Padirbti tepalai: kokios rizikos automobiliui ir kaip neapsigauti gali padėti… uoslė?

Jūsų tikriausiai nestebina drabužių, rankinių, akinių nuo saulės ar batų kopijos, bet kam padirbinėti tepalus? Visgi prisiminkite tai, kad žinomų gamintojų aukštos kokybės keturi litrai tepalų gali kainuoti 50, 60 ar net 70 eurų, todėl pasiūlius gerokai pigesnę alternatyvą, kurią „pagaminti“ kainuoja keliasdešimt kartų mažiau, dalis vairuotojų gali tuo susigundyti ir net neįtarti, kad perka klastotę. Tepalų gamintojai imasi įvairių priemonių, kurios padeda atskirti klastotę.

KLASTOTĖS PADARINIAI – NUO ŠALUTINIŲ GARSŲ IKI VARIKLIO „UŽKALIMO“

Padirbinių gamintojai gali beveik idealiai atkartoti originalias pakuotes ir etiketes, o viduje esantis tepalas vizualiai gali beveik nesiskirti nuo originalo. Todėl eiliniam vartotojui suprasti, kad į variklį pilamas tepalas, kuris gali sukelti daugiau bėdų nei naudos, gali būti labai sudėtinga. Sakysite, dėl to per daug nerimauti nereikia, juk tepalas yra tepalas, ar ne?

Visgi pasižiūrėjus į variklio tepalų sudėtį, vadinamoji bazinė alyva, kurią daugmaž vienodą naudoja visi gamintojai, gali sudaryti nuo 70 iki 95 ar dar daugiau procentų galutinio produkto, tačiau likusi dalis yra svarbiausia – tai gamintojų dedami priedai. Padirbinėtojai taip pat gali naudoti tokią pačią bazę, kaip ir originalūs gamintojai, nes tai yra pigiausia galutinio produkto dalis, tačiau neįdėjus reikiamų priedų, neužtikrinamos deklaruojamos savybės, o tai ir yra didžiausia grėsmė.

„Tepalų padirbinėtojų tikslas – kuo mažesnėmis sąnaudomis uždirbti kaip galima daugiau, todėl sudėtis jiems rūpi mažiausiai. Tai reiškia, kad pakuotėje, ant kurios pažymėta, pavyzdžiui, 5W30 klampumo klasė, gali būti visiškai to neatitinkantys tepalai, jau nekalbant apie kitas labai svarbias specifikacijas, kurios gali skirtis atsižvelgiant į skirtingus variklių gamintojų reikalavimus. Tokie tepalai iš pradžių gali veikti įprastai, tačiau ilgainiui galima pastebėti triukšmingesnį variklio darbą, padidėjusias degalų sąnaudas, sumažėjusią trauką, o galų gale dėl nepakankamų tepimo savybių variklis gali tiesiog subyrėti“, – perspėja „Xado“ klientų vadybininkas Ramūnas Kieras.

Tarp padirbinių gali pasitaikyti ir tokių, kai į pakuotę supilami jau panaudoti tepalai, kurie atskiedžiami naujais, kad įgautų natūralesnę spalvą ir tekstūrą, bet tai bus tikras peilis jūsų varikliui. Ir ne tik dėl to, kad toks tepalas jau praradęs gerąsias savo savybes, mat jame gali būti metalo dulkių ir drožlių ar kitų nuosėdų bei nešvarumų, o tai pagreitins variklio gedimų atsiradimą. Be to, eiliniam vairuotojui pastebėti tokius dalykus gali būti per daug sudėtinga užduotis.

ATSKIRTI KLASTOTĘ GALI PADĖTI… NOSIS

Tepalų gamintojai imasi įvairių priemonių, kad apsaugotų savo produkciją nuo padirbinėjimo. Pavyzdžiui, gaminamos unikalios formos pakuotės, etiketės su matomais vandens ar apčiuopiamais skiriamaisiais ženklais. Kai kurie naudoja unifikuotą produkto žymėjimą unikaliais QR (angl. „Quick-response“) kodais, kurie leidžia matyti tepalo kelionę nuo gamintojo iki galutinio pirkėjo – nuskaičius kodą parodoma informacija, kada ir kur tepalas buvo pagamintas, kas yra jo tiekėjas, unikalus serijos numeris, kuris turi sutapti su žymėjimu ant pakuotės. Bet yra ir neįprastų, tačiau labai efektyvių būdų, pavyzdžiui, kvapas.

„Tepalas dažniausiai neturi jokio specifinio kvapo, nebent jau yra panaudotas, tuomet galima užuosti degėsius ir svilėsius, o tai, beje, gali padėti atskirti padirbinius, jei jie pagaminti iš jau panaudotų tepalų. Tačiau kvapas gali būti naudojamas ir kaip priemonė apsisaugoti nuo padirbinėjimo.

Pavyzdžiui, tokią unikalią praktiką naudoja „Xado“. Šis gamintojas į tepalus įmaišo malonaus ir lengvai atpažįstamo aromato. Vieni tepalai turi karamelės, kiti – citrusų kvapą. Išgauti tokį patį kvapą yra per daug sudėtinga užduotis padirbinėtojams – lengviau padirbti kitus tepalus. Tačiau ši priemonė labai patogi naudotojams, nes nereikia jokių specialių žinių ar papildomų priemonių, pakanka tik uoslės, kad žinotum, jog perki originalų produktą“, – apie vieną iš gudrybių pasakoja R. Kieras.

Dar vienas būdas išvengti padirbtų tepalų įsigijimo – pirkti juos iš autorizuotų arba aukštos reputacijos pardavėjų. Kartais ant sukčių kabliuko gali užkibti smulkūs verslininkai ar internetinės parduotuvės, susigundžiusios patraukliais, naujų ar nežinomų tiekėjų pasiūlymais, todėl, to net nenorėdamos, tampa padirbinių platintojomis. Žinoma, taip pat visada įvertinkite produkto kainą, nes jei vienoje pardavimo vietoje ji gerokai mažesnė nei daugelyje kitų, yra tikimybė, kad produktas gali būti padirbtas.

Deja, tačiau padirbtų produktų sąrašuose galima surasti net ir, atrodytų, tokį neįtikėtiną produktą kaip variklio tepalai. Tačiau kitaip nei rankinės, batai ar drabužiai, padirbti tepalai gali sukelti labai brangių rūpesčių automobilio savininkui, todėl, išsirinkę jus dominantį produktą, pasidomėkite, kokie skiriamieji ženklai gali padėti identifikuoti, ar į variklį pilsite tai, ką ir tikitės, ar neaiškų marmalą, kuris tik atrodo kaip tepalai. 

XADO produktų ieškokite:

Savanorių pr. 65, Vilnius, +370 678 03211

K. Baršausko g. 85, Kaunas, +370 671 09207 Arba autodetalių parduotuvėse visoje Lietuvoje