Benediktas Vanagas: kaip išsirinkti tobulą automobilį šeimai su vaikais?

Susilaukus vaiko, pasikeičia viskas – netgi prioritetai renkantis mašiną. Sportiškumą ir estetiką keičia saugumas ir praktiškumas. Tam pritaria ir beveik 70 proc. lietuvių, kurie šeimai rekomenduoja turėti modelį universalo kėbulu. Tačiau kokių konkrečių savybių ieškoti renkantis kitą automobilį? „Inbank team Pitlane“ pilotas Benediktas Vanagas dalinasi patarimais, kaip išsirinkti kiekvienai šeimai geriausią variantą, rašoma pranešime.

„Renkantis šeimyninį automobilį pirmenybę reikia teikti ne vairuotojo, o keleivių patogumui. Jei jie jausis nekomfortiškai, bet kuri kelionė labai greitai pradės kelti įtampą visiems. Tinkamai įvertinus šeimos poreikius, išsirinksite automobilį, su kuriuo vėliau siesite malonias akimirkas ir linksmus nuotykius, o ne stresą“, – sako B. Vanagas.  

Jaunoms šeimoms su mažais vaikais

Kai vaikai dar sėdi jiems skirtose kėdutėse, rinktis automobilį reiktų padėti įvertinant mažųjų keleivių saugumą. Atkreipkite dėmesį, ar galinėje sėdynėje yra įrengti „Isofix“ tvirtinimo taškai kėdutėms. Šis tvirtinimo būdas laikomas saugiausiu, nes kėdutė yra prijungiama tiesiai prie mašinos kėbulo. 

Gali būti taip, kad apžiūrimas automobilis neturi „Isofix“ tvirtino taškų arba turima vaiko kėdutė yra prisegama saugos diržais. Prieš pirkdami automobilį atidžiai patikrinkite, ar jų ilgio užtenka prisegti kėdutei, ar jie gerai veikia: lengvai išsitraukia bei susitraukia ir stipriai bei greitai patempus užsiblokuoja. 

„Atkreipkite dėmesį, kiek atsiveria galinės durys. Tai labai aktualu, kai keliausite su kūdikiu ir jums reikės jį su kėdute išimti kiekvieną kartą, kai sustosite. Kuo plačiau atsidaro durys, tuo jums bus mažiau vargo. Taip pat būtinai įvertinkite, ar iš priekinės sėdynių eilės patogu pasiekti galinę. Pavyzdžiui, paduoti nukritusį žaislą ar buteliuką vandens“, – pataria B. Vanagas. 

Nepamirškite apžiūrėti, kiek automobilis turi daiktadėžių ir kišenių. Jos ne tik padės palaikyti tvarką žaislų, sauskelnių, užkandžių ir gertuvių chaose, bet ir nelaimingo įvykio metu neleis jiems sužeisti keleivių.

Bandomojo važiavimo metu B. Vanagas pataria išbandyti automobilio garso sistemą. „Nebūtina, kad muzika grotų labai garsiai. Svarbiau, kad ji skambėtų kokybiškai. Kelionių, ypač ilgesnių, metu gera garso sistema ne tik prablaškys keleivius, bet ir nuslopins aplinkinį triukšmą bei gros lopšines, kurios padės vaikams užmigti“, – sako vienas garsiausių Lietuvos lenktynininkų. 

Jaunoms šeimoms jis pataria rinktis bent vidutinio dydžio sedaną, vienatūrį ar universalą. Paprastai juose yra pakankamai komforto įrangos bei vietos daiktams susidėti.  Be to, jų eksploatacija dažniausiai būna nebrangi, o kuro sąnaudos adekvačios. 

Šeimoms su mokyklinio amžiaus vaikais 

Kai vaikai jau paaugę, renkantis automobilį reikia atsižvelgti į kelias papildomas detales. Jie tampa mažiau priklausomi nuo jūsų, aktyvesni, tačiau dar nelabai supranta galimas savo veiksmų pasekmes. 

Prieš įsigydami automobilį, įvertinkite salono, ypač galinės dalies, medžiagas ir surinkimo kokybę. Odinis salonas yra atsparesnis išpiltiems skysčiams bei purvui, jį lengviau valyti ir prižiūrėti. Šviesios odos sėdynės mažiau įkais nuo saulės, tačiau ant jų labiau matysis, ką valgė, gėrė ar žaidė vaikai.

Atsikratysite galimo galvos skausmo, jei rinkdamiesi mašiną atsižvelgsite į tai, kiek ir kokio dydžio gėrimų laikikliai yra prie galinės sėdynės. Paprasčiausias būdas patikrinti, ar jie ne per dideli, – bandomojo važiavimo metu įstatykite mažą sulčių pakelį ir saugioje vietoje pabandykite staigiai stabdyti. Jis turėtų neiškristi ir neišsipilti.

B. Vanagas pataria atkreipti dėmesį ir į galinių sėdynių aukštį. „Augdami vaikai labai nori kuo greičiau tapti kaip suaugusieji, tad kai tik atsiranda proga, atsisako papildomos sėdynės. Tačiau kelionėse jiems ne taip greitai taps nuobodu, jei galės lengvai stebėti aplinką pro langą. Todėl aukšta galinių sėdynių padėtis yra vienas iš dalykų, kuriuos reikia turėti omenyje, kai perkate automobilį šeimai“, – pastebi „Inbank team Pitlane“ pilotas.

Kai vaikai jau pakankamai dideli, kad turėtų savo elektroninius įrenginius, viena įrangos detalė tampa itin svarbi – USB arba 12 voltų maitinimo lizdas prie galinės sėdynės. Ilgose kelionėse jie galės save prablaškyti žaidimais ar filmais ir leis labiau atsipalaiduoti savo tėvams. 

Šeimoms su mokyklinio amžiaus vaikais verta pasižvalgyti į didelius universalus, vienatūrius ar visureigius. Juose pakankamai daug erdvės, kad patogiai tilptų visa šeima ir bagažas. Be to, tokie automobiliai dažnai yra gamintojo flagmanai, tad juose yra daugiau komforto bei saugumo įrangos. 

Į ką dar būtina atkreipti dėmesį visoms šeimoms

Automobilio saugumas yra kertinis reikalavimas renkantis mašiną kelionėms. „Euro NCAP“ atlieka nepriklausomus saugumo vertinimus. Vienas iš svarbiausių jų atliekamų testų kriterijų – vaikų sauga automobilyje nelaimingo įvykio metu. Net jei renkatės ne pirmos jaunystės automobilį, verta apsilankyti šios organizacijos svetainėje ir patikrinti, kaip vertinamas pasirinkto modelio saugumas. Vaikų saugos reitingas suteikiamas automobilių modeliams nuo 2003 metų.

Rinkdamiesi iš kelių variantų taip pat atkreipkite dėmesį į aktyvią saugumo įrangą. Leistino greičio stebėjimo, vairuotojo budrumo ir nuokrypio iš juostos stebėjimo sistemos, aklosios zonos indikatorius, automatinis stabdymas – vairuotojo pagalbininkai, kurie padės išvengti nelaimės.

Apklausa: šeimai reikalingi du automobiliai

Beveik 75 proc. banko „Inbank“ organizuotos apklausos dalyvių teigė, kad šeimai reikalingi du automobiliai. Dar kas penktas atsakė, kad būtina bent viena transporto priemonė. 

„Suderinti keliones į darbus, darželį ir namus, turint vieną automobilį gali būti tikras iššūkis. Ypač didžiuosiuose miestuose, kur vietą darželyje šalia namų gauti būna sunku ir tenka rinktis tolimesnius. Viešasis transportas gali būti atsakymu, tačiau mūsų apklausos dalyviai aiškiai pasakė, kad jiems svarbiau patogumas ir antro automobilio suteikiama laisvė“, – sako „Inbank“ komercijos direktorius Vaidotas Rimeikis.

Apklausa atskleidė, kad mašinos universalo kėbulu yra labiausiai rekomenduojamos kaip šeimos automobiliai. Taip teigė daugiau nei du trečdaliai respondentų. Antroje vietoje liko visureigiai, kuriuos rekomenduoja kas septintas apklausos dalyvis. Sedanus rinktis patartų tik kas dešimtas. 

Vos vienas iš septynių respondentų atsakė, kad šeimyninį automobilį pirktų vien iš santaupų. Likusieji respondentai teigė, kad trūkstamą arba visą automobilio kainą finansuotų paskola.

Pagrindinis šeimos automobilis, jų nuomone, turėtų kainuoti nemažiau nei 3000 eurų. Už tokią sumą mašiną pirktų vos 4 procentai. 3000-5000 eurų kainų rėžyje automobilio ieškotų 16 proc. apklausos dalyvių, o daugiausiai – kas penktas – atsakė, kad jis turėtų kainuoti 5000-7000 eurų. Antra didžiausia respondentų grupė teigė, kad pagrindinis šeimos automobilis turėtų kainuoti 11000-15000 eurų. Taip atsakė 17 proc. apklausoje dalyvavusių lietuvių. 

Kai laukiama šeimos pagausėjimo, 53 proc. apklausoje dalyvavusių lietuvių tvirtino, kad pirkti naujesnį automobilį verta arba labiau verta nei neverta. Griežtą „ne“ atnaujinti automobiliui, kai šeima laukiasi, tarė tik 17 proc. respondentų. 

Apklausa atlikta 2020 m. rugpjūtį. Joje dalyvavo 240 asmenų iš visos Lietuvos, kurie sutiko gauti „Inbank“ naujienlaiškius el. paštu.