Buvęs statybininkas laimę atrado besirūpindamas bitėmis

„Auto Bild Lietuva“ tęsia kelionę po Lietuvą su „Ford Transit Custom“ ir dalinasi bitininko Mindaugo Bridžio istorija. Šį amatininką galima sutikti Aukštaitijos nacionaliniame parke esančiame Stripeikių kaime, Bitininkystės muziejuje.

„Buvau statybininkas, bet pajaučiau, jog kažko trūksta. Statybose ateini į pastatą, atsirakini, padarai darbą ir išeini – yra taškas A ir taškas Z. Bitininkystėje to nėra. Nors bitės ir aviliai gali būti panašūs, bet niekada nežinai kada prasidės sezonas, kada ir kaip vystysis medunešiai. Kiekvieną dieną vis kas naujo – nauja teritorija, naujas laukas, nauji augalai, susigyvenimas su nauja bičių šeima, jų priežiūra ir rūpestis jomis. Tai yra begalo įdomi sritis. Vieniems tai yra hobis, kitiems – verslas, o man pavyko suderinti abu, todėl man labai pasisekė“, – džiaugiasi amatininkas.

Bitininkas M. Bridžius turi net 220 avilių, kuriais rūpinasi tik jis su žmonos ir vaikų pagalba. Norint turėti dar daugiau avilių tektų samdyti žmones, tačiau plėsti verslo jis neketina. „Tai yra apsisprendimo klausimas – gali turėti apie 50 avilių ir jei, sakykim, iš avilio gauni 100 kg medaus, tai paskui pardavęs 5 tonas medaus turguje ar mugėse gali pakankamai užsidirbti. Arba gali turėti 1000 avilių, samdyti darbuotojus, dirbti daug, gauti daugiau medaus ir tada jį parduoti pigiau didiesiems platininkams. Abu modeliai geri, reikia tik pasirinkti tinkamą sau.“

Kuo bičių šeimos panašios į žmonių šeimas?

Amatininkas Mindaugas Bridžius su žavesiu pasakoja apie bičių gyvenimą: „Šeimos nariai skirstomi į tris kastas: motinėles, tranus ir bites darbininkes. Motina niekada neneša medaus, nes jos darbas – dėti kiaušinėlius. Per dieną ji gali padėti apie 2 tūkstančius kiaušinėlių. Tranai taip pat neneša medaus, jie tik mėgaujasi gyvenimu, net patys nevalgo, juos pamaitina. Jie tik skraido ir ieško dar neapvaisintų jaunų motinėlių. Tranai gali pasirinkti iš dviejų gyvenimo variantų: gyventi apie 15 dienų ir apvaisinus motinėlę iškart žūti arba gyventi apie 90 dienų ir tuomet būti išvytam iš avilio ir mirti iš bado. O bitės darbininkės neša nektarą bei rūpinasi tvarka namuose – avily – kuriuose nerasite nė šiukšlelės.“ Mindaugas pasakoja, jog kaip ir žmonės saugo ir tvarko savo namus, augina ir maitina vaikus, taip ir bitės užsiima tais pačiais procesais.

Bitininko užduotis

M. Bridžiaus vaidmuo bičių pasaulyje yra reikšmingas, nes jis padeda šeimoms palaikyti harmoniją. „Kai atidarau avilį, turiu žinoti kas ten yra – kokios rūšies bitės, kodėl korys būtent tokios spalvos, kur yra motina, kokia ji, kur ir kada ji deda kiaušinėlius, kada išveja tranus ir taip toliau. Aš turiu sukurti motinėlei vietą – sutvarkyti lizdą ir įdėti papildomą plokštelę, kad ji turėtų kur dėti kiaušinius – tam, kad jie nebūtų užnešti medumi. Jeigu kiaušinėliai žūtų, tai reikštų šeimos išnykimą“, – patirtimi dalinasi bitininkas.

Kai žiemą bitės susisuka į kamuolį, išorėje būna vyriausios bitės, kurios apgaubia ir saugo jauniausias bites, o pačiame centre įsikuria motina. Senosios bitės žiemos dažniausiai neišgyvena, tačiau apsaugo jaunąsias bites, kurioms bitininkai duoda pakankamai sirupo, kad jos išgyventų žiemą ir jai praėjus galėtų kurti naują šeimą ir rinkti nektarą.

Kur bitininkas rekomenduoja pirkti medų?

Mindaugas medų pirkti rekomenduoja pas pažįstamą bitininką, kuris tvarkingai ir higieniškai atlieka savo darbą. „Nesakau, kad parduotuvinis medus yra blogas, bet ten jau reikia skaityti etiketes. Svarbu nepirkti medaus produkto ar nekokybiško mišinio. Turi būti 100% natūralus medus. Tiek pramoninis bitynas su 1000 avilių, tiek bitininkas, turintis tik kelis avilius, gali pagaminti kokybišką produktą. Svarbu bandyti, ragauti, susipažinti su bitininkais ir atrasti skaniausią medų“, – pataria M. Bridžius.

Apie Senovinės bitininkystės muziejų

Paskutinis ledynmetis Stripeikių kaime paliko ypatingai gražų reljefą – čia gausu miškų, kalnelių, ežerų ir upelių. Dar XIV a. Stripeikiai garsėjo bitininkyste, o senovinės bitininkystės muziejus pradėtas kurti 1978 metais, duris atvėrė 1984 metais. 2013 metais pasinaudojus ES finansine parama buvo sutvarkyta aplinka ir pastatyti nauji, autentiški pastatai. Per metus muziejų aplanko daugiau kaip 20 tūkst. lankytojų. Čia jie yra supažindinami su bitininkyste, jos raida Lietuvoje, su bičių gyvenimu, jų vieta ekosistemoje ir bičių ekologija. Muziejus labai svarbus propaguojant bitininkystę, kaip tradicinį amatą.

Daugiau informacijos: http://www.biciumuziejus.lt/