Kada reikia keisti automobilio tepalus?

Automobiliniai tepalai drąsiai gali būti vadinami vienais svarbiausių eksploatacinių skysčių. Jie palaiko gerą sukibimą, mažina detalių dėvėjimąsi, užtikrina variklio ilgaamžiškumą ir garantuoja saugias keliones. Visgi, laikui bėgant alyva praranda savo funkcines ypatybes, tad šį skystį reikia pakeisti. Vienareikšmio atsakymo, kada reikėtų tai padaryti, nėra, tačiau atsižvelgę į žemiau pateiktą informaciją, galėsite pasidaryti savo išvadas.

Populiariausi tepalų keitimo intervalai

Daugelis automobilio gamintojų alyvą rekomenduoja keisti kas 8 – 12 tūkstančių kilometrų arba kas du metus, priklausomai nuo to, kas įvyksta pirmiau. Visgi, priklausomai nuo vairavimo stiliaus ir kelionių maršrutų, šie rodikliai gali skirtis. Pavyzdžiui, važinėjant dažnai, tačiau trumpais atstumais, apie tepalų keitimą reikėtų pagalvoti dar dažniau. Nevažiuojant ilgų atstumų didesniu greičiu, variklis nespėja įšilti tiek, kad sugebėtų išgarinti sistemoje esantį kondensatą – būtent dėl jo šis skystis greičiau praranda savo tepamąsias savybes. Alyva prastėja net ir varikliui nedirbant, todėl važinėjant rečiau, apie jos keitimą taip pat reikėtų pagalvoti dažiau. Jei kelionės yra ne ilgesnės nei 15 kilometrų, kartais netgi patariama tepalus pakeisti nuvažiavus ne daugiau kaip 5000 km.

Visgi, yra atvejų, kuomet apie tepalų keitimą galima pagalvoti ir rečiau nei nurodo dažniausiai minimi intervalai. Toks scenarijus įmanomas tuomet, jei automobilis nėra labai senas, Jūsų kelionės trunka apie 20 minučių ir yra palaikomas pakankamai pastovus greitis ar, pavyzdžiui, važiuojama greitkeliais ir automagistralėmis.

Kas 16 tūkstančių kilometrų ar nuvažiavus dar ilgesnius maršrutus tepalus galima keisti ir tiems, kurie naudoja sintetinę alyvą. Tokie skysčiai gali pareikalauti didesnių išlaidų, tačiau jie dažniausiai pasižymi geresnėmis tepamosiomis savybėmis. Žinoma, renkantis tinkamą alyvą, reikėtų atsižvelgti į transporto priemonės gamintojo rekomendacijas. El. parduotuvėje Pigu.lt tepalai automobiliui nustebins plačiu asortimentu – čia tikrai surasite jam tinkamus. 

Ženklai, išduodantys, jog laikas pakeisti tepalus

Nors kai kuriose transporto priemonėse galima rasti alyvos eksploatavimo trukmės stebėjimo sistemą, daugelis automobilių praneša tik apie jos trūkumą. Apie tepalo būklę iš dalies galima spręsti pagal jo spalvą: ji turėtų būti šviesiai ruda arba juoda, be jokių drumzlių. Jei alyva tapo balkšva, tikėtina, kad į ją pateko aušinimo skysčio. Naudodamiesi automobiliu, taip pat galite pastebėti tam tikrus ženklus, kurie byloja, kad tepalai tinkamai nebeatlieka pagrindinės savo funkcijos:

·        Užvesdami automobilį, galite girdėti tiksėjimą. Dažna jo priežastis – padidėjęs tepalo klampumas, dėl kurio jis cirkuliuoja lėčiau ir užtrunka, kol ištepa vožtuvus, skleidžiančius šį papildomą triukšmą.

·        Staigūs apsukų pokyčiai. Jie dažniausiai pastebimi tuomet, kai variklis dirba laisva eiga. Apsukos pakyla dėl trinties, atsiradusios tarp stūmoklių, žiedų ir guolių – ją sukelia nešvarūs tepalai.

·        Lėtesnis pagreitėjimas. Jei variklis yra gerai suteptas, jis dirba sklandžiai ir tolygiai, tačiau jei alyva nebeatlieka pagrindinės savo funkcijos, patiriama kur kas daugiau trinties. Dėl to greitėjant gali atrodyti, kad transporto priemonė prarado savo galingumą – šį ženklą gali pastebėti net ir mažiau įgudę vairuotojai.

·        Variklio triukšmas. Šis garsas primena bildesį ar akmens skaldymą – jį galima girdėti ir automobiliui stovint, tačiau didinant greitį, triukšmas dar labiau stiprėja. Tiesa, jis dažnai byloja apie rimtesnes problemas, kurios atsirado būtent dėl detalių trinties, tad verčiau nelaukti, kol teks susidurti su tokia situacija ir laiku pasirūpinti tepalų keitimu.

Vadovaudamiesi šiais patarimais, visuomet laiku pakeisite automobilio tepalus. Jei kartu su jais norėsis atnaujinti ir transporto priemonės išvaizdą, pagalvokite apie naujus ratlankius – platų jų pasirinkimą rasite paspaudę ant šios nuorodos: https://pigu.lt/lt/autoprekes/ratlankiai