Kalvėje užaugęs R. Stanaitis: „Kalvystė užkoduota mano genuose“

Keliaudamas po Suvalkiją su „Ford Transit Custom“, žurnalo „Auto Bild Lietuva“ vyriausiasis redaktorius Vitoldas Milius užsuko pas amatininką Rigimantą Stanaitį. Šakių rajone gyvenantis kalvis čia turi įsikūręs kalvę. Bepasakodamas savo istoriją, Rigimantas Vitoldui nukalė automobilio vairą. 

„Aš užaugau senelio kalvėje, – pasakojimą pradeda Rigimantas. – Kai tėvai į darbą išeidavo ar būdavo užsiėmę namų ruoša, siųsdavo mane pas senelį pasibūti. Mes ten su dviem broliais ir „smaluodavomės“ per dienas. Pas senelį ateidavo draugų, jie kalbėdavosi apie istoriją, politiką, o aš kur nors kamputy atsisėdęs klausydavausi ir atidžiai stebėdavau, kaip dirba senelis. Taip visa vaikystė ir prabėgo.“ 

Tiki, kad amatas užkoduotas genuose

„Kai kiek paaugau, viskas pasikeitė: jaunystė, lakiojimai, nebeįdomi man buvo ta kalvė. Pagal profesiją esu elektrikas, tad tuo ir užsiėmiau, o tik paskui, artėjant trisdešimtmečiui, kažkas nutiko. Pradėjo taip reikėti to metalo, kad nieko negalėjau padaryti – traukė ir viskas.“

„Persikėlėme gyventi čia ir prasidėjo kalviavimas. Pašiūrėje įsirengiau kalvę, tada persikėliau į garažą, o prieš dešimt metų įrengiau čia šią kalvę ir taip viskas prasidėjo. Žmona moka gražiai paišyti, tai vis piešdavo eskizus, žmonėms jie labai patikdavo, o aš imdavausi darbo ir raitydavau, kaldavau vartus, tvoras, paukščius ir įvairiausius kitus daiktus. Tikiu, kad kalvystė yra mano kraujyje – sudarėme genealoginį medį ir paaiškėjo, kad iš tėvo pusės esu ketvirtas kalvis, o iš mamos pusės kalviavo senelis. Tad tokį palikimą gavau iš savo protėvių,“ – įsitikinęs R. Stanaitis.

Kalvio darbas

Iš pradžių kalvystė Rigimantui buvo tik hobis – stebėdamas, kaip dirba kiti kalviai, mokėsi iš jų, tobulėjo, o ilgainiui šis amatas tapo kasdieniu darbu. „Lietuvoje labai sunku išgyventi iš vieno darbo, todėl kalvystė niekada nebuvo vienintelė veikla, – priduria auksarankis. – Yra kalvių, kurie neblogai gyvena iš šio amato, bet tai nėra paprasta. Žinau, kad dauguma jų nekuria žaizdro – jie supjausto metalą, suvirina ir parduoda. O aš laikausi to senojo būdo, tikrosios kalvystės. Bet suprantu ir juos, juk norėdamas pragyventi, turi ieškoti kompromisų. O man svarbu atrasti balansą ir rasti tokių darbų, nuo kurių dūšiai gera. Senasis kalvystės amatas – vienas jų. Taip pat laikau arklius, renku sendaikčius, kuriu muziejų, renku senovinius žodžius, posakius ir patarles, o darbas šiuo gyvenimo etapu yra sargavimas,“ – savo gyvenimo subtilybėmis dalijasi kalvis.

„Aš visada sakiau, kad dviejų darbų vienu metu nedirbi – jeigu užsiimi vienu tą akimirką, apie kitą nebegalvoji. Todėl reikia turėti keletą darbų, nes jei vienas atsibodo, gali imtis kito, o turint vieną, jis pradės „lįsti per gerklę“. Štai, kelias dienas nebuvau kalvėje, o šiandien atėjau, užsikūriau, pradėjau kalti ir labai gera – iškart atgaiva širdžiai!“, – džiaugiasi amatininkas.