Ieškantiems automobilio: kada rinktis lizingą ar paskolą, o kada išperkamąją nuomą

Sparčiai artėjant aktyviausiam automobilių įsigijimo metui, žmonės vis dažniau persvarsto potencialias finansines priemones – lizingą, paskolą ar išperkamąją nuomą kaip alternatyvą įsigijimui. Kadangi kiekviena priemonė turi savitų privalumų ir trūkumų, prieš priimant galutinį sprendimą svarbu visus juos įvertinti ir rasti sau palankiausią sprendimą.

Kada pasirinkti lizingą, paskolą, o kada išperkamąją nuomą priklauso nuo daug veiksnių. Pavyzdžiui, ar prireiks pinigų pradinei įmokai ir kokio senumo automobilį norite vairuoti.

„Svarbų vaidmenį čia vaidina ir transporto priemonės kaina bei tai, ar ketinate naują pirkinį apdrausti „Kasko“ draudimu. Be to, ne visais atvejais iš karto tapsite automobilio savininku. Tad prieš priimdami galutinį sprendimą tai apsvarstykite“, – sako „SME Finance Leasing“ pardavimų vadovė Laura Žilinskė.

Lizingas: naujiems arba mažai naudotiems automobiliams

Priešingai nei paskolos atveju, perkant automobilį lizingu svarbu tiek jo kaina ir būklė, tiek galimybės jį realizuoti antrinėje rinkoje, kadangi, kol išsimokėsite už pirkinį, jis bus finansavimą suteikusios įmonės nuosavybė.

„Kalbant paprastai, lizingas yra automobilio pirkimas išsimokėtinai – nusipirkę transporto priemonę jūs ja galėsite naudotis iškart, tačiau jos savininku tapsite tik išmokėję visą sumą. Antra vertus, lizingo sutartyje numatyta likutinė vertė klientui sumažina mėnesines įmokas. Taip pat, kadangi finansavimo suma nėra ribojama, lizingas ypač praverčia tais atvejais, kai norima įsigyti naują ar mažai naudotą automobilį, iškart neišleidžiant daug pinigų“, – aiškina „SME Finance Leasing“ pardavimų vadovė.

Anksčiau lizingo trūkumu laikytas poreikis sumokėti pradinį įnašą, tačiau dabar, anot L. Žilinskės, jis dažnai nėra reikalingas.

Reikėtų pabrėžti, kad įsigyjant automobilį lizingu jį „Kasko“ draudimu apdrausti būtina, kai transporto priemonės vertė viršija sutartyje nustatytą sumą.

Paskola: neribojamas nei automobilio amžius, nei būklė

„SME Finance Leasing“ atstovės teigimu, rinkoje yra dvi automobilių pirkėjams tinkančios paskolų rūšys: automobilio paskola ir vartojimo paskola, kurią galite panaudoti automobilio įsigijimui. Nepriklausomai nuo to, kurią pasirinksite, pagrindiniai jų bruožai išlieka tie patys.

„Paprastai paskolą vairuotojai renkasi įsigydami jau naudotą, mažesnės vertės automobilį arba kai jiems trūksta dalies sumos norimam automobiliui.  Paskolai nereikalingas pradinis įnašas ir pirkėjas iš karto tampa visateisiu transporto priemonės savininku“, – pasakoja „SME Finance Leasing“ pardavimų vadovė.

Paskolos privalumas, pasak L. Žilinskės, yra paprastas procesas, kurį sąlygoja tai, kad finansuotojui nereikia tikrinti automobilio vertės, būklės ir kitų panašių faktorių ar registruoti turto finansuotojo vardu.

„Už paskolą pirkėjas sutartyje numatytą laikotarpį įsipareigoja finansuotojui mokėti sutarto dydžio mėnesines įmokas, sudarytas iš palūkanų, vertės padengimo ir papildomų mokesčių, ir per sutartą laikotarpį padengti visą paskolos sumą. Kadangi paskolos sutartyje, priešingai nei lizingo, nenumatyta likutinė vertė, kasmėnesinės įmokos už paskolą tipiniu atveju yra kiek didesnės“, – pažymi finansavimo ekspertė.

Dar viena paskolos ypatybė – įsigyto automobilio neprivaloma drausti „Kasko“ draudimu. Šis finansavimo būdas taip pat suteikia daugiau lankstumo renkantis transporto priemonę, nes žmogaus neriboja nei pirkinio amžius nei būklė. Reikėtų pastebėti, kad finansavimą teikianti įstaiga pinigus, kliento pageidavimu, gali sumokėti tiesiai pardavėjui.

Išperkamoji nuoma: ieškantiems galimybės naudotis automobiliais be finansinio įsipareigojimo

Nors daugelis vis dar yra linkę išperkamąją nuomą painioti su lizingu, svarbu žinoti, kad šios dvi priemonės skiriasi. Lizingas yra pirkimas išsimokėtinai, o išperkamoji nuoma – ilgalaikė nuoma, kuri suteikia klientui galimybę automobiliu naudotis už mėnesinį nuomos mokestį ir, jeigu klientas pageidauja, bet kada automobilį išsipirkti.

„Išperkamoji nuoma yra dar gana naujas, tačiau sparčiai populiarėjantis pasirinkimas tarp naujų ir naudotų automobilių besidairančių vairuotojų. Jos privalumas yra toks, kad nuoma nėra finansinis įsipareigojimas, todėl procesas žymiai greitesnis ir paprastesnis, taip pat ja naudotis gali ir netradicines pajamas gaunantys asmenys. Pasirinkus šį nuomos būdą, klientas gali pasirinkti jam patinkantį automobilį iš bet kokio pardavėjo“, – aiškina „Go4Rent“ vadovas Tomas Šūmakaris.

Įmonės atstovas pažymi, kad išperkamosios nuomos sutartyje paprastai įsipareigojama sumokėti 1–3 mėn. nuomos įmokų užstatą. Pasibaigus sutarties terminui, klientas turi galimybę pasirinkti – išsipirkti automobilį ar jį grąžinti nuomojančiai įmonei.

Reikėtų pastebėti, kad išperkamosios nuomos sutarties laikotarpis dažniausiai trunka 36–60 mėn. Kadangi klientas yra nuomojamo automobilio valdytojas, todėl brangesnius automobilius rekomenduojama drausti „Kasko“ draudimu, nors, kaip pažymi T. Šūmakaris, tai privaloma tik tada, jei automobilio vertė viršija sutartyje nustatytą sumą.