Populiarėjanti automobilio pirkimo alternatyva – veiklos nuoma

Naujų automobilių pardavimo augimas Lietuvoje – vienas sparčiausių visoje Europos Sąjungoje. Maždaug kas antras lengvasis asmeninės paskirties automobilis yra perkamas lizingu (išsimokėtinai su likutine verte arba be) ir net apie 90 proc. visų verslo subjektų renkasi lizingą arba veiklos nuomą. Kokie šių alternatyvų skirtumai?

Likutinė vertė – esminis kriterijus

Perkant automobilį galimi du pasirinkimai – mokėti visą sumą iškart arba išdalinti įmokas per tam tikrą laikotarpį, pavyzdžiui, 5 metus. Daug pirkėjų renkasi pastarąjį būdą – kur kas patogiau yra mokėti kiekvieną mėnesį fiksuotą kelių šimtų eurų sumą nei iškart atsisveikinti su keliolika ar keliomis dešimtimis tūkstančių.

Įsigyjant automobilį išsimokėtinai (lizingu), dažniausiai mokamas pradinis įnašas – bent 10 proc. vertės. Tad jeigu jis kainuoja 20 tūkst. eurų, du tūkstančiai turės būti sumokami iškart. Atsižvelgiant į markę, modelį ir tipą, planuojamą ridą bei kliento pageidavimą mokėti kuo mažesnę mėnesinę įmoką, jam gali būti suteikiama likutinė vertė (prognozuojama automobilio kaina sutarties pabaigoje) – ji 5 metų laikotarpiui įprastai svyruoja nuo 20 iki 40 proc. Jeigu norimam automobiliui pardavėjas suteikia 30 proc. likutinę vertę (mūsų atveju 6 tūkst. eurų), per 5 metus tereikės sumokėti 12 tūkstančių bei palūkanas. Jos pastaraisiais metais yra labai nedidelės, o tai automobilio pirkimą lizingu daro dar patrauklesnį.

Praėjus 5 metams jūs galite rinktis – sumokėti pardavėjui likutinę vertę (iškart arba pasirašant naują lizingo sutartį) ir toliau naudoti automobilį arba palikti jį pardavėjui ir įsigyti naują. Didžiausias tokio pirkimo privalumas – nereikia pačiam rūpintis pardavimu bei jaudintis dėl galimo didesnio nei tikėtasi nuvertėjimo. Šią riziką prisiima pardavėjas.

Kai kurių prekės ženklų ir / arba modifikacijų modeliai yra paklausesni antrinėje rinkoje, tad jiems naujų automobilių pardavėjai dažnai ryžtasi suteikti didesnę likutinę nei „rinkos standartas“ vertę – taip mėnesinė brangesnio automobilio įmoka gali nesiskirti nuo pigesnio. Kai kurios funkcijos, pvz.: keturių varančiųjų ratų pavara, automatinė pavarų dėžė (ypač patrauklu, kai jos komponuojamos kartu), taip pat suteikia papildomos vertės, kuri gali siekti 5 proc. ir daugiau, palyginti su 2WD pavarą ir mechaninę pavarų dėžę turinčiais modeliais. Antrinėje rinkoje tokie automobiliai taip pat parduodami greičiau, nes jų, bent jau kol kas, yra mažesnis pasirinkimas.

Ne paslaptis ir tai, kad pardavėjai likutinę vertę suteikia „su atsarga“ – mažesnę nei numanoma pardavimo kaina. Taip apsisaugoma nuo galimai ateityje nukrisiančios vertės ar ilgo pardavimo proceso. Matydami, kad reali automobilio vertė po 5 metų yra didesnė nei jums pasiūlyta, galite jį išpirkti ir parduoti patys – taip dar uždirbsite.

Privalumai įmonėms

Įmonės gali rinktis lizingą arba veiklos nuomą. Vienas skirtumas tarp jų yra principinis: lizingu gali naudotis tiek fiziniai, tiek juridiniai asmenys, veiklos nuoma – tik juridiniai asmenys bei žmonės, dirbantys pagal individualios veiklos pažymą.

Lizingas dažniausiai apima tik mokėjimą už automobilį, o techninė priežiūra, draudimai ir kitos išlaidos kainuoja papildomai. Veiklos nuoma taip pat iš esmės gali būti tik mokėjimas už automobilį, tačiau dažnai šis būdas apima ir papildomas paslaugas (draudimą, techninę priežiūrą, padangas ir kt.). Kiekvieno būdo nauda – individuali ir skirtinga įvairiais atvejais. Tačiau tiek nedidelės, tiek dešimčių automobilių parką valdančios įmonės vis dažniau renkasi veiklos nuomos paslaugą – taip taupomi kaštai, paprastesnė buhalterija. Kai transporto priemonė nuomojama, jos nereikia įtraukti į ilgalaikio turto apskaitą (balansą), skaičiuoti nusidėvėjimo. Tokiu atveju įmonė gali koncentruotis į savo pagrindinę veiklą ir nesirūpinti transportu. Lietuvoje daugiau nei pusė didžiųjų įmonių ir apie penktadalis mažųjų naudojasi veiklos nuomos paslaugomis.

Fiziniams asmenims tai – neaktualūs dalykai, tačiau įmonėms sutaupo nemažai kaštų.

Yra automobilių gamintojų, pavyzdžiui, „Volvo“, kurie jau pradėjo teikti panašias į veiklos nuomos paslaugas ir fiziniams asmenims. Tiesa, kol kas ne Lietuvoje.

Finansiškai naudinga ir jokio galvos skausmo

Lyginant mėnesines įmokas, dažnai klaidingai konstatuojama, jog veiklos nuoma yra brangesnė už lizingą. Pavyzdžiui, populiariausio „Suzuki Vitara 4×4“ lizingo įmoka 5 metams būtų apie 160 eurų per mėnesį (mokant 10 proc., arba apie 1700 eurų, automobilio vertės avansą ir skaičiuojant 40 proc. likutinę vertę nuomos pabaigoje). „Plikos“ veiklos nuomos atveju būtų labai panašiai, tačiau pridėjus papildomas nuomos kompanijų siūlomas paslaugas (draudimą, priežiūrą, remontą, padangas ir kt.), bendra įmoka didėtų maždaug 100 eurų su pridėtinės vertės mokesčiu (PVM). Įmonėms nuo priežiūros mokesčio galima atskaityti PVM, tad realios sąnaudos būtų apie 240 eurų per mėnesį.

Kodėl suma taip išauga, lyginant banko lizingo ir veiklos nuomos kompanijos pasiūlymus? Pirkėjai ne visada įvertina visas dedamąsias: techninė priežiūra kiekvienais metais kainuoja kelis šimtus eurų, vienas sezoninių padangų komplektas – dar kelis šimtus, o civilinės atsakomybės ir kasko draudimai dažniausiai atsieina 20–25 proc. mėnesinės lizingo įmokos.

„Vertinant TCO (angl. Total cost of ownership „Visos automobilio turėjimo išlaidos“), veiklos nuoma su priežiūros paslaugomis įprastai kainuoja ne daugiau nei finansinis lizingas (arba nuoma be paslaugų) ir atskirai perkamos visos paslaugos. Tačiau pirkti jas atskirai klientui reiškia nereikalingą galvos skausmą, o iš tikrųjų – papildomas administracines sąnaudas, kurių dažnai jis neskaičiuoja. Pvz., po 5 metų ciklo prie mėnesinių lizingo įmokų sumos pridėjus patirtas išlaidas draudimui, padangoms, techninei priežiūrai bei smulkiam remontui, įskaitant ir valytuvų, netikėtai perdegusių lempučių keitimą, ir viską padaliję iš lizingo ar nuomos mėnesių skaičiaus, gausite sumą, kuri gali jus nemaloniai nustebinti, – teigia automobilių nuomos įmonės „SIXT Lietuva“ vadovas Algimantas Andrašiūnas. Ir papildo: – Dar būtinai reikėtų pažymėti, jog veiklos nuomos atveju jūsų išlaidos per mėnesį nesikeis visą laikotarpį, o lizingo bendrovės sutartyse numato įmokos perskaičiavimą pasikeitus EURIBOR. Dabar EURIBOR palūkanos – 0 procentų, tačiau jau po pusmečio jos gali išaugti, o prognozuoti pokytį po dvejų trejų, juolab penkerių metų neįmanoma. Tas pats ir dėl draudimo kompanijų, serviso ir kitų prekių bei paslaugų – pastaraisiais metais pastebima kainų didėjimo tendencija. Veiklos nuomos atveju šią riziką prisiima nuomotojo įmonė. Žinodamos tikslią įmoką 5 metus į priekį, įmonės biudžetą gali skaičiuoti daug paprasčiau“.

Kalbintų įmonių, besinaudojančių automobilių veiklos nuomos paslaugomis, atstovai taip pat pabrėžia, kad didžiausia veiklos nuomos nauda – nekintanti mėnesinė įmoka visą sutarties laikotarpį, jokių įsipareigojimų bankams bei lankstesnis ir greitesnis dokumentų tvarkymas.

www.auto-bild.lt