Po metų darbo garaže – nauji planai

Pandemija iš autosporto bendruomenės atėmė praėjusį sezoną, o šį vėl „pakabino ant klaustuko“. Visgi, Kauno technikos kolegijos (KTK) studentų komanda „KTK Racing Division“ nepraranda optimizmo ir metus paskyrė inžineriniams tobulinimams garaže bei ateinančio sezono pasiruošimui, rašoma pranešime.

Dalį veiklų teko sustabdyti

Vienintelės Lietuvoje studentiškos žiedinių lenktynių komandos „KTK Racing Division“ vadovo Povilo Bonkevičiaus teigimu, praėję metai nors ir buvo neįprasti, tačiau galimybių išvažiuoti, dalyvauti varžybose, dirbti KTK Akademijoje ir su studentais turėjo daugiau nei šiemet. Ko galima laukti ir tikėtis iš studentų komandos šiemet, pasakoja komandos vadovas. 

– Povilai, praėję metai buvo neįprasti visam pasauliui. Gal galite papasakoti, kaip juos praleido komanda?

– Žvelgiant atgal, tai praėjęs ruduo buvo visiškai priešingas nei 2019 m., kai tikrai turėjome daugiau varžybų, kontaktų su žmonėmis ir veiklos. Esame studentiška komanda, todėl metus galima sakyti skaičiuojame nuo rudens. 

Šis ruduo jau buvo „karantininis“. Vienas iš mūsų tikslų yra auginti ir plėsti komandą, prijungti jaunus ir ambicingus studentus, kurie tam ir ateina pas mus, kad galėtų savo rankomis pačiupinėti techniką, gauti patarimų, atsisėsti už sportinio automobilio vairo ar kartu su komanda vykti į lenktynes ir prisidėti prie techninio aptarnavimo. 

Deja, dėl karantino naujiems nariams, kurių ir vėl buvo virš 40, prisiliesti fiziškai galimybių buvo nedaug. Bandėme organizuoti mūsų veiklas nuotoliniu būdu, tačiau tai didelis iššūkis. Autosporto komandos kasdienybė yra praktika ir pasirengimas varžyboms. Čia viską reikia ne tik pamatyti, bet pačiam konstruoti ar montuoti. 

Taip pat dėl karantino dalis komandos narių turėjo išvykti į savo gimtuosius miestus ir palikti komandos bazę Kaune. Likę komandos nariai taip pat laikinai sustabdė darbus. Teko matytis per nuotolį. 

KTK Akademijos veiklą moksleiviams taip pat pristabdėme, nes dėstant tik teoriją ir atsisakant praktikos, netenkama turinio kokybės. Tad nusprendėme mokymus moksleiviams atnaujinti, kai karantinas bus nutrauktas ir galėsime dirbti, kaip įprasta – kūrybingai, visiems išbandant tiek pilotų, tiek inžinierių pozicijas.

– Kokius tikslus ir lūkesčius turite šiems metams?

– Šiemet turėjome tiek daug laiko pasiruošti, kaip niekada iki šiol. Koncentravomės į techninę dalį, gerinome komandos infrastruktūrą. Visur ieškojome balanso ir tikėjomės, kad sezonas įvyks. Komandai, o ypač jaunai komandai varžybos ir išvykos yra bene vienas svarbiausių aspektų. Jų metu ne tik mezgamas tarpusavio ryšys, vienas kitą pamatai stresinėse situacijose, bet ir gauni daug patirties ir pasitikrini, ką jau moki. Tai neįkainojama, todėl tikrai laukiame šių metų sezono.

Šiemet turime ir trumpąją, ir ilgąją sezono strategiją. Pirmiausia norisi tiesiog pradėti dalyvauti varžybose, vėl pajusti azartą. 

Kalbant apie visą sezoną, tai turime suplanavę kelias veiklas: pirma – Baltijos šalių žiedinių lenktynių čempionatas, kuriame „BMW 325 CUP“ klasėje sieksime maksimalios, pirmos vietos komandinėje įskaitoje, toliau – kartingų varžybos ir pergalės jose ir pagrindinis sezono tikslas – ambicija kuo geriau pasirodyti „Aurum 1006 km lenktynėse“ – mūsų vyšnia ant torto.

– Kodėl tikslas laimėti keliamas būtent „BMW 325 CUP“ klasėje?

– Tai nauja klasė, kuri sulaukė labai didelio susidomėjimo. Skaičiuojame, kad joje turėtų dalyvauti 30-40 automobilių per visas Baltijos šalis. Varžybos vyks Kaune, Nemuno žiede, Rygoje ir Estijos „Parnu“ trasoje. Laukiame svečių ir iš Skandinavijos šalių, Lenkijos, Vokietijos. Neabejojame, kad dėl didelio susidomėjimo tai bus konkurencingiausia ir įdomiausia klasė tiek dalyviams, tiek ir žiūrovams. Jaučiame, kad esame užaugę pergalei jose. 

– Ar jau pradėjote pasiruošimą varžyboms, o gal komanda jau pasiruošusi?

– Dėl karantino sunku pasakyti, kiek dar tęsis pasirengimas. Galiu tik atskleisti, kad žiemą, laikydamiesi visų reikalavimų, įdėjome labai daug darbo ir praleidome daug laiko individualiai dirbtuvėse. Varžyboms šiai klasei paruošėme 4 naujus automobilius. 

Svarbu tai, kad ši klasė bus gana stipriai apribota techniškai. Visi automobiliai turės identišką variklio galią, važiuoklę, stabdžių sistemą ir t.t. 

Tad didžiausią dėmesį skyrėme savo bazinių BMW E90 paruošimui. Visus automobilius perrinkome, patikrinome jų mazgus, minimaliai, kiek leidžia reikalavimai tobulinome važiuoklę ir kitas sistemas, derinome jas prie vairuotojų. Toliau sekė saugos rėmų montavimas ir dažymas bei galutinis surinkimas.

Visa kitą lems komandinis darbas. Kaip minėjau, automobiliai bus daugiau mažiau panašūs, todėl didelė dalis atsakomybės bus pilotui ir aptarnaujančiai komandai varžybų metu, kuri turės gebėti žaibiškai reaguoti į besikeičiančią situaciją ar iškilusias problemas. Žinoma, aš kaip komandos vadovas visada noriu, kad tas problemas išspręstume dar prieš joms kylant (šypsosi). 

– Ar brangu ir ar ilgai trunka paruošti automobilį varžyboms?

– Viskas priklauso nuo to, kokį automobilį turi. Automobilio paruošimo lygis ir lemia galutinę sumą. Žinoma, priklauso ir nuo to, ar pats ruoši, ar tai už tave tai darys kas nors kitas. Mes esame Kauno technikos kolegijos komanda, visi inžinieriai, aptarnaujame ne tik savo, bet ir kitas komandas, todėl mums viskas yra gerokai paprasčiau. Turime savo įrangą, patirtį ir patyrusius dėstytojus. Tai labai padeda, jei susiduriame su itin sudėtinga ar netikėta situacija. 

Aišku, kadangi varžybose dalyvaujame jau 7-erius metus, tai komandos senbuvius sunku nustebinti, bet tokių situacijų pasitaiko. Kalbant apie reikalingas lėšas, galvojant apie podiumą – kaina svyruotų tarp 12-25 tūks. eurų „BMW 325 CUP“ varžyboms. Vidutiniškai apie 18 tūkst. eurų. Pinigai tikrai nemaži, tad reikia pasverti, kiek darbų atlikti patiems, o kam reikia pagalbos iš šalies. 

Žiūrint į bendrą tendenciją, tai Lietuvoje, kaip ir kitose Europos šalyse – pilotai turi profesionaliai rengtis pilotuoti bolidus, o lenktynių inžinieriai ir mechanikai turi dirbti tai, ką jie išmano geriausiai ir būti geriausiais savo srityje.

„KTK Racing division“ komanda 4 automobilius varžyboms pilnai paruošė per 5 mėn. Vidutiniškai reiktų skaičiuoti, kad automobilis yra paruošiamas per 1-2 mėnesius, priklausomai nuo varžybų.

– O kaip su treniruotėmis, ar tam daug laiko skyrėte, ar buvo tinkamos sąlygos?

Šiemet treniruotes planuojame kiek kitaip. Jau dabar tiksliai žinome, kiek tiksliai laiko praleisime treniruodamiesi. Turime pasidarę planą ir bandome jį realizuoti. Tikimės pavyks. 

Mūsų skaičiavimais, trasoje iš viso praleisime 20 dienų, iš kurių 8 dienos bus skirtos vien tik treniruotėms. Be to, visada bus treniruotė prieš varžybas, kad pilotai galėtų pajusti automobilį būtent toje trasoje, kur vyks varžybos, o komandos inžinieriai sudėti paskutinius techninius štrichus.

– Jūsų komanda studentiška, o studentai baigia studijas. Tad turite komandoje narių kaitą. Ar sudėtinga būna paruošti naujus pilotus ir mechanikus ir priderinti juos prie komandos standartų?

– Žinote, Kauno technikos kolegija yra inžinierių kalvė, tad paruošti sportinius automobilius prižiūrinčius inžinierius tikrai nesunku. Čia lengvoji dalis. Su pilotais yra šiek tiek sudėtingiau. Visada viskas priklauso nuo žmogaus užsidegimo, noro ir galimybių skirti laiko savo aistrai. 

Jei kasdien dirbsime su lenktynių  simuliatoriumi, dažnai važiuosime trasoje ir grūdinsimės fiziškai – pasirengimas gali trukti 1-2 metus ir turėsime pilotą, kuris gali kovoti dėl podiumo mūsų šalyje. 

Puikus tokio rezultato pavyzdys – mūsų pilotas Augustas Skiedra, kuris išaugo kaip solidus mūsų komandos narys, kuriam komandos bolidą dabar jau galima patikėti atsakingiausiais ir sudėtingiausiais komandai lenktynių momentais.

– Jei, Povilai, būtų Lietuvos autosporto komandų reitingas, įvertinant visus aspektus, kaip manote, kurioje vietoje būtų „KTK Racing Division“?

– Jei mus vertintų kaip inžinierius – be abejonės, tarp geriausiųjų. Esame jau patyrę ir siūlome lenktynių dalyviams aptarnavimą nuo A iki Z. Iš marketingo pusės, taip pat esame stiprūs – socialinėse medijose bei kitais kanalais dirbame visus metus be jokių pertraukų. Daug investuojame į tai ir, jei pamenate, net tapome pirmąja komanda, kuri sukūrė pilno metro dokumentinį filmą apie autosportą, bei parodė jį Lietuvos kino teatruose.

Jei vertinčiau viską bendrai, manau taip pat būtume pakeliui link lyderių. Deja, vis dar trūksta rėmėjų ir investicijų į naujausią lenktynių techniką. Sunku 10 metų amžiaus automobiliu aplenkti naujausius Porsche ar Lamborghini bolidus. 

– Ačiū, Povilai, už įdomų pokalbį. Ko pabaigoje norite palinkėti savo kolegoms ir KTK bendruomenei?

– Visų pirma visiems norisi palinkėti pozityvo nelengvu metu, atkaklumo siekiant tikslo ir nusiteikimo dirbti. Viskas yra įmanoma, tik reikia labai norėti ir siekti palaikymo savo veikloms bei idėjoms. Kaip mūsų atveju. Mes žinome, kad galime eiti pirmyn, nes šalia yra tie žmonės, kurie mus palaiko. Labai svarbu ir pasidžiaugti bei pasidalinti pasiektais rezultatais! Tai motyvuoja. Smagu, kai kolegijos komanda laimi varžybose, džiugina, kad KTK renkasi motyvuoti studentai ir svarbu, kad kolegiją, ko gero, geriausiai Lietuvoje vertina darbdaviai. Tai leidžia galvoti apie dar ambicingesnius planus ir tikslus ateičiai.