Ar iš tiesų PRIUS – taupumo stebuklas?

Ar naujojo Prius technika tikrai tokia nepriekaištinga kaip ir pirmtakų? Be to, kokios jo faktinės degalų sąnaudos?

Ach, tai sudėtinga! Akumuliatorius, elektrinis variklis, EV (elektrinis režimas), Atkinsono ciklas, rekuperacijos fazė – hibridinis Toyota Prius, regis, yra visas sudėtingų technologijų kompleksas. Tačiau aišku
viena – tai funkcionuoja ir yra patvaru. Toyota markė tai įrodė dalyvaudama „Auto Bild“ ilgalaikiuose testuose. Šio ištvermės maratono dalyviai įveikia daugiau kaip 100 000 km, tad jų „pasirodymų“ rezultatai yra gana patikimi. Ketvirtos kartos Prius išsiskiria harmoningu įvairių komponentų suderinamumu, o gamintojų skelbiamos degalų sąnaudos – šiek tiek daugiau nei trys litrai benzino 100 km kelio – gali būti iš tiesų tikroviškos.

2016-08-13 10-25-10 Скриншот экрана

Skamba gražiai, bet mes norime viską nuodugniai patikrinti. Taigi ekonomiškasis Toyota hibridas, testuojant tikrąsias jo degalų sąnaudas, privalės įrodyti, kiek benzino jis iš tiesų sunaudoja kas dieną (maršrutas: namai–darbas) neskubiai riedant po miestą ir važinėjant greitkeliu. Be to, atskira papildoma rungtis padės išsiaiškinti, ar „eko paukštelis“ išties yra praktiškas eksploatuojant jį kasdien.

Taigi pradedame keleto dalių naujo hibridinio Toyota Prius testą. Nors esame negailestingi, bet sąžiningi, tad bandomasis automobilis patenka tiesiai į nelengvą tikrovę, kur „Auto Bild“ ekspertai priekabiai stebi ir tikrina sunaudojamų degalų apskaitą. Būtent taip išaiškėja skirtumas tarp gamintojų pateikiamų degalų sąnaudų ir faktiškai sunaudojamų degalų kiekio. Vietoj žadėtų trijų litrų 100 km kelio, bandomasis automobilis šį atstumą įveikė vidutiniškai sunaudodamas 4,7 litro benzino. Skirtumas išties nemažas. Kaip ir kodėl taip nutiko?

2016-08-13 10-25-53 Скриншот экрана

Viskas prasideda nuo paprastų dalykų, pavyzdžiui, padangų. Bazinio automobilio padangų komplektas buvo 15 colių dydžio, tad ir jų riedėjimo pasipriešinimas, suprantama, buvo mažesnis, mažiau išeikvojama ir energijos. Bandomojo automobilio ratai buvo 17 colių, todėl vien tik tai degalų sąnaudas padidino 0,3 litro. Yra ir dar viena svarbi priežastis, kodėl šio testo degalų sąnaudos yra didesnės, nei nurodo gamintojas. Paaiškinimas paprastas: degalų sąnaudų stebėjimo trasoje atliekant įsibėgėjimo manevrus ir greitai važiuojant greitkelio atkarpa benzininis variklis privalėjo sunkiau dirbti nei laboratorijos sąlygomis, kur ir buvo nustatytos gamintojo deklaruojamos degalų sąnaudos. Taigi šio praktinio bandymo rezultatas – naujasis Prius 100 km kelio sunaudoja 4,7 litro benzino.

2016-08-13 10-25-53 Скриншот экрана2

Kuo dar apsiriko hibridinio Toyota gamintojai? Tik jau ne komplektacijos dalykuose. Kai kalbama apie automobilio patikimumą ir saugumą, japonai tuščių pažadų nežarsto. Šis hibridinis modelis turi susidūrimo prevencijos sistemą, įskaitant automatinę stabdymo funkciją esant eismo įvykio pavojui. Gamykloje į jį montuojama nukrypimo iš važiuojamosios juostos įspėjimo ir kelio ženklų atpažinimo sistemos, o eismo juostos keitimo pagalbininkas padeda saugiai atlikti persirikiavimo manevrą.

Toyota patikima išlieka ir pakliuvus į ekstremalias situacijas: šį automobilį lengva suvaldyti ir stengiantis išvengti galimų eismo įvykių, o tiksliai veikianti ESP sistema padeda nenukrypti nuo savo važiavimo
trajektorijos. Stabdymo kelias, pasiekus 100 km/h, yra 37,1 m – tai tinkamas ir saugus atstumas. Tik tenka apgailestauti, kad stovėjimo stabdžio pamina labai išsikiša ties kojomis.

2016-08-13 10-27-16 Скриншот экрана2

O dabar pirmyn į kasdienybę ir jos sąmyšį. Čia hibridinių technologijų pionierius pasirodo labai gerai. Naujasis automobilis savo važiavimo savybėmis tikrai daug geresnis nei pirmtakas. Vidaus degimo
variklio skleidžiamas garsas girdėti, bet yra maloniai tylus. Beje, hibridas, varomas vien elektra, greitėja užtikrintai.

Variklio valdymo sistema, nepaisant elektrinio motoro paramos, glaudžiai susijusi su visomis kitomis automobilio kontrolės sistemomis. Važiuoklė gerai sugeria net ir labai bjaurius kelio nelygumus. Beje, dėl
trumpos spyruoklinės pakabos automobilis „stovi“ gana žemai, o visiškai pakrautas jis pažemėja dar per plaštaką, tad aukštesnius nelygumus vertėtų įveikti kuo atsargiau. Be to, jei į šį hibridą susės penki stotingi vaikinai, sveriantys, pavyzdžiui, po 80 kg, automobilis bus perkrautas ir bagažą teks palikti namie. Taigi 391 kg krovumas tokios klasės atstovui aiškiai per mažas. Ne itin patogiai jame jausis ir aukštaūgiai bendrakeleiviai, ypač jei jiems teks įsitaisyti ant galinių sėdynių – dėl žemėjančios stogo linijos jie turės sėdėti susikūprinę. Vis dėlto dėl kai kurių kitų savo savybių šis penkiaduris hibridinis modelis gali būti prilygintas nedideliam nešuliniam asilui (bent jau dėl bagažinės tūrio). Bagažinės durelės atsidaro plačiai, nulenkus sėdynes jos talpa nuo 501 litro padidėjo iki 1633. Šio Toyota automobilio praktiškumas išryškėja priekinėje jo dalyje, nes čia gausu daiktadėžių, o išmaniojo telefono laikiklis kartu yra ir belaidis jo įkroviklis.

2016-08-13 10-27-16 Скриншот экрана3

Apibendrindami mūsų pirmąjį naujo Toyota Prius testą, pasakysime: nepaisant kai kurių neesminių smulkmenų, šis išties egzotinis automobilis vertas dėmesio ne tik savo elegantiškumu ir išskirtinumu, bet ir dėl daugelio kitų technologinių sprendimų.

2016-08-13 10-27-16 Скриншот экрана

ABL, 2016 m. Nr. 5