygliuotomis vielomis apkarstytos tvoros, skyrusius daininguosius dzūkus nuo mielų kaimynų lenkų ir tikrųjų brolių lietuvių, gyvenančių Lenkijoje.

Ten, kur kažkada buvo uoliai akėjami pasienio ruožai, kad ryškiai matytųsi net kiškio pėda, dabar driekiasi naujai išasfaltuoti keliai, viliojantys iš arti pasigėrėti tik nedaugeliui matytos unikalios gamtos su spindinčių ežerų akimis grožiu ir bandyti įminti ko gero neįmenamą mįslę – ką gi viena nuo kitos taip uoliai saugojo dvi vadinamo socialistinio lagerio šalys?

„Esu labai dėkingas Lazdijų merui Artūrui Margeliui, pakvietusiam sezono atidarymo šventę surengti vaizdinguose ir svetinguose Lazdijuose, – renginio spaudos centrui, Viešųjų ryšių agentūrai „Visus Bonus“ sakė vienas šio ralio sumanytojų ir organizatorių, VšĮ „Saugus ratas“ vadovas Valdas Juozas Vilūnas. – Miesto centre mes surengsime tik slalomo varžybas ir starto bei finišo ceremonijas, o didžioji trasos dalis drieksis reto grožio apylinkėmis rajono pakraščiu. Todėl, ypač atvykę iš tolimesnių Lietuvos kampelių, sugrįš kupini ne tik dienos įspūdžių, bet ir pakerėti Dzūkijos grožio“.

Skambiu pavadinimu „Istorinių automobilių ir motociklų ralis „Pasienio fiesta 2016“ varžytuvės pavadintos neatsitiktinai. Šįkart se­no­vi­nių automobilių ir motociklų gerbėjai, branginantys ­ne­su­ga­din­tą ori­gi­na­lu­mą ir kelių dešimtmečių senumo technikos žavesį, važiuos būtent pasienio regiono keliais.

Tačiau bene svarbiausia, kad ralis sutampa su tradiciniu, kasmet Lazdijų rajone vykstančiu didžiausiu metų renginiu, susilaukiančiu didžiausio visuomenės susidomėjimo – tradicine tarptautinė švente „Pasienio fiesta 2016“.

Tad šiemet istorinių automobilių ir motociklų ralis taps sudėtine šios šventės, pritraukiančios tūkstančius žiūrovų bei atlikėjų iš Lenkijos, Baltarusijos bei visos Lietuvos, sudėtine dalimi. Suprantama, ralio dalyviai, kad ir kaip norėtų, negalės visa siela pasinerti į šventės šurmulį, tačiau ko gero ne vienas panorės išbandyti jėgas stilizuotoje  Dzūkijos olimpiadoje ar bent tapti unikalaus rekordo, kai vienu metu scenoje gros apie 100 akordeonistų, liudininkais.

Dvi dienas truksiančios pasienio fiestos organizatoriai laukia svečių ir iš kitų kaimyninių pasienio miestų bei rajonų, o taip pat iš Lenkijos, Latvijos, Baltarusijos ir Gruzijos. Taigi, šiemet net gruzinai turės progą iš arti pasigėrėti nagingų meistrų antrajam gyvenimui prikeltais automobiliais ir motociklais. Juolab, kad renginio organizatoriai, vadovaudamiesi automobilizmo patriarcho Henrio Fordo sentencija, jog auksinių rankų antram gyvenimui prikelta senovinė technika tikrąją vertę įgyja tik važiuodama, ir šįsyk siūlo ne stovinčių, gražiai išrikiuotų mašinų apžiūrą, o tikrą ralį su visais būtinais jo atributais ir nesunkiais išbandymais nei geroką amžiaus naštą turinčiai technikai, nei ją vairuojantiems.

Ko gero būtent tai ir yra esminis skirtumas, skiriantis „Istorinių automobilių ir motociklų ralį „Pasienio fiesta 2016“ nuo daugelio kitų.

„Tradiciškai ir šį ralį, į kurį kviečiame is­to­ri­nių au­to­mo­bi­lių, mo­to­ciklų ir net sunkve­ži­mių savininkus ar vairuotojus, galėtume vadinti tiesiog žygiu, nes, skirtingai nuo tikrų sportinių batalijų, mes stengsimės tausoti ne tik didžiulę vertę įgijusią techniką, bet ir ralio dalyvius, – teigia renginio organizatorius V.J. Vilūnas. – Tačiau gerai žinodami prisiekusių automobilistų norą rungtyniauti kasmet jiems suteikiame progą ir pasivaržyti. Todėl ir šiemet nepažeisime tradicijos, ralio dalyviams siūlydami nedidelį slalomą miesto centre, kitų įdomių ir prasmingų užduočių, verčiančių pasukti galvą vairuotojus, o dar daugiau – jų šturmanus“.

Organizatoriai, norėdami kad renginys būtų sklandus ir gerai organizuotas, ketina apsiriboti 30-35 ekipažais, pasiryžusiais su savo išpuoselėta technika Lietuvos pasienio keliais birželio 4-ąją nuriedėti 115 kilometrų. Pirmenybė bus teikiama anksčiau atsiuntusiems paraiškas.

Ralio absoliutūs nugalėtojai bus apdovanoti „Bridgestone“ padangų komplektu, o prizininkai – specialiu vokišku Liqui Moly tepalu, skirtu būtent istorinės technikos varikliams. Visi ralio  dalyviai bus pagerbti ralio  uždarymo vakare, kuris rengiamas miesto parke ir kuris taps sudėtine lazdijiškių pasienio fiestos šventės dalimi.

Norinčių dalyvauti „Istorinių automobilių ir motociklų ralyje „Pasienio fiesta 2016“ paraiškas jau priima „Saugus ratas“.

Organizatorių nuotraukos

www.auto-bild.lt