Ką reikėtų žinoti apie padangų plotį?

Dažnai vairuotojai net nesusimąsto apie padangų plotį, bet reikėtų žinoti, kad jis turi įtakos vairavimui. Daugelis žmonių nerimauja, ar pasirinkus kitokio pločio padangas nenukentės vairavimo saugumas. Ką reikia žinoti apie padangos ir ratlankio plotį?

Kodėl vairuotojai renkasi kitokio pločio padangas?

„Inter Cars Lietuva“ padangų specialistas Ignas Klimaika pastebi, kad dažnas vairuotojas mano, jog jo automobiliui tinka tik tam tikro dydžio padangos. Iš tikrųjų gaminama daug skirtingų padangų, kurios tinka jūsų automobiliu.

„Yra keletas priežasčių, dėl kurių daugelis vairuotojų, atsižvelgdami į metų laiką, renkasi ratlankio plotį, padangos dydį ir net PSI. Automobilių padangų plotis gali turėti įtakos daugeliui dalykų, įskaitant triukšmo lygį, kuro sąnaudas, stabdymo kelią, sukibimą ir slydimo vandens paviršiumi tikimybę“, – sako I. Klimaika.

Žinoma, tai ne vienintelė priežastis, dėl kurios žmonės renkasi skirtingo pločio padangas. Kai kuriems žmonėms nepatinka standartinio ratlankio ir padangos pločio estetika. Daugelis žmonių keičia juos kartu su kitomis išorės dalimis, kad automobilis atrodytų išskirtinai.  

Siaurų ir plačių padangų pranašumai ir trūkumai

Platesnių padangų pranašumų yra nemažai: trumpas stabdymo kelias, geresnis sukibimas sukant ir lengvesnis važiavimas kelyje, kuriame yra nedidelių duobių. Vis dėlto platesnės padangos turi ir trūkumų: kelia daugiau triukšmo, labiau jaučiami kelio nelygumai, didesnis pasipriešinimas riedėjimui, sunaudojama daugiau degalų.

„Kalbant apie siauras padangas, jos atsparesnės slydimui vandens paviršiumi, kelia mažiau triukšmo vairuojant, sumažina pasipriešinimą riedėjimui ir taupo degalus. Taip pat su jomis patogiau vairuoti. Nors reikia žinoti, kad naudojant siauresnes padangas gali sumažėti sukibimas sukant ir pailgėti stabdymo kelias“, – teigia „Inter Cars Lietuva“ padangų specialistas.

Kitokio pločio padangos gali būti labai naudingos kalbant apie saugumą, patogumą ir degalų sąnaudas. Tinkamu laiku pakeitus padangas gali sumažėti ir jų nusidėvėjimas. Kalbant apie ilgalaikę perspektyvą, tai padės sutaupyti pinigų, nes nereikės dažnai keisti padangų.

Į ką reikia atsižvelgti keičiant padangas?

Lietuvos autoservisus vienijančios platformos „Motointegrator.com“ atstovas Mindaugas Šerėjus sako, kad įvairių dydžių keičiamos padangos gali būti visiškai saugios, jei patikrintumėte, ar jos tinkamos. Pasak jo, yra keletas kitų dalykų, į kuriuos reikėtų atsižvelgti renkantis pakaitinį padangų rinkinį.

„Atkreipkite dėmesį į greičio rodiklį. Automobiliui, kuriame sumontuotos tam tikros padangos, nustatomas didžiausias leistinas greitis. Įsitikinkite, kad jos atitinka maksimalią automobilio apkrovą. Norėdami sužinoti, kokia didžiausia apkrova tinka padangai, patikrinkite apkrovos indeksą. Padangos šone tai pažymėta dviem arba trimis skaitmenimis. Turėtumėte palyginti šiuos skaičius su savo automobilio svoriu“, – pabrėžia M. Šerėjus.

Patariama patikrinti ir ertmės dydį. Padangų ertmės dydis gali skirtis, bet tai įmanoma pakeisti, jei tik užtikrinsite tinkamą verčių pusiausvyrą. Pavyzdžiui, pasirinkus didesnio skersmens ratlankį, modelio profilis turėtų būti mažesnis, kad būtų išlaikytas padangos ir ratlankio ryšys. Kitaip tariant, padangų ir ratlankių dydis turėtų proporcingai didėti ir mažėti tam, kad atitiktų saugos reikalavimus.

„Jei renkatės kitokio pločio padangas siekdami važiavimo efektyvumo, o ne estetikos, turėtumėte prisiminti, kad platesnės padangos labiau tinka vasarą. Šiuo atveju padidėja vidutinis važiavimo greitis ir sutrumpėja stabdymo kelias. Siauresnės padangos labiau tinka žiemą. Jos patogesnės, kai keliai nelygūs, šlapi arba apledėję, nes, be kitų pranašumų, jos dar ir sumažina slydimo vandens paviršiumi riziką“, – aiškina Lietuvos autoservisus vienijančios platformos „Motointegrator.com“ atstovas.