Automobilio vagystė su prietaisu už 32 eurus

Tai tikra grėsmė beraktėms nuotolinio atrakinimo sistemoms „Keyless Go“. „Nulaužti“ šiuolaikinio automobilio apsaugą ir jį nuvaryti gana paprasta – užtenka kelių neįmantrių savadarbių prietaisų, galinčių sustiprinti tikrojo pultelio signalą tiek, tarsi jis būtų netoliese automobilio.

Ar pakaks 32 eurų naujam automobiliui įsigyti? Matthiasas Rötschas iš „Chaos Computer Clubs“ (CCCAC) patikina, kad tokios menkos sumos jam tikrai užteks. Didžiausio Europoje kompiuterių įsilaužėlių klubo narys, aplankęs jam žinomus elektronikos komponentų pardavėjus, įsigyja reikiamus stiprintuvus, rezistorius, kondensatorius.

Viską sulituoja ant nedidelės plokštelės, iš vielos susuka dvi antenas ir prijungia maitinimą. Dvi dienos ir bangų diapazoną pailginantis prietaisas, galintis atrakinti kiekvieną automobilį, parengtas naudojimui. Beraktė nuotolinio atrakinimo sistema „Keyless Go“, turint pultelį kišenėje, leidžia atrakinti automobilio dureles ir paleisti jo variklį. Nepaisant išskirtinio šios sistemos patogumo, „Auto Bild“ ekspertai ne taip seniai atskleidė silpnąsias jos vietas: pasiskolinę beveik 35 tūkst. eurų kainuojantį stiprintuvą, perėmė ir atitinkamai sustiprino pultelio automobiliui siunčiamus radijo signalus. Tąsyk naudotas prietaisas „atrakino“ devynis iš dešimties automobilių, jų savininkams sėdint kavinėje ir nieko apie tai nė neįtariant (žr. paveikslėlį dešinėje).

2017-02-12 20-31-15 Скриншот экрана

Organizuoti nusikaltėliai naudoja panašius profesionalius įrenginius, kuriuos internete galima įsigyti maždaug už 20 tūkst. eurų. Elektronikos inžinierius Matthiasas Rötschas įsitikinęs, kad tai galima atlikti ir turint gerokai mažesnį biudžetą. Priešais klubą, įsikūrusį savo dienas baigusio fabriko plytiniame pastate, pastatyti du automobiliai: Ford EcoSport ir BMW 218i Active Tourer. Abu jie užrakinti. Robinas Mahlkė, Matthiaso kolega iš to paties klubo, artinasi prie vairuotojo durelių, vieną anteną laikydamas priešais jų rankenėlę. Kita tuo pat metu suderinama su BMW automobilio pulteliu, laikomu kišenėje dešimties metrų atstumu. Kelios sekundės ir durelės atsidaro. Automobilis atgyja, prietaisų skydelyje pasirodo patvirtinantis užrašas: „Galima paleisti variklį“. Leidžiasi apgaunamas ir Ford – tai taip pat lengva, kaip ir gauti bandelių iš kepėjo. Automobiliu apsukame keletą ratų aplink buvusius gamybinius pastatus, keletui sekundžių išjungiame, o po to vėl paleidžiame variklį.

Neįtikėtina, juolab kad šio Ford vagystei naudotas prietaisas jau seniai ne ryšio zonoje. „Kol gamintojų siūlomi sprendimai dar netobuli, tol verta atsisakyti nuotolinio atrakinimo sistemos „Keyless Go“, – tikina Matthiasas Rötschas. Jo kolega papildo: „Dažnai technologinės varžybos lemia, kad į rinką patenka iki galo neišbandytos priemonės“. Nepaisant akivaizdžių saugumo spragų, „Keyless Go“ sistemų populiarumas nemažėja. Šią komforto įrangą pasirenka beveik pusė naujų BMW pirkėjų. Perkantys Ford automobilius, atsižvelgiant į modelį, ją pasirenka dažniau – tokių net 58 procentai, tarp Mazda markės atstovų tokių pirkėjų šiek tiek mažiau –
vidutiniškai 47,2 procento. „Nuotolinio atrakinimo sistemos „Keyless Go“ buvimas nepadidina draudimo įmokų“, – teigia „Allianz“ draudimo kompanijos atstovė spaudai. Ji taip pat teigia, kad „dar neturima statistinių duomenų, patvirtinančių, kad šias sistemas turintys automobiliai yra dažniau vagiami“. Tačiau atskleista saugumo spraga ateityje gali būti priežastis, dėl kurios gali didėti draudimo įmokos, jei dažnesnes tam tikrų automobilių vagystes pavyks susieti su juose įrengtomis „Keyless Go“ sistemomis. Vairuotojai, dėl saugumo spragų sąmoningai neinformavę apie nuotolinio atrakinimo sistemos naudojimą, patys prisiima riziką dėl „Keyless Go“ naudojimo kasko draudimo atveju.

2017-02-12 20-31-15 Скриншот экрана2

Dėl šio kazuso galima kaltinti gana smulkmenišką automobilių skirstymą į klases, visai neatsižvelgiant į jų įrangą. Taip pat draudimo bendrovės retai atlygina žalą dėl automobilio vagystės, jei vietoje nuotolinės atrakinimo sistemos naudojamos specialios programėlės išmaniuosiuose telefonuose. Pavyzdžiui, pasitelkus „BlueID“ technologiją, speciali išmaniajame įrenginyje įdiegta programėlė su automobiliu, prieš patenkant į jį ir paleidžiant jo variklį, pasikeičia tam tikrais koduotais pranešimais. Ši technologija plačiai naudojama teikiant dalinimosi automobiliais paslaugą.

Apsisaugoti galima bandant diegti papildomas kliūtis ilgapirščiams: įvairias signalizacijas ir imobilizatorius, kuriems reikalingi papildomi nedideli siųstuvai. Papildomos priemonės, veikiančios skirtingais dažniais, ilgapirščių kelyje yra tikri „berakčiai užraktai“. Įveikti juos galima, tačiau kainuoja gerokai brangiau.

Geras sprendimas yra keliuose Mercedes modeliuose naudojamas nuimamas variklio paleidimo mygtukas, su jame paslėptu radijo bangų imtuvu. Pakankamai saugios, tačiau kol kas nepopuliarios nuotolinio atrakinimo sistemos, kurias, reikalui esant, galima išjungti paspaudus mygtuką. Jei nėra nei vieno, nei kito, patikimiausia pultelį laikyti skardinėje dėžutėje.

IŠVADA

Aišku, ne kiekvienas gali sumeistrauti tokį pultelio signalų stiprintuvą. Kita vertus, tai nėra ir juodoji magija. Kaip matome, sprendimas gana paprastas, atskleidžiantis
rimtą saugumo spragą „Keyless Go“ sistemose. Techniškai neįmantri, orientuota vien tik į komfortą, ji nesunkiai įkandama „hakeriams“.

ABL, 2016 m. Nr. 9