Startuoja kitokia Nacionalinė Baltijos kelio iniciatyva

Didžiausias kultūrinis intelektualus motociklininkų ralis „Ryterna modul Mototourism Rally“ startuoja su nacionaline iniciatyva #BaltijosKeliui30. Iniciatyvą globoja Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija ir Lietuvos Respublikos Seimo kultūros komitetas.

„Paklausus, kaip keliauti Baltijos Kelio 30-mečio proga? Dažnai išgirsdavome, kad galima tiesiog pravažiuoti Baltijos keliu. Bet mūsų požiūris yra kitoks. Esame įsitikinę, kad Baltijos kelias – tai pirmiausiai ne pats kelias, o žmonės, kurie jį sukūrė ir jame dalyvavo. Susitikti su tais žmonėmis yra geriausias būdas pajausti tuometinio Baltijos Kelio dvasią. Juk tuomet tai nebuvo tiesiog stovėjimas kelyje, tai galėjo kainuoti gyvenimus. Kas buvo tie žmones, kurie iniciavo, rizikavo? Kaip jie sukūrė tokį reiškinį be mobilių telefonų ir net be interneto, bei socialinių tinklų? Kaip tai svarbu, dar kartą įsitikinome, kai pradėjome ieškoti Baltijos kelio herojų ir supratome, kad dėl jų garbingo amžiaus lieka vis mažiau laiko visa tai išgirsti iš jų pačių lūpų“, – sako iniciatyvos organizatorė Birutė Vaitkutė.

Švęsdami Baltijos kelio trisdešimtmetį intelektualaus ralio dalyviai visoje Lietuvoje startuos jau rugpjūčio 24 dieną. Šimtai motociklininkų vienu metu visoje Lietuvoje, per vieną dieną sukurs unikalią progą ir susipažins su Baltijos kelio herojais – iniciatoriais, aplankys istorinius objektus ir varžysis dėl turiningiausios kelionės. Jų intelektualią  dešimties valandų kelionę vainikuos iškilmingas finišas Birštono miesto centre.

Pareiga ir atsakomybė ne bet kam

Prie unikalios iniciatyvos jungiasi nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Lietuvos bibliotekininkų draugija, Kultūros paveldo departamentas, Lietuvos Policija, VĮ Regitra, Bendrasis pagalbos centras ir dešimtys savivaldybių.

Savivaldybės ir jų merai deleguoja motociklininkų komandas oficialiai atstovauti savo kraštui.

„Iš merų ar jų atstovų rankų komandos, atstovaujančios savo kraštą,  gaus savo krašto vėliavas. Tai yra garbės reikalas. O kartu ir intelektualių keliautojų pareiga ir atsakomybė – pasakoti apie savo kraštą, bendrauti ir visaip kaip jį atstovauti. Iškilmingai po Lietuvą keliaus Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Ukmergės, Skuodo, Telšių, Kupiškio, Palangos, Joniškio, Rokiškio ir kt. kraštų atstovai“, – sako organizatoriai.

Tūkstančio motociklininkų iniciatyvą globoja UNESCO

Šių metų ralį skirtą Baltijos keliui globoja ir Jungtinių Tautų švietimo, mokslo ir kultūros organizacija UNESCO. Dr. Rimvydas Laužikas, kuris vadovauja UNESCO Lietuvos nacionaliniam komitetui „Pasaulio atmintis“ ir yra Lietuvos UNESCO nacionalinės komisijos narys, sako, kad įvykiai, renginiai, iniciatyvos, kurios yra ne nuleidžiamos valdžios „išviršaus“, bet suorganizuojamos bendruomenių, yra ypač svarbūs.

„Baltijos kelias buvo milžiniškas tokio pobūdžio renginys, savotiškas Baltijos šalių Nepriklausomybės referendumas, pakankamai aiškiai deklaravęs pasauliui ir mums patiems, kad gana, Antrasis pasaulinis karas mūsų regione turi baigtis ir Sovietų Sąjungos okupuotos teritorijos – išlaisvintos. Tokie judėjimai ir yra būtent tos, bendruomenių atminties iniciatyvos, kurios skatintinos ir remtinos. Todėl ir Lietuvos nacionalinė UNESCO komisija šių metų intelektualiam raliui Ryterna modul Mototourism rally suteikė savo globą“, – teigia R.Laužikas.

Ralį ir jo iniciatyvą #BaltijosKeliui30 globoja LR Seimo Kultūros komitetas

„Šiųmetinis mototurizmo ralis ypatingas – skirtas paminėti Baltijos kelio 30-metį. Baltijos kelias anuomet, prieš 30 metų, ir šiais, šventiniais metais pirmiausia – tai žmonės. Žmonės, kurių degančios ir atviros širdys alsavo laisvės dvasia. Žmonės, kurie nebijojo pasipriešinti režimui ir gyva grandine susikibo rankomis. Baltijos kelias unikalus reiškinys pasaulyje, įamžintas kaip UNESCO paveldas, šio kelio pavadinimo alėja driekiasi Europos Parlamente.

Nepriklausomybės ir laisvės dvasia tebelydi kiekvieną iš mūsų, daugelis atmename, kur buvom, ką darėm tądien, Baltijos kelio dieną prieš tris dešimtis metų. Ir nebūtinai monumentais bei skulptūromis turime žymėti mums svarbius istorinius įvykius. Mototorizmo ralio organizatoriai pasiryžo savaip įamžinti istorinį įvykį – susipažinti su Baltijos kelio herojais, važiuodami motociklais aplankyti istorinius paminklus. Džiaugiuosi, kad turiu garbės būti ralio globėju ir būtent su Jūsų bendruomene dalintis gražiomis Baltijos kelio akimirkomis“, – teigia Vytautas Kernagis, LR Seimo narys, LRS Kultūros komiteto atstovas.

Baltijos kelio herojų paieškos

Rasti Baltijos Kelio herojus ir sužinoti istorijas pasklidusias po Lietuvą buvo nemažas iššūkis. Prireikė įtraukti net ne dešimtis, o šimtus partnerių: nuo savivaldybių iki vietinių gyventojų.

„Sudėtinga būtų ir išvardinti visus, kas padėjo prie šios iniciatyvos įgyvendinimo. Jeigu taip tiesiai šviesiai, tai, sužinoję mūsų tikslą, prisijungė daugelis savivaldybių. Įsitraukė muziejai, bendruomenės nuo Ukmergės, Šiaulių, Raseinių, Prienų, Pasvalio, Panevėžio, Pakruojo, Kupiškio, Jonavos, Kelmės, Radviliškio ir kt.  Surinkusi pirminę informaciją, ralio komanda vyksta į kiekvieną planuojamą įtraukti vietą. Toliau vyksta susitikimai su seniūnais, klebonais, muziejininkais, turizmo informacijos centrų darbuotojais, vietiniais žinovais, bendruomenių atstovais. Ir galiausiai sudėliojamas intelektualaus ralio maršrutas“, – pasakoja organizatoriai.

Maršrutą kurti taip pat padėjo ekspertai: Lietuvos bibliotekininkų draugijos pirmininkė, Nacionalinės bibliotekos Informacijos išteklių departamento direktorė Jolita Steponaitienė, istorikė ir kultūros paveldo ekspertė Diana Varnaitė, archeologas Doc. Dr. Gintautas Zabiela, geografė doc. dr. Filomena Kavoliutė, Prienų krašto muziejaus Vyr. fondų saugotoja Ernesta Juodsnukytė ir kt.

„Šalies stiprybė labai daug priklauso nuo to, kaip mes pažįstame savo istoriją, paveldą, o vienas iš pilietinės visuomenės stiprybės požymių yra nevyriausybinių organizacijų, susivienijimų, iniciatyvų gausa ir veikla. Motociklininkų įvaizdis dažnai siejamas su laisve ir galimybe skrosti prieš vėją. Bet tai ką darote jūs šio renginio metu turi žymiai didesnę prasmę: paveldo pažinimas, kūrėjų lankymas, bendravimas su vietos žmonėmis regionuose kuria jausmą, kad tai ką kartais labai didelėmis pastangomis vietos savivalda ir gyventojai saugo ir puoselėja yra reikalinga visos Lietuvos žmonėms. Ačiū jums už pastangas supažindinti su paveldu kitaip nei įprasta“, – sakė Vidmantas Bezaras, Kultūros paveldo departamento direktorius.

Organizatorių nuotr.

www.auto-bild.lt