Pavogti automobilį dabar paprasta kaip niekad

2016-08-12 11-54-02 Скриншот экрана

Šiuolaikiniai automobiliai su berakte užvedimo sistema – nepaprastai lengvas grobis geriems vagims. Rodome, kaip jie tai daro.

Tik devynios sekundės praeina nuo automobilio durelių atidarymo, dar po septynių sekundžių jau veikia variklis ir vos per pusę minutės automobilio nelieka nė pėdsako. Jokių dūžtančių langų, jokio spynelių atidarymo ir laidų, ištrauktų iš po vairo kolonėlės, kibirkščiavimo! Vagys tiesiog įlipo į automobilį ir nuvažiavimo.

 

2016-08-12 11-55-43 Скриншот экрана

Kameros įrašai aiškiai rodo, kad vagystė praėjo it sviestu patepta. Kaip tai įmanoma? Nuotraukose matomame BMW 520d įrengta „Keyless Go“ sistema, t. y. vadinamoji beraktė užvedimo sistema – ji yra beveik visuose naujuose geresniuose automobiliuose. Tuo metu, kai vairuotojas liečia durelių rankenėlę, šiuolaikinis automobilis siunčia rakteliui klausimą apie prieigos kodą, o raktelis atsako. Be kintamo kodo nuo neteisėtos prieigos apsaugo dar ir labai ribotas šio ryšio nuotolis – standartiškai apie 1 m nuo transporto priemonės durelių. Gerai pasiruošusiam nusikaltėliui tokia apsauga ne kliūtis, nes jai apeiti užtenka su savimi turėti specialų įrenginį, o tiksliau įrenginių komplektą, kuriuo pavyks pailginti tokio ryšio nuotolį. Vienas įrenginys turi būti laikomas arti raktelio, kitas – šalia automobilio.

2016-08-12 11-56-45 Скриншот экрана

Tuo metu, kai automobilis siunčia signalą, šis yra perimamas ir iš karto siunčiamas į šalia raktelio esantį įrenginį. Rakteliui atsakius į klausimą, signalas iš jo bus nusiųstas šalia automobilio esančiam įrenginiui. Taigi galite sėdėti, pavyzdžiui, kavinėje ir laikyti raktelius kišenėje, šalia jūsų lyg tarp kitko atsistos nusikaltėlis, rankinėje paslėpęs transmiterį, o jo bendrininkas tuo pačiu metu stovės šalia jūsų automobilio. Netrukus, nekeldamas nė menkiausio įtarimo, jis tiesiog įlips į mašiną ir be jokių kliūčių paprasčiausiai nuvažiuos. Kas nutiks tokiu automobiliu išvažiavus už specialiais prietaisais pailginto nuotolio ribų? Iš esmės nieko – prietaisų skydelyje užsidegs pranešimas apie tai, kad automobilis prarado ryšį su rakteliu.

2016-08-12 11-56-45 Скриншот экрана2

Deja, beraktės užvedimo sistemos veikimo principe nenumatyta, kad taip važiuojantis automobilis galėtų užsiblokuoti, todėl tik išjungus variklį jo nebus įmanoma užvesti iš naujo. Jei transporto priemonė jau pasiekė vagių buveinę, jokių problemų nekils. Beje, tokia įranga naudojasi ne tik vagys, bet ir, pavyzdžiui, slaptosios tarnybos, kai reikia nepastebimai įlipti į automobilį. Visa sistema telpa dviejuose niekuo neypatinguose nešiojamųjų kompiuterių krepšiuose. Parodyti, kaip veikia šie įrenginiai, paprašėme saugos sistemų konsultanto Udo Hagemanno. Šiam išskirtiniam eksperimentui pasirinkome dešimt naujų skirtingų gamintojų automobilių: BMW 220i Active Tourer, Mercedes C 300 Coupé, Renault Clio Grandtour, Volvo XC60, Mazda 6, Audi A4, Range Rover Evoque, Kia Carens, VW Passat ir Ford Kuga. Žinoma, visi jie yra su berakte užvedimo sistema. Pirmuoju „bandomuoju triušiu“ tapo Renault Clio: mūsų žurnalistas stovėjo atokiau nuo automobilio, rankoje laikė raktelį ir krepšį su ryšio nuotolį ilginančia įranga, šalia automobilio su kitu krepšiu buvo apsaugas nulaužiantis mūsų ekspertas.

2016-08-12 11-58-18 Скриншот экрана

Tai išties veikia! Spynelė atsirakina ir jau galima užvesti variklį. Tas pats nutiko ir su Ford Kuga. Itin sklandžiai šis įrenginių rinkinukas susidorojo su BMW automobilio apsaugomis. „Susisiekimas vyksta tiksliai tais pačiais dažniais, prie kurių turiu priderintą savo rinkinį,“ – teigia mūsų ekspertas. Sutapimas? Jei kalbėsime apie Volvo arba Audi automobilius, procedūra užtrunka šiek tiek ilgiau, bet rezultatas toks pat. Tokiam mūsų „išpuoliui“ atsispyrė tik Mercedes ir tik dėl keleto priežasčių: šiame modelyje ryšys vyksta nestandartiniais dažniais, o berakte sistema galima tik užvesti variklį – norint atidaryti dureles reikia paspausti pultelio mygtuką, o signalų imtuvą galima nesunkiai išmontuoti iš automobilio. Vis dėlto, pasak U.Hagemanno, tai nėra neįveikiamos kliūtys.

2016-08-12 11-58-18 Скриншот экрана2

Šiam mūsų eksperimentui panaudotas profesionalus rinkinys nėra pigus, jo kaina apie 35 tūkst. eurų. Kita vertus, net vienas juo atidarytas automobilis gali būti daug brangesnis. Be to, įgudęs elektronikas panašų įrenginį gali pasigaminti pats, ir tuomet jo kaina bus viso labo tik apie 120–150 eurų. Naudoti tokią įrangą nebus patogu ir ji nebus tokia universali, vis dėlto ji tikriausiai veiks. Apsaugų ekspertai neabejoja – beraktės užvedimo sistemos palengvina vagims darbą. Beje, tokiam jų teiginiui neprieštaravo net mūsų paklausti automobilių gamintojai. Taigi pirkėjams tenka rinktis: komfortas ar saugumas?

2016-08-12 11-58-18 Скриншот экрана3

ABL, 2016 m. Nr. 3