Kaip išsirinkti automobilio lemputes kelionėms rudenį?

Po vasaros karščių trumpėjant dienoms ir dažnėjant rudens darganoms vėl didesnį dėmesį imame skirti automobilio žibintams – lemputės yra viena iš svarbiausių automobilio detalių, turinčių įtakos kelionės saugumui. Ekspertai atkreipia dėmesį, ką svarbu įvertinti, norint tinkamai išsirinkti automobilio lemputes, ir akcentuoja, jog  svarbūs čia ne tik transporto priemonės techniniai parametrai, bet ir įveikiami maršrutai, rašoma pranešime.

Pasirinkimas, nulemtas gyvenimo būdo

Pasak Vilniuje įsikūrusio autoserviso vadovo Tomo Marecko, gyvenamoji vieta ir atstumai, kuriuos kasdien tenka įveikti, yra pagrindiniai faktoriai, norint tinkamai išsirinkti bet kurias automobilio lemputes.

„Pirmiausia reikėtų įvertinti gyvenamąją vietą – jei daugiausiai važinėjate ilgas distancijas 

gerai apšviestais keliais, pavyzdžiui, maršrutu Vilnius–Kaunas–Klaipėda, rekomenduojama rinktis lemputes, kurių gamintojai žada kuo ilgesnį tarnavimo laiką. Tokios lemputės tarnauja ilgiau, tačiau paprastai nebūna labai ryškios. Jei gyvenate užmiestyje, tikėtina, jog dažniau susiduriate su neapšviestomis gatvėmis, neasfaltuotais keliais ar miškingomis vietovėmis, kur tamsiu paros metu tenka saugotis kelią kertančių laukinių žvėrių – tokiu atveju svarbu įvertinti automobilio lempučių ryškumą, kuris įprastai ant pakuočių nurodomas žymeniu su pliusu ir procentais (pvz., +80 proc.), ir apšviečiamą atstumą – kuo jis didesnis, tuo daugiau laiko lieka sureaguoti į kliūtis ir turėti ilgesnį stabdymo kelią“, – patarimais dalijasi T. Mareckas. 

Ekspertas atkreipia dėmesį ir į tai, jog keičiant automobilių lemputes autoservise, specialistas taip pat turėtų pasidomėti, kaip automobilis bus naudojamas: „Žinant, ar klientas reguliariai vyksta į tolimas komandiruotes, o gal jo kasdienės kelionės automobiliu apsiriboja miesto ribose, galima geriausiai pritaikyti automobilio lemputes, kurios tarnautų ilgai, nesirūpinant jų keitimu bei saugumu“, – pasakoja T. Mareckas.

Pasak ekspertų, Lietuvoje šiandien dar galima išgirsti nuomonių, kad paprastos automobilių lemputės mūsų klimatui netinkamos, reikia galingesnių, visgi „Philips“ apšvietimo sprendimus Lietuvos rinkai pristatančios „Lumileds Poland“ rinkodaros vadovė Centrinei Europai Wiolettos Pasionek teigimu, dėl nuolat vykdomų produktų tobulinimo šiandien nevertėtų nuvertinti net ir halogeninių lempų, o naujausi sprendimai leidžia lengviau pastebėti kliūtis, optimali spalvų temperatūra nevargina akių, todėl vairuotojams patogiau ir saugiau vairuoti naktį.

„Lyginant su halogeninėmis, ryškiau dega ir stipresnę šviesą skleidžia ksenoninės lemputės, kurios apšviečia gerokai didesnę kelio dalį – tai užtikrina geresnį kelio ir aplinkinių kliūčių bei pavojų matomumą. Tačiau tuo pačiu šiandien rinkoje jau galima įsigyti ir halogeninių lempučių, skleidžiančių šviesą iki 70 metrų į priekį. Jau nekalbant apie toliausiai pažengusius LED sprendimus, sukuriančius ryškiai baltą 5800 K apšvietimą, artimą dienos šviesai, neakinant kitų vairuotojų“, – apie naujienas rinkoje pasakoja „Philips“ atstovė. Šiandien tokių minėtų sprendimų pavyzdžiai galėtų būti „Philips X-tremeVision Pro150“ ir „Philips Ultinon Pro5000“ lemputės.

Lemputės pagal gamintojo rekomendacijas

Ekspertų teigimu, labai svarbu naudoti gamintojų reikalavimus atitinkančias lemputes, todėl prieš perkant naujas reikalinga išsiaiškinti, koks jų tipas yra tinkamas vairuojamam automobiliui. Pasak T. Marecko, automobilių gamintojai savo rekomendacijose dažniausiai nurodo tinkamos naudoti lemputės galią ir tipą, o konkretų gamintoją vairuotojai dažniausiai renkasi patys, ieškodami geriausio kainos ir kokybės santykio. 

„Kai rekomendacijų nepaisoma, dažniausiai daromos klaidos – pasirenkamos arba per silpnos, arba per ryškios lemputės, o tai turi lemiamos reikšmės vairavimo saugumui. Per silpnos lemputės sumažina kelio matomumą tamsiu paros metu ar prasto oro sąlygomis, o įdėjus stipresnes, nei rekomenduoja gamintojas, kyla rizika sudeginti žibintų laidus ir saugiklius ar net sugadinti visą automobilio elektronikos sistemą“, – įspėja specialistas, 

Atkreiptinas dėmesys, jog kai kurios skirtingų rūšių lemputės gali atrodyti išoriškai vienodai, tačiau techniškai joms yra reikalingi skirtingi lizdai ir įtampa, todėl visada verta senąsias lemputes turėti su savimi ir parodyti pardavėjui, o perkant internetu atidžiai sužiūrėti ant pačios lemputės pateiktus techninius parametrus.

Stilius ir funkcionalumas – suderinama 

„Philips“ atstovės Wiolettos Pasionek teigimu, šiandien automobilio lemputės atlieka ne tik saugumo funkciją, tačiau tarnauja ir kaip automobilio stiliaus detalė, todėl gamintojai daug investuoja į lempučių tobulinimą ne tik šviesos ryškumo, ilgalaikio naudojimo, tačiau ir stiliaus atžvilgiu: „Jei vairuojama tik dieną ir didžiausias lempučių poreikis susijęs su stilinga automobilio išvaizda, didžiausią dėmesį verta skirti lempučių skleidžiamos šviesos srautui – pavyzdžiui, rinkoje galima rasti ksenoninių lempučių, kurios skleidžia mėlyną ir violetinį šviesos srautą. Visgi pastebima, jog  pirmuoju vairuotojų pasirinkimu dažniausiai būna tai, kas šviečia šviesiau ir balčiau“, – apie dažniausius vairuotojų pasirinkimus pasakoja W. Pasionek.

Neretai pasitaiko atvejų, kai dėl ryškios baltos šviesos vairuotojai ryžtasi rinktis ne gamintojo rekomenduotas, o LED lemputes, pasižyminčias stilingu apšvietimu ir mažu energijos sunaudojimu, arba į halogeninius žibintus montuoti ksenonines lemputes. Visgi šie sprendimai yra draudžiami, todėl automobilių žibintų gamintojai jau atradę saugių sprendimų, kaip ryškiai baltos šviesos įspūdį suteikti net ir paprastoms halogeninėms lemputėms.


„Šiandien „Philips“ jau pristato sprendimus, leidžiančius halogeninėse lempose turėti ryškiai baltą šviesą, kurios temperatūra siekia iki 4 200 K ir vaizdas primena patrauklų ksenoninių lempučių apšvietimą. Šios technologijos remiasi nauja pažangia stiklo dangos formule, kuri naudojama „Philips WhiteVision“ automobilių lemputėse – pastarosios šiandien įvardijamos kaip balčiausios  keliuose sutinkamos tokio tipo lemputės, pasižyminčios ne tik ryškia šviesa, bet ir ilgu tarnavimo laiku, o tai būna dažna problema, siekiant stilingo apšvietimo“, – naujausiais technologiniais sprendimais dalijasi W. Pasionek.