Dalijimasis automobiliais Baltijos šalyse, Ukrainoje ir Baltarusijoje: kur pigiau, o kur – patogiau?

Šiandien mobilumas didžiųjų miestų gatvėse sunkiai įsivaizduojamas be automobilių dalijimosi (angl. – carsharing) paslaugos – vairuotojai vis dažniau „skolinasi“ automobilį trumpam laikui nei ryžtasi pirkti nuosavą ar nuomoja jį ilgam. Vis dėlto, nors automobiliais dalintis galima tiek Baltijos šalyse, tiek ir Baltarusijoje ar Ukrainoje, tačiau valstybėse ši paslauga vystosi ir populiarėja nevienodais tempais.

Dalijimosi ekonomikai pasaulyje vis aktyvėjant kuriasi verslo įmonės, siūlančios alternatyvaus keliavimo būdus. Dalijimosi automobiliais paslauga dažnai tampa priežastimi, dėl kurios šeimos atsisako antrojo, o kartais net ir pirmojo automobilio, o tai padeda ne tik sutaupyti, bet ir kurti tvaresnę aplinką. Ukrainos rinkoje veikiančios ir automobilių skelbimų portalą valdančios Estijos įmonės „Ria.com Marketplaces“ ekspertai apžvelgia Lietuvos, Latvijos, Estijos, Baltarusijos bei Ukrainos dalijimosi automobiliais rinkas.

Automobilių dalijimasis Lietuvoje – pažangu ir ekonomiška

Vilnius – pirmasis Europos miestas, kuriame startavo tik elektriniais automobiliais dalintis siūlanti įmonė „Spark“, tačiau šiandien pasirinkimų yra ir kitokių automobilių mėgėjams. Dalijimosi automobiliais paslauga gali naudotis kone visų didžiųjų Lietuvos miestų gyventojai – vairuotojams, norintiems užsisakyti automobilį Vilniuje, Kaune ar Klaipėdoje įmonė „CityBee“ siūlo tai padaryti už 0,15 Eur/min. arba už 4,90 Eur/val. mokestį.

Jeigu „bitute“ vadinamo automobilio reikia visai parai – tai gali kainuoti nuo 22,90 Eur. Daugiausiai šios įmonės siūlomų automobilių yra varomi elektra arba hibridai, tačiau galima sėsti ir už „Nissan Qashqai“, „Volkswagen Golf“ ar net „BMW X1“ vairo, todėl kiekvienas gali išsirinkti jo poreikius atitinkantį automobilį.

Latvijoje ir Estijoje – dalinamasi vangiai

Nors dalijimosi automobiliais paslaugos Europoje veikia jau daugiau nei 20 metų ir tampa vis efektyvesne priemone siekiant sumažinti spūstis miestų gatvėse bei oro užterštumą – ekspertai pastebi, jog kai kuriose šalyse ši paslauga vystosi gana lėtai.

Pavyzdžiui, Latvijoje dalintis automobiliais ir sėsti už „Toyota“ hibrido vairo siūlo tik viena įmonė – „Carguru.lv“. Paslaugos kaina siekia 0,24 Eur/min. – pirmieji 100 kilometrų į sumą jau įtraukti, tačiau viršijus šią ribą – tenka mokėti dar 0,15 Eur/min.

Tuo tarpu Estijoje, po to kai ji pirmoji pasaulyje 2012 metais įsirengė elektros įkrovimo stoteles, dalintis elektromobiliais pradėjo siūlyti įmonė „Elmorent.ee“. Šiuo metu galima pasirinkti vieną iš 22 „Nissan Leafs“, 9 „Mitsubishi i-Mievs“ arba „Toyota“ markės automobilių ir nemokamai įkrauti jį specialiose stovėjimo aikštelėse Taline. Pirmoji dalinimosi valanda mieste kainuoja nuo 4,50 Eur, o užsisakyti paslaugą dienai kainuoja nuo 27 Eur. Tiesa, nepatogumų sukelia tai, jog Estijoje teikiamos automobilių dalijimosi paslaugos sutartį gali pasirašyti tik turintys tapatybės kortelę bei leidimą gyventi šalyje asmenys. Be to, nėra galimybės paslaugos užsisakyti ir mobiliojoje programėlėje ar tiesiog naršyklėje.

Baltarusijoje ir Ukrainoje – tik pirmieji žingsniai

Baltarusijoje automobilių dalijimosi paslaugą teikiančios įmonės, tokios kaip „Anytime“, „Vazuha“ ir „WestGroup“ įsikūrė dar visai neseniai ir siūlo automobiliais dalintis tik Minske. Priešingai nei mūsų šalyje, Baltarusijoje dalintis automobiliu kiek sudėtingiau – norint užsisakyti paslaugą reikia įmonėms pateikti paso kopiją, vairuotojo pažymėjimą bei geros kokybės vairuotojo nuotrauką. Rezervuoti galima Škoda, Volkswagen, Nissan ar kitos markės automobilį už 0,13 Eur/min., o automobilis dienai atsieis nuo 25 Eur.

Tuo tarpu Ukrainoje pirmoji automobilių dalijimosi paslaugą teikianti įmonė veiklą pradėjo tik 2017 m. Odesoje ir dalintis siūlo vien tik „Nissan Leaf“. Tiesa, rezervavimo sistema Ukrainoje sudėtingesnė nei Lietuvoje – norint užsisakyti automobilį reikia užsiregistruoti, įkelti paso ir vairuotojo pažymėjimo nuotraukas bei turėti ne mažiau kaip trejų metų vairavimo patirtį. Automobilio kaina prasideda nuo 0,14 Eur/min., o rezervuojant jį parai tenka pakloti nuo 31 Eur.

Patogu, bet gali kainuoti brangiau nei tikėtasi

Vos keliais paspaudimais mobiliojoje programėlėje užsisakyti dalijimosi automobiliu paslaugą tikrai patogu – tereikia tik užpildyti reikalingus duomenis ir pasinaudojus navigacija susirasti pasirinktą automobilį. Kitaip nei įsigyjant nuosavą transporto priemonę ar nuomojantis ją ilgam laikui, nereikia sukti galvos dėl draudimo, kuro, remonto ir plovimo, mėnesinių įmokų už nuomą ar tūkstantinių pradinių įnašų įsigyjant. Be to, dažnai įmonės vairuotojams siūlo nuolaidų kodus ar netgi padovanoja nemokamą kelionę – tai iš tiesų leidžia sutaupyti.

„Tiesa, nepaisant to, jog dalintis automobiliais išties ekonomiška ir paprasta, kaip ir kiekviena paslauga, ši taip pat turi trūkumų, su kuriais susidurti galima bet kuriame pasaulio mieste. Pavyzdžiui, dalijimosi automobiliu keliaujant piko valandomis ir užstrigus spūstyje – paslaugos laikas išsitęs, todėl gali tekti už ją pakloti nemenką sumą“, – įspėja „RIA.com Marketplaces“ valdybos narys Artem Umanets.

Jeigu vairuojant dalijimosi įmonės automobilį pažeidžiamos eismo taisykles ir išrašoma bauda – gali tekti ne tik padengti nuobaudą, bet ir paslaugą teikiančiai įmonei pareikalavus sumokėti už sutarties nesilaikymą. Nepatogumu gali tapti ir tai, jog daugeliu atvejų automobilis turi būti paliktas tik specialiose stovėjimo aikštelėse. Taigi, jeigu šalia kelionės tikslo nebus tokiam automobiliui skirtos aikštelės, gali tekti dalį kelio nueiti pėsčiomis arba visai atsisakyti minties pasinaudoti dalijimosi automobiliu.

www.auto-bild.lt