„Lietuvos draudimas“ perspėja: gegužės mėnesį – didžiausias pavojus kelyje susidurti su gyvūnu

miskas

Nuo gegužės mėnesio vairuotojai turėtų būti itin dėmesingi važiuodami per miškingas šalies vietoves ir ten, kur egzistuoja didesnė tikimybė kelyje susidurti su laukiniais žvėrimis ir kitais gyvūnais. Kaip rodo didžiausios šalyje ne gyvybės draudimo bendrovės „Lietuvos draudimas“ duomenys, pavasarį susidūrimų su gyvūnais keliuose skaičius ima didėti ir piką pasiekia gegužės mėnesį, o brangiausiai atsieinančios nelaimės įvyksta birželį.

Bendrovė skaičiuoja, kad gegužės mėnesį gyvūnų sukeltų eismo įvykių skaičius, palyginti su metiniu vidurkiu, išauga apie pusantro karto. „Šių metų gegužė patvirtina šią tendenciją. Šį mėnesį „Lietuvos draudimas“ jau užregistravo 160 atvejų, kai automobilis susidūrė su gyvūnu. Palyginti su atitinkamomis balandžio mėnesio dienomis, šis skaičius – 14 proc. didesnis. Ypatingai daug susidūrimų fiksavome gegužės pradžioje – vidutiniškai net po 13 įvykių kasdien. Prognozuojame, kad bendras susidūrimų su gyvūnais skaičius šią gegužę perkops 200 ir taps didžiausias per pastaruosius ketverius metus“, – sako „Lietuvos draudimo“ Žalų valdymo skyriaus vadovė Viktorija Katilienė.

Pasak ekspertės, kasmet stebimas tam tikras susidūrimų su gyvūnais keliuose dėsningumas – jų skaičius linkęs pastebimai išaugti vėlyvuoju pavasario laikotarpiu ir rudenį. Šiuo pikus lemia suintensyvėjusi gyvūnų migracija – pavasarį jie grįžta iš žiemaviečių (į kurias vėl migruoja rudenį), ieško naujų vietų maitinimuisi ar jauniklių vedimui, poruojasi. Tuo metu vasaros ir žiemos mėnesiais automobiliai į įvykius su gyvūnais patenka rečiau.

Kaip rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys, per 2012–2015 m. laikotarpį automobilių susidūrimų su gyvūnais keliuose skaičius padidėjo 25 procentais. Išmokų suma už šio tipo žalas suma 2015 m. sudarė daugiau kaip 1,7 mln. eurų.

Brangiausiai automobilių savininkams atsieina susidūrimai su stambiais gyvūnais. Praėjusiais metais didžiausią žalą, kuri vidutiniškai sudarė 3090 eurų, vairuotojai patirdavo susidūrę su briedžiais, antroje vietoje pagal vidutinės žalos dydį buvo susidūrimas su elniu (2140 eurų), trečioje vietoje – su šernu (1751 euras). Tuo metu dažniausiai transporto priemonių susidūrimai įvykdavo su stirnomis– šie gyvūnai po automobiliais papuolė daugiau nei 700 kartų per metus, vadinasi, po 2 per dieną.

„Tokio pobūdžio žalos dydis labiausiai priklauso nuo gyvūno dydžio ir automobilio brangumo. Pavyzdžiui, šiais metais už susidūrimą su briedžiu, per kurį nukentėjo automobilis „Mercedes–Benz“, „Lietuvos draudimas“ klientui atlygino 11 tūkst. eurų“, – sako V. Katilienė. Ji priduria, kad vidutiniškai brangiausios avarijos su gyvūnais įvyksta birželio mėnesį, kai vidutinė tokio tipo žala padidėja iki 1200 eurų.

Per šiuos metus daugiausia susidūrimų su gyvūnais užfiksuota Vilniaus, Utenos, Trakų ir Rokiškio rajonuose, praėjusiais metais – Vilniaus mieste ir rajone, Kauno bei Klaipėdos rajonuose.

Vairuotojams, siekiantiems sumažinti susidūrimo su gyvūnu kelyje riziką, V. Katilienė pataria itin atidžiai rinktis saugų greitį važiuojant tamsiu paros metu ir miškingose vietovėse, kuomet reikia būti pasiruošus imtis greitų veiksmų, jei prieš automobilio priekį netikėtai išnirtų laukinis žvėris ar kitas gyvūnas. Vairuotojai taip pat turėtų paisyti apie laukinius gyvūnus įspėjančių kelio ženklų ir šiuose kelio ruožuose pasirinkti atitinkamą greitį.

Apsaugą nuo susidūrimo su gyvūnu „Lietuvos draudimo“ klientai įgyja pasirinkę papildomą draudimą prie privalomojo, kuris kainuoja 15 eurų metams arba jei automobilis yra draustas kasko draudimu.

Apsauga nuo gyvūnų sukeltų žalų kelyje pastaraisiais metais pasirenkama vis dažniau, per 2015 m., palyginti su ankstesniais metais, šio draudimo produkto populiarumas išaugo 40 procentų.

Pirmaujanti šalies ne gyvybės draudimo bendrovė „Lietuvos draudimas“ savo paslaugas teikia pusei milijono privačių ir verslo klientų ir per metus atlygina klientams žalų už daugiau nei 70 mln. eurų. Bendrovėje dirba daugiau nei 1100 darbuotojų. „Lietuvos draudimas“ keturis kartus iš eilės pelnė „Geriausio darbdavio“ apdovanojimą, 2013 metais buvo pripažintas geriausiu Vidurio ir Rytų Europos darbdaviu.

auto.bild.lt