Garažo zona: kaip pasiruošti automobilio darbams?

Vasara – ne tik kelionių ir atostogų, bet ir intensyvių namų ruošos darbų metas. Statistika rodo, kad šiltuoju metų laiku žmonės daugiau dėmesio skiria buities darbams, automobilių remontui, meistravimui savo garažuose, todėl garažo zonos aktualumas ypač išauga, rašoma pranešime.  Ekspertų teigimu, šiai zonai šiandien vis dar skiriama per mažai dėmesio – netinkamas išplanavimas ir apšvietimas gali lemti ne tik mažėjantį darbo produktyvumą, bet ir didėjantį nelaimingų atsitikimų skaičių, kuris bendrai vasaros metu išauga net iki 30 proc. Ekspertai išskyrė pagrindines daromas klaidas projektuojant garažo zoną ir patarė, į ką svarbu atkreipti dėmesį, norint tinkamai pasiruošti darbams.

Pirmas žingsnis – poreikio išsiaiškinimas

Pasak interjero dizainerio Artūro Akstino, garažo zona dažnai būna užmirštama arba jai neskiriama tiek dėmesio, kiek gyvenamajam interjero plotui, tačiau keičiantis žmonių gyvenimo būdui, poreikiams garažo zona tampa vis aktualesnė: „Dažniausia klaida projektuojant garažą – per mažas dėmesys poreikiams ar ateities planams. Jau nuo pat pradžių svarbu įvertinti, kam bus skirta garažo patalpa, nes  šioje zonoje itin svarbu funkcionalumas. Tai ypač aktualu automobilių ir motociklų fanams, žmonėms, turintiems aktyvų laisvalaikį, kai išauga poreikis papildomos vietos savo hobiams skirtai įrangai ir daiktams susidėti“, – akcentuoja interjero dizaineris.

Dažnai garažuose būna įkurtos ir specialios dirbtuvės – kaip rodo praktika, garaže, kuriame atliekami automobilio remonto darbai, kasdien gali būti praleidžiama nuo dviejų valandų, o esant kapitaliniam transporto priemonės remontui prireikia ir visos dienos. Tai itin svarbu įvertinti projektuojant šią patalpą. 

„Šiandien gyventojai jau ir grindų dangą deda derindami ją su gyvenamąja interjero visuma, pagal erdvę ir poreikį projektuoja ir šiai patalpai skirtus baldus“, – vyraujančias tendencijas pabrėžia interjero idėjas namams pristatančios „Domus Galerijos“ ambasadoriaus A. Akstinas, akcentuodamas, kad tinkamas pasirengimas aktualus ir saugumui užtikrinti – tam, kad garaže atliekama veikla būtų saugi, reikalinga ne tik suskirstyti garažo erdvę į atskiras zonas ir įrengti reikalingus baldus, kad juose būtų galima laikyti daiktus, kad šie nesipainiotų po kojomis, bet ir pasirūpinti saugiu apšvietimu. 

Dažniausia klaida – netinkamas apšvietimas

Tinkamas apšvietimas, pasak A. Akstino, vienas svarbiausių aspektų, apie kurį dažnai nesusimąstoma. Dažniausiai daromos klaidos – numatoma per mažai šviesos arba pasirenkama netinkama vieta šviestuvams, taip pat pasitaiko atvejų, kai pasirenkamas ne tas šviesos spalvos spektras – per šaltas arba per šiltas. 

„Apšvietimu rūpintis reikia jau tada, kai yra aiški garažo zonos baldų išdėstymo struktūra. Apšvietimą galimą suskirstyti į du tipus – bendrą ir akcentinį. Pagrindiniai reikalavimai – kokybiška ir gera bendra šviesa. Jei garažas yra gana didelis ir jame numatyta automobilių, motociklo stovėjimo zonos, daiktų sandėliavimo zona, o gal net  yra poreikis ir poilsio zonai, kuri dažnai būna aktuali automobilių ir motociklų fanams, tokiu atveju reikalinga numatyti ne tik bendrąjį, bet ir akcentinį apšvietimą toms interjero vietoms, kurias norima pabrėžti“, – patarimais dalijasi A. Akstinas, atkreipdamas dėmesį, jog garaže paprastai nėra langų, todėl reikalinga ryškesniu apšvietimu pasirūpinti darbo zonoje, kur tvarkomas automobilis ar meistraujama. Tokiam garažo apšvietimui, pasak eksperto, puikiai tinka LED apšvietimas profiliuose, tiek pakabinamas, tiek montuojamas prie plokštumų. 

Tinkamas pasiruošimas – daugiau saugumo

Garažuose atliekant automobilio ar kitų transporto priemonių remonto darbus dažnai pasitelkiami įvairūs retai naudojami įrankiai, elektros prietaisai – tai ir lemia didžiausią skaičių pasitaikančių traumų – akcentuoja medicinos klinikų tinklo „InMedica“ specialistai, pabrėždami, kad nepakankamas arba per didelis patalpos apšvietimas daro neigiamą poveikį asmens regėjimui, taip padidina riziką susižeisti ar apgadinti garaže stovinčią techniką, todėl tinkamas garažo apšvietimas turėtų būti vertinamas rimtai ir atsargiai.

Pasak specialistų patalpoje prie netinkamo apšvietimo galimos įvairios pjautinės žaizdos, todėl svarbu, sureguliuoti šviesos šaltinius, kad būtų tinkamas matomumas dirbant darbo įrenginiais. Taip pat prieš dirbant su darbo įrenginiais būtina perskaityti gamintojo naudojimosi instrukciją ir dėvėti reikiamas asmenines apsaugines priemones.

Garažo darbams – naujausios technologijos 

Tinkamo apšvietimo būtinybę garažo zonoje akcentuoja ir „Philips“ darbo žibintų sprendimus Lietuvos rinkai pristatančios „Lumileds Poland“ rinkodaros vadovė Centrinei Europai Wioletta Pasionek. Pasak ekspertės, saugiems garažo zonos darbams atlikti itin aktualūs ir nešiojami apšvietimo prietaisai, kurių didžiausias privalumas – galimybė naudoti bet kurioje vietoje, nepriklausomai nuo elektros energijos šaltinio. Be to, naujausi sprendimai užtikrina ir labai ilgą lemputės darbo laiką, ją galima naudoti kaip prožektorių.

Naujausia technologija – LED pagrindu sukurti naujo modelio darbo žibintai „Philips EcoPro61 Slim“, kurie suteikia natūralią žmogaus akiai baltą šviesą ir leidžia pakoreguoti jos intensyvumą – lempa gali veikti trimis skirtingais režimais (stipraus ryškumo (500 liumenų), eko (250 liumenų) arba 50 liumenų).  Darbo metu ypač aktualus ilgas lemputės darbo režimas –  įjungus stipraus ryškumo režimą lemputė gali nepertraukiamai veikti maždaug 2,5 val., o eko režimu – net 20 valandų.