Kur dėti automobilines atliekas, nusprendus susitvarkyti garažą ar sandėliuką?

Pagalbinėse namų patalpose per ilgesnį laiką prisikaupia daiktų, kurie vėliau, kaip paaiškėja, tampa niekam nereikalingi. Autogamintojų ir importuotojų asociacija (AGIA) pataria, kaip greitai ir efektyviai susitvarkyti, laikantis visų aplinkosauginių reikalavimų.

Bene daugiausiai įvairiausių rakandų talpinanti ir mažiausiai dėmesio gaunanti namų erdvė – garažas arba kažkas į jį panašaus. Ilgainiui mažai naudojamo, nereikalingo turto sangrūda gali tapti neperžengiama, o lentynos nuklojamos buteliukais, plastikinėmis talpomis ir kt., kurių galiojimo laikas pasibaigęs ir pats metas atsikratyti.

Svarbiausia – darbo planas 

Sudarykite sąrašą darbų, kuriuos turite padaryti. Pirmiausia planuokite atlikti paprasčiausius dalykus. Pavyzdžiui, galite pradėti nuo šiukšlių ir daiktų, kuriuos būtinai reikia išmesti.

Kadangi viską sutvarkyti vienu metu gali būti sudėtinga, suskaidykite procesą į dalis. Pradėkite nuo, jūsų nuomone, sudėtingiausios. Viską perkelkite į laisvą plotą arba kiemą. Lauke viską uždenkite, kad nesulytų.

Jei radote dalykų, kurių nenaudojote daugiau nei metus, derėtų su jais atsisveikinti – greičiausiai jų ir nebeprireiks.  

AGIA patarimai, kaip tinkamai sutvarkyti pavojingąsias automobilines atliekas 

Dauguma autodetalių įrašytos į pavojingųjų atliekų sąrašą: amortizatoriai, akumuliatoriai, degalų, tepalo ir oro filtrai, panaudota alyva, padangos bei kt.

Kur dėti buteliukus, alyva, filtrus, amortizatorius?

 • Alyvas /tepalus, kitus cheminius preparatus, filtrus ir amortizatorius palikite transporto priemonių techninės priežiūros bei remonto paslaugas teikiančiose įmonėse, jeigu automobilius remontuojate tuose servisuose.
 • Jei automobilį remontuojate patys, susidariusias atliekas galite atiduoti ir stambiagabaričių atliekų aikštelėse. Prieš vežant reikėtų pasitikslinti, ar priims, nes skirtingose aikštelėse priimamos skirtingos atliekos.
 • Draudžiama panaudotą alyvą deginti ar naudoti kaip impregnantą, dažyti su ja.
 • Pavojingosios atliekos iš gyventojų taip pat surenkamos AGIA organizuojamų akcijų metu. Daugiau informacijos www.agia.lt .

Kur dėti padangas?

Legaliai atsikratyti padangomis Lietuvoje galima net keliais būdais.

 • Tokį pat kiekį, kokį perki, atiduodant pardavėjui.
 • Paliekant automobilių servise, kuriame tos padangos keičiamos.
 • 4 vnt. per metus leidžiama atvežti į didelių gabaritų atliekų surinkimo aikšteles; arba bet kokį skaičių, susimokėjus tam tikrą mokestį, perduoti atliekų tvarkytojams.

 Kur dėti akumuliatorius? 

 • Vairuotojams svarbu žinoti, kad akumuliatorius dėl jame esančio švino ir rūgšties yra pavojinga atlieka, todėl jį būtina priduoti pavojingų atliekų tvarkytojams, kurie užtikrins tinkamą tolimesnį šių surinktų atliekų sutvarkymą.
 • Netinkamas naudojimui transporto priemonės akumuliatorius turi teigiamą rinkos vertę, todėl verta priduoti įmonėms, užsiimančioms akumuliatorių utilizavimu.
 • Kai kurios įmonės, parduodančios akumuliatorius, juos ir superka. Rekomenduojame pasidomėti prieš perkant naują.
 • Seną akumuliatorių taip pat galima nuvežti į savivaldybių įsteigtas stambių atliekų surinkimo aikšteles. Daugiau informacijos, kam ir kur priduoti senus automobilių akumuliatorius bei kitas namuose ar įstaigose susidarančias atliekas, galima rasti interneto svetainėje www.gamta.lt.