Tikros žiemos užklupti vairuotojai be pagalbos neišsiverčia: tenka traukti iš pusnių ir užvedinėti variklius

Sniego ir šalčio šiemet nepagailėjusi žiema pridarė nemažai rūpesčių vairuotojams, kuriems šį šaltąjį sezoną dažniau nei įprastai tenka vairuoti sudėtingomis oro sąlygomis, vaduoti savo transporto priemones iš pusnių ar rūpintis jų užvedimu spaudžiant speigui. Techninės pagalbos kelyje ir namuose paslaugas teikiančios bendrovės „Euro Asista“ komercijos direktorius Nerijus Jarmala sako, kad šią žiemą kai kuriomis dienomis sulaukiama tiek prašymų padėti, kiek įprastai fiksuojama per visą savaitę. Tuo metu draudimo bendrovės ERGO Transporto priemonių žalų administravimo skyriaus vadovas Raimondas Bieliauskas pažymi, kad vairuotojai patys ne visada tinkamai pasiruošia žiemos iššūkiams, rašoma pranešime.

Pagalbos prašymų – triskart daugiau

Anot N. Jarmalos, šiemet sausį automobilių vairuotojų prašymų padėti sulaukta maždaug dvigubai daugiau nei pirmąjį praėjusių metų mėnesį. Lyginant su kitais mėnesiais, kuomet vyrauja palankesnės oro sąlygos, automobilių techninės pagalbos kelyje ir namuose poreikis šių metų pradžioje išaugo maždaug tris kartus. 

„Itin daug darbo mūsų specialistai turi po šaltesnių naktų, kuomet termometro stulpelis krenta gerokai žemiau nulio. Pavyzdžiui, po pastarojo savaitgalio, kuomet Lietuvą sukaustė speigas, pirmadienį sulaukėme tiek prašymų padėti, kiek paprastai gauname per visą savaitę. Be to, dar reikia įvertinti ir karantino faktorių – jei ne judėjimo ir kiti apribojimai, pagalbos vairuotojams matyt prireiktų dar dažniau“, – sako N. Jarmala. 

Dažniausiai vairuotojams techninės pagalbos prireikia dėl neužsivedančių automobilių. Esant žemesnei temperatūrai paveda transporto priemonių akumuliatoriai, užšąla įvairūs skysčiai, kyla problemų su kuro sistema. Taip pat neretai užšąla automobilių durų ar bagažinės spynelės. 

„Be abejo, taip pat padaugėjo ir atvejų, kuomet reikia ištempti nuo kelio nuslydusius ar į pusnis įvažiavusius automobilius. Pasitaiko ir tokių pagalbos prašymų, kai gyventojai automobiliu nuvyksta į nuosavą sodybą, tačiau po gausaus snygio nebegali iš jos išvažiuoti, todėl kreipiasi į mus. Privažiuoti prie atokesnių vietų neretai būna sudėtinga ir mums patiems, o siekiant suteikti pagalbą gali prireikti ir specialios technikos. Tačiau visais atvejais stengiamės vairuotojams padėti“, – sako N. Jarmala.

Žiemą kelionėms būtina ruoštis dar atsakingiau 

Savo ruožtu R. Bieliauskas pažymi, kad pagalbos kelyje pagal galiojančias draudimo sutartis vairuotojams šią žiemą taip pat prireikė gerokai dažniau. Anot draudikų atstovo, dėl šiemet dažnai pasitaikančių ekstremalių oro sąlygų gyventojų kelionės automobiliu neretai neplanuotai pasibaigia nepasiekus tikslo. 

„Be abejo, visų pirma, dėl sudėtingų oro sąlygų išauga eismo įvykių tikimybė. Kartu dažniau prireikia ir techninės pagalbos po jų. Vairuotojai visuomet turėtų pasverti rizikas ir matydami, kad vairavimo sąlygos yra itin nepalankios, nesant būtinybės, kelionę atidėti. Jei visgi važiuoti būtina, reikėtų įsitikinti, kad automobilis yra tinkamai techniškai paruoštas – turi patikimas žiemines padangas, tinkamai veikia stabdžiai, valytuvai, žibintai“, – pabrėžia R. Bieliauskas. 

Taip pat pasitaiko atvejų, kai į automobilius gyventojai sėda nepasivarginę tinkamai nuvalyti nuo jų sniego, nugramdyti apšalusių langų. Dėl to kelyje vairuotojo matomumas gali būti prastas, o eismo sąlygoms ir taip esant sudėtingoms, tai dar labiau didina eismo įvykių riziką. R. Bieliauskas taip pat pabrėžia, kad važiuojant žiemiškomis sąlygomis yra itin svarbus saugus greitis bei maksimali koncentracija. 

Reikia rūpintis net ir nenaudojamu automobiliu 

Siekiant išvengti techninių problemų vairuotojams savo automobiliais žiemą reikėtų rūpintis net ir su jais važinėjant rečiau. Suprantama, kad savaitę ar kelias automobilio visai nenaudojant, ilgesniam laikui palikus jį po pusnimis, vėliau jį gali būti sudėtinga užvesti. 

„Dėl to patartina net ir nenaudojant automobilio nuo jo reguliariai nuvalyti sniegą, užvesti variklį ir leisti transporto priemonei įšilti. Nemalonių staigmenų gali padėti išvengti ir laiku pakeistas akumuliatorius, pasirūpinimas neužšąlančiu aušinimo skysčiu, žieminiu dyzeliniu kuru bei neužšąlančiu langų plovikliu. Siekiant išvengti durelių užšalimo reikėtų sutepti ir durų gumas bei spyneles“, – sako R. Bieliauskas. 

Draudikų atstovas primena, kad techninė pagalba kelyje tokią paslaugą į savo draudimo sutartis įtraukusiems klientams suteikiama, kuomet kelionės metu automobiliui kyla techninių problemų, reikia pakeisti jo ratą ar padangą, prireikia suteikti pagalbą transporto priemonei užklimpus ar nuvažiavus nuo važiuojamosios kelio dalies. Taip pat pasirūpinama automobilio transportavimu po eismo įvykio ar sutrikus vairuotojo sveikatai. Priklausomai nuo pasirinktos paslaugos paketo, kelionėje įvykus netikėtumui gali būti suteikiamas ir pakaitinis automobilis, pasirūpinama kelionės pratęsimu ar nakvyne viešbutyje, nuvykimu į servisą, degalų ar prarastų raktelių pristatymu.